sobota 20 kwietnia 2024

Agnieszki, Amalii, Czecha

reklama

Czepce wzbudziły sensację! Malanowska "Tradycja" zrobiła furorę w Kazimierzu Dolnym

Czepce wzbudziły sensację! Malanowska
fot.: CKBP w Malanowie 

Ubrane w regionalne stroje z z charakterystycznymi czepcami panie z malanowskiego zespołu „Tradycja”, wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który odbył się w dniach 23-26 czerwca. Oryginalne śpiewaczki z Malanowa wzbudzały niemałe zainteresowanie.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym to jeden z najbardziej prestiżowych i znanych festiwali muzyki ludowej. W tym roku do tego nadwiślańskiego miasteczka już po raz 56. zjechali artyści ludowi z całej Polski oraz rzesze miłośników kultury ludowej. W koncercie konkursowym udział wzięło ponad 650 wykonawców, startujących w czterech kategoriach: kapel ludowych, instrumentalistów, zespołów śpiewaczych oraz solistów.

reklama

- Ochrona kultury ludowej, tych najcenniejszych tradycji, które jeszcze przetrwały: śpiewaczych, obrzędowych, gwarowych - to cel festiwalu, tradycja i kultura, która ma nie zaginąć, a rozśpiewać się po całej Polsce – tłumaczyła Janina Biegalska, koordynatorka działań programowych na Festiwalu.

Dzięki nominacji otrzymanej z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, zaszczytu występu wśród najlepszych polskich artystów ludowych, dostąpiła żeńska cześć zespołu „Tradycja” z Malanowa. Zgodnie z regulaminem, śpiewaczki zaprezentowały trzy autentyczne, niestylizowane pieśni ludowe, charakterystyczne dla naszego regionu: „Idzie chmura od Kalisza”, „Ty wianeczku ty mój lawendowy”,” Po zieluny wodzie”.

Panie z „Tradycji” otrzymały gromkie brawa od publiczności. Zachwyciły nie tylko swoim śpiewem, ale także wyglądem. Turyści podziwiali malanowskie stroje, choć może nie tak kolorowe jak z innych regionów kraju, ale za to z pięknymi i niepowtarzalnymi czepcami. Na kazimierzowskim rynku ustawiały się kolejki chętnych do zrobienia sobie wspólnej fotografii z zespołem.

- Bardzo dziękuję Centrum Kultury i Sztuki w Koninie za nominację „Tradycji” do tego festiwalu, dziękuję dr Arlecie Nawrockiej –Wysockiej i Krystianowi Weberowi za pomoc merytoryczną w przygotowaniu repertuaru. Słowa podziękowania kieruję również w stronę wójta Ireneusza Augustyniaka, który od lat kibicuje naszym zespołom ludowym – podkreśla Małgorzata Przygońska, dyrektor CKiBP w Malanowie.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: CKBP w Malanowie2
fot.: CKBP w Malanowie3
Podobne artykuły
Kolędnice – zapustnice z Brudzewa...

Kolędnice – zapustnice z Brudzewa odwiedziły Dobrą

9 lt.
Tort dla wszystkich i parasol za 2 tysiące!...

Tort dla wszystkich i parasol za 2 tysiące! Rekordowy wynik...

30 st.
Wspólne kolędowanie w Brudzewie. Niedzielny...

Wspólne kolędowanie w Brudzewie. Niedzielny koncert zespołu Równica

5 st.
Magia Świąt w Malanowie. Wyjątkowy Koncert...

Magia Świąt w Malanowie. Wyjątkowy Koncert Bożonarodzeniowy w CKiBP

20-12-2023
Pieśni i tańce prosto z Beskidu Śląskiego!...

Pieśni i tańce prosto z Beskidu Śląskiego! Wyjątkowy koncert w...

20-11-2023
Sobota na ludowo! Jedyny taki koncert, czyli...

Sobota na ludowo! Jedyny taki koncert, czyli Estrada Regionalna Równica...

17-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama