piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Przyjechali zabytkami, na rajd ruszyli... własnymi nogami. V Zlot i Rajd Pojazdów Zabytkowych w Wigwamie Russocice

Przyjechali zabytkami, na rajd ruszyli... własnymi nogami. V Zlot i Rajd Pojazdów Zabytkowych w Wigwamie Russocice - fot.: Piotr Szwecki/Automobil Klub Turek
fot.: Piotr Szwecki/Automobil Klub Turek 

Piękna czerwona syrena, słynne volkswageny „ogórki”, multikolorowy Citroen Stokrotka, a nawet polonez, którym mógłby jeździć sam porucznik Borewicz – to tylko kilka z aut uczestniczących w V Rajdzie Pojazdów Zabytkowych, który odbył się w sobotę, 9 lipca. Weekendowy zlot, organizowany przez Automobil Klub Turek od 2017 roku, tradycyjnie miał miejsce w Wigwamie Russocice.

Impreza rozpoczęła się już w piątek, wspólnym biesiadowaniem przy pieczonych kiełbaskach. Trzeba było nabrać sił przed gwoździem programu – sobotnim rajdem o puchary Starosty, Burmistrza i Wójta Gminy Turek. Warto podkreślić, że tegoroczny rajd był przeprowadzany w całkiem innej niż dotąd formie – uczestnicy po zaparkowaniu swoich aut przed turkowskim magistratem, w dalszą trasę wyruszyli bowiem... na własnych nogach.

reklama

Dziesięć rozmieszczonych na terenie centrum Turku punktów, obstawionych przez harcerzy i zuchów zaprzyjaźnionych gromad, zapewniło uczestnikom nie tylko świetną zabawę (trzeba było nadmuchać balon, zakręcić śrubki na pręcie na czas oraz rozszyfrować alfabet Morse'a), ale i możliwość poznania historii naszego miasta. Pokonanie trasy rajdu trwało około dwóch godzin, po czym wszyscy dotarli na metę, gdzie posilili się tradycyjnym żurkiem.

Tam również trzy pojazdy zostały uhonorowane pucharami przez włodarzy miasta, gminy wiejskiej i powiatu. Romuald Antosik nagrodził wspaniały mototocykl SHL M11, Dariusz Kałużny wyróżnił pięknego vw campera, a trzecią nagrodę, w imieniu nieobecnego Karola Mikołajczyka, Zarząd Automobil Klubu postanowił przyznać polonezowi FSO, którym nie powstydziłby się jeździć sam porucznik Borewicz.

Po zakończeniu rajdu, wszyscy jego uczestnicy wrócili do Wigwamu, gdzie zabawa integracyjna trwała w najlepsze. Wieczorem odbyły się koncerty dwóch rockowych zespołów – Classic Split oraz Cannonball. Wszyscy bawili się znakomicie a bisom nie było końca.

Wydarzenie dofinansowane było z budżetu miasta Turek oraz ze środków Starostwa Powiatowego. Nie było by jednak tak udane gdyby nie pozostali sponsorzy i zaangażowani: firma ZESIUK (zamrażarka pełna lodów), Dariusz Trzmielewski DT MOTO (napoje dla wszystkich), firma CARMEN (rolbar), Tomaszek Pietrzak (nagłośnienie, akustyka oraz całą oprawę koncertów), Parafia Ewangelicko-Augsburska w Turku (możliwość zwiedzania kościoła ewangelickiego w Turku), firma SPEED TRANS oraz harcerze, którzy współprzygotowali i nadzorowali cały sobotni rajd.

reklama

(materiały jakie zostały wykorzystane do opisu punktów kontrolnych Rajdu, pochodzą z książki Makarego Górzyńskiego "Zabytki Miasta i powiatu Tureckiego " oraz źródeł Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, własność fotografii przedstawiających miejsca również stanowi Muzeum Miasta Turku im Józefa Mehoffera)

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Piotr Szwecki/Automobil Klub Turek2
fot.: Piotr Szwecki/Automobil Klub Turek3
fot.: Piotr Szwecki/Automobil Klub Turek4
fot.: Romuald Antosik5
fot.: Romuald Antosik6
fot.: Romuald Antosik7
fot.: Hufiec ZHP Turek8
fot.: Hufiec ZHP Turek9
fot.: Hufiec ZHP Turek10
fot.: Hufiec ZHP Turek11
fot.: Hufiec ZHP Turek12
fot.: Hufiec ZHP Turek13

Podobne artykuły

Bądź bezpieczny! Noś odblaski! Akcja policji,...

Bądź bezpieczny! Noś odblaski! Akcja policji, straży...

28 wrz.
Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w...

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w Słodkowie....

26 wrz.
Można było poczuć się jak w filmach Barei! III...

Można było poczuć się jak w filmach Barei! III Zlot...

26 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama