sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

15°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Kawęczyniak z urodzenia. Sylwester Kasprzak jednym z 11 "Sołtysów Roku 2021"

Kawęczyniak z urodzenia. Sylwester Kasprzak jednym z 11
fot. A. Małkowicz / Kancelaria Senatu 

Jak sam mówi „w Kawęczynie zna każdą dróżkę, każde drzewo i każdego mieszkańca”. Sylwester Kasprzak z Kawęczyna znalazł się wśród jedenastu „Sołtysów Roku” z terenu całej Polski, nagrodzonych tym tytułem przez redakcję „Gazety Sołeckiej”.

To była jubileuszowa, dwudziesta edycja konkursu, zorganizowanego przez redakcję, przy współpracy Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Senatu RP, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs odbywał się pod patronatem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Co roku wyłanianych jest w nim od siedmiu do jedenastu laureatów z terenu całej Polski. Tym razem wybrano jedenastu, w tych dwóch seniorów wieku 85 i 84 lat.

reklama

Sylwester Kasprzak, jak sam o sobie mówi „kawęczyniak z urodzenia” swoją funkcje sprawuje od niemal dwudziestu lat. Od 2002 roku działa na rzecz mieszkańców swojej małej ojczyzny, realizując wciąż nowe zadania. Jego kandydaturę do konkursu zgłosiło Gminne Koło Sołtysów w Kawęczynie, zarekomendowali wójt Jan Nowak i przewodniczący rady Piotr Gebler. Oceny zgłoszeń i wyboru laureatów co roku dokonuje kapituła konkursu, składająca się z członków zespołu redakcyjnego oraz ekspertów Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Sołtys Roku 2021 z Kawęczyna ma 55 lat. W pracy na rzecz mieszkańców najbardziej wspiera go rodzina – żona i dwie córki. – Nieraz było tak, że człowiek musiał zostawić swoje sprawy i lecieć komuś pomagać – mówi. – Zrozumienie i wsparcie rodziny są tu bardzo ważne.

Finał konkursu „Sołtys Roku 2021” odbył się w środę, 13 lipca, w gmachu Senatu RP.
Poprzedziła go konferencja „25 lat odnowy wsi w Polsce”. Oba wydarzenia zorganizowały senackie komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów i redakcją "Gazety Sołeckiej".

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot. A. Małkowicz / Kancelaria Senatu2
fot. A. Małkowicz / Kancelaria Senatu3
fot. A. Małkowicz / Kancelaria Senatu4

Podobne artykuły

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

z wczoraj
Tylko u nas! Młodzież gminy Kawęczyn walczyła...

Tylko u nas! Młodzież gminy Kawęczyn walczyła na...

28 sierp.
Zawody Sportowo-Pożarnicze w Kawęczynie. Aż 22...

Zawody Sportowo-Pożarnicze w Kawęczynie. Aż 22...

28 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama