piątek 12 sierpnia 2022

Hilarii, Juliana, Lecha

25°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Już w niedzielę finał! Ósma edycja Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski w Przykonie

Już w niedzielę finał! Ósma edycja Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski w Przykonie - fot.: UG Przykona
fot.: UG Przykona 

Około czterdziestu zawodników z siedmiu krajów walczy o tytuł Międzynarodowego Slalomowego Mistrza Polski podczas VIII Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski, które odbywają się nad zbiornikiem Przykona od początku sierpnia. Podniebne zmagania są kolejną edycją Pucharu Świata organizowanego przez FAI (Międzynarodową Federację Lotniczą). Ich finał odbędzie się już w najbliższą niedzielę.

Motoparalotniowe zawody slalomowe rozgrywa się na otwartych akwenach. Piloci ścigają się na motoparalotniach w dwóch klasach - PF1 (start z nóg) oraz PL1 (start z wózka). Zawody podzielone są na kilka konkurencji (tzw. tasków), a każda z nich jest sekwencją zakrętów jakie należy wykonać pomiędzy rozstawionymi na wodzie 8-metrowej wysokości dmuchanymi pylonami. Zadaniem zawodnika jest możliwe szybkie i bezbłędne wykonanie trasy przelotu. Wygrywa najszybszy i bezbłędny przelot.

reklama

Piloci biorący udział w Mistrzostwach niejednokrotnie walczą między sobą o dziesiątą część sekundy zatem rywalizacja jest na najwyższym światowym poziomie! Tak było podczas ubiegłorocznych finałów VII Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski gdzie największych emocji dostarczył wyścig pomiędzy najlepszymi pilotami świata w klasie PL1 – Saeed Malhiya z Kataru i Wojtkiem Bógdałem z Polski (Orlen Team), między którymi różnica w czasie przelotu slalomów wynosiła tylko 0.2 sekundy! Piloci walczyli do końca tak zawzięcie, że o zwycięstwie rozstrzygnęła dogrywka, w której lepszy okazał się Katarczyk.

Czy Katarczycy, biorący udział w zawadach w Przykonie, utrzymają tytuł Międzynarodowych Slalomowych Mistrzów Polski? A może w tym roku pokonają ich Polacy? Udział w zawodach zadeklarowało prawie czterdziestu zawodników z siedmiu krajów (Polski, Kataru, Czech, Hiszpanii, Francji, Litwy i Szwecji). O tym kto zostanie tegorocznym zwycięzcą przekonamy się już w niedzielę, 7 sierpnia.

Organizatorem mistrzostw jest Aeroklub Polski przy udziale gminy Przykona. Baza mistrzostw zlokalizowana jest w Klubie Żeglarskim „Złota Szekla” w Przykonie.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Widowiskowy Finał Motoparalotniowych...

Widowiskowy Finał Motoparalotniowych Slalomowych...

7 sierp.
Kraksy, widowiskowe powietrzne ewolucje i...

Kraksy, widowiskowe powietrzne ewolucje i emocje...

23 lip.
Najbliższy weekend pełen imprez! Przegląd...

Najbliższy weekend pełen imprez! Przegląd...

22 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama