piątek 12 sierpnia 2022

Hilarii, Juliana, Lecha

25°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Pielgrzymi z Turku i całej Polski podążają na wzgórze. W sobotę odpust w Galewie

Pielgrzymi z Turku i całej Polski podążają na wzgórze. W sobotę odpust w Galewie - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

Już w najbliższą sobotę, po raz kolejny odbędzie się tradycyjny odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Galewie. A wszystko zaczęło się niemal dwieście lat temu, kiedy to wierni z Turku udali się w pielgrzymkę na galewskie wzgórze, błagając Boga o oddalenie epidemii śmiercionośnej cholery.

Zanim powstał obecny kościół parafialny, na wzgórzu w Galewie stała kapliczka z tabliczką informującą o pochowanych tutaj powstańcach z 1830 roku, którzy oddali swe życie w walce o Ojczyznę. Siedem lat później w okolicach Turku wybuchła epidemia cholery. Masowo umierających ludzi grzebano w grobach, np. na cmentarzu na Grabieńcu. Ludzie szukając pomocy u Boga - udawali się do świątyń, przydrożnych krzyży i kaplic. Również do Galewa, dokąd, od krzyża stojącego do dziś dnia w Dzierżąznej, oddalonego o pół kilometra, do kościoła w Galewie, wierni czołgali się na kolanach prosząc Boga o pomoc i przemienienie groźnej epidemii. Epidemia ustała…

reklama

Na pamiątkę tych wydarzeń, począwszy od 6 sierpnia 1852 roku, pątnicy z Turku rokrocznie pielgrzymują do Galewa na dzień odpustu Przemienienia Pańskiego. Sława galewskiego wzgórza sięga daleko poza granice powiatu tureckiego – uczestnicy pieszej pielgrzymki z Gdyni i Gdańska, których trasa wiedzie przez nasze okolice, również biorą udział w uroczystościach.

Tegoroczny odpust rozpocznie się w piątek, 5 sierpnia o godz. 17:00, adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 19:00 odbędzie się msza święta dla pielgrzymów pieszych z Kaczek i okolic, pod przewodnictwem ks, Pawła Zalewskiego, proboszcza Parafii NMP Królowej Polski w Kaczkach.

W sobotę msze święte odbędą się o godz. 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (uroczysta msza święta odpustowa odprawiana pod przewodnictwem J.E. Ks. BP Krzysztofa Wędkowskiego, ordynariusza włocławskiego),15:00 oraz 17:00.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Pielgrzymi z Turku i całej Polski podążają na wzgórze. W sobotę odpust w Galewie

Podobne artykuły

Potrzebna krew grup minusowych. Najbliższa...

Potrzebna krew grup minusowych. Najbliższa zbiórka...

3 sierp.
Pielgrzymka Ludzi Pracy. Pątnicy z Turku w...

Pielgrzymka Ludzi Pracy. Pątnicy z Turku w...

6 maj.
Wiwat 3 Maja! Uroczystości Święta Konstytucji w...

Wiwat 3 Maja! Uroczystości Święta Konstytucji w...

3 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama