sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Przykona najzamożniejszą gminą w powiecie tureckim

Przykona najzamożniejszą gminą w powiecie tureckim
 

Ministerstwo Finansów oraz Serwis Samorządowy PAP opublikowały tzw. raport zamożności gmin. Wykaz, który obejmuje niemal dwa i pół tysiąca gmin z całej Polski, określa wysokość dochodów podatkowych, przypadających na jednego mieszkańca. Czy ranking zamożności samorządów za 2021 rok jest ostatnim, z wciąż jeszcze stabilnymi wynikami?

Już w pierwszej setce pojawia się gmina z terenu naszego powiatu. Z kwotą 3822,57 złotych, przypadających na jednego mieszkańca, gmina Przykona, uplasowała się na 55. pozycji. W drugiej setce, dokładnie na 132 pozycji, mamy gminę Brudzew z kwotą 2945,74 złotych.

reklama

Miasto Turek zajęło 546 pozycję (dochód 1992,87 złotych), a gmina Malanów 712 (1827,01 złotych). Kolejne gminy z naszego powiatu to: Turek (739 pozycja z 1806,74 złotych), Władysławów (1416 miejsce z dochodem 1395,15 złotych), Dobra (1465 pozycja, 1375,20 złotych) i Kawęczyn (miejsce 2074, kwota dochodu – 1065,46 złotych). Listę zamyka gmina Tuliszków, która z wynikiem 970,22 złotych, uplasowała się na 2218 pozycji.

„Mimo rządowej narracji o świetnych wynikach samorządowych budżetów przyszłość rysuje się mgliście. Weszły w życie kolejne negatywne dla finansów jednostek samorządu terytorialnego zmiany w systemie podatkowym, inflacja się rozpędza, rośnie niepewność absorbcji środków unijnych. Wszystko to powoduje, że w bliższą i dalszą przyszłość budżetów samorządowych trzeba patrzeć z dużą dozą niepokoju.” – piszą w komentarzu do rankingu Paweł Swianiewicz (profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) i Julita Łukomska (adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego).

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

z wczoraj
Wrzesień pożegnamy aktywnie! Przed nami weekend...

Wrzesień pożegnamy aktywnie! Przed nami weekend...

23 wrz.
Szukali jesieni i... grzybów. Niedzielny rajd...

Szukali jesieni i... grzybów. Niedzielny rajd...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama