czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

6°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dożynkowy korowód rusza w połowie sierpnia

Dożynkowy korowód rusza w połowie sierpnia
 

Dożynki czyli święto kończące żniwa, obchodzone jest już od czasów przedchrześcijańskich. Wtedy dziękczynny pokłon oddawano słowiańskim bóstwom urodzaju – Mokoszy, Welesowi i Świętowitowi. Każdego roku nasi słowiańscy przodkowie pletli wieńce, tańczyli i śpiewali na cześć bogów, dzięki którym mogli zebrać plony z pól. Czasy się zmieniły, ale wiele z prasłowiańskich zwyczajów kultywuje się i dziś. Jak dawniej rolnicy kłaniają się Bogu, wyplatają wieńce i po prostu dobrze się bawią. Dożynkowy korowód ruszy już w najbliższą niedzielę.

Dobra otwiera korowód

„Na pierwszy ogień” idą dożynki gminno-parafialne w Dobrej. W niedzielę, 14 sierpnia, rozpoczną się uroczystą mszą świętą o godz. 11:15, odprawianą w intencji rolników w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej. O godz. 12:15 dożynkowy korowód przemaszeruje spod kościoła na plac dożynkowy – w parku w Długiej Wsi. Po rozstrzygnięciu konkursu na wieniec dożynkowy, ok. 14:15 rozpocznie się część artystyczna imprezy a w niej, m.in. Góralski Kabaret Truteń, turnieje kulinarny KGW i sołectw, zabawa taneczna i koncert zespołu Mejk.

reklama

Sobotnie Święto Plonów w Przykonie i Chylinie

Tydzień później będziemy mieli do czynienia z prawdziwą obfitością Święta Plonów. Najpierw, w sobotę dożynki odbędą się w gminach Przykona i Władysławów, a dzień później w gminie Brudzew.

Sobotnie imprezy (20 sierpnia) zarówno w Przykonie, jak i w Chylinie, rozpoczną się o godz. 14:00. W Chylinie na placu przed remizą OSP odbędzie się najpierw msza święta dziękczynna, później tradycyjne obrzędy, a na 16:30 zaplanowano występ kapeli góralskiej Jafer.

Na dożynkach gminnych w Przykonie, korowód przejdzie spod Urzędu Gminy do kościoła w Psarach, gdzie o godz. 14:30 odprawiona zostanie msza święta dziękczynna. Dalsza część święta odbędzie się na placu przy tamtejszym Zespole Szkół. Od godz. 16:00 zaplanowano przegląd twórczości lokalnych artystów, a o 18:00 występ kapeli „Z kopyta”. Po nim zabawa taneczna dla wszystkich.

A w niedzielę w Kolnicy i Kawęczynie

Dożynki gminne w Brudzewie odbędą się w niedzielę, 21 sierpnia. Całość imprezy będzie mieć miejsce przy GOK Wozownia w Kolnicy. Tam o 13:00 odprawiona będzie msza święta w intencji rolników, a po niej obrzęd dożynkowy. Później już tylko wspólna zabawa – wystąpi zespół Jumbo Africa, będą kulinarne popisy KGW, stoisko koła pszczelarskiego, biblioteki gminnej i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

reklama

Dożynki parafialno-gminne w gminie Kawęczyn rozpoczną się uroczystym korowodem, który przed godz. 13:00 dotrze na plac przed Urzędem Gminy. Tam odprawiona będzie msza dziękczynna w intencji rolników oraz za zebrane plony. Po niej zaplanowano obrzęd dożynkowy. Już o 15:30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy, a po nim występy zespołu wokalnego Dynamitki i lokalnych artystów. Wieczorem – zabawa taneczna dla wszystkich. Oprócz tego przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych, konkursy z nagrodami i stoiska gastronomiczne.

cdn

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

2
3
4
5

Podobne artykuły

Zrobili ją na biało. Szkoła w Wyszynie zyskała...

Zrobili ją na biało. Szkoła w Wyszynie zyskała nie...

27 wrz.
Władysławów. Na nowych drogach gminnych będzie...

Władysławów. Na nowych drogach gminnych będzie...

26 wrz.
Wrzesień pożegnamy aktywnie! Przed nami weekend...

Wrzesień pożegnamy aktywnie! Przed nami weekend...

23 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama