sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja "Pomost" na akcji w Dzierzbotkach

W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja
fot.: Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie 

W 1997 roku w Poznaniu zebrała się grupa ludzi, którym przyświecał jeden cel – naprawić zło, jakie na przestrzeni ostatnich 60 lat wytworzyło się między narodami Polski i Niemiec. Od tamtej pory organizacja „Pomost” działa, prowadząc poszukiwania i ekshumacje grobów niemieckich na obszarach województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Jedne z ostatnich poszukiwań przeprowadzono w Dzierzbotkach (gm. Kawęczyn).

„Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat” – czytamy na stronie organizacji z Poznania. „Chcieliśmy dotrzeć do Polaków, by zmienić ich wypaczone przez pół wieku panowania komunizmu nastawienie do Niemców. Chcieliśmy dotrzeć do Niemców, by przekonać ich, iż Polak niekoniecznie musi się im kojarzyć negatywnie. Pamiętamy bowiem o przypadkach z lat wojny, kiedy to Niemcy ratowali życie Polakom - pamiętamy o Polakach, którzy, gdy zmieniły się koleje losu - ratowali życie Niemcom.”

reklama

W ubiegłym tygodniu przeprowadzano prace nad poszukiwaniem mogiły dwóch niemieckich żołnierzy, zastrzelonych przez żołnierzy radzieckich w 1945 roku. Działaniom organizacji „Pomost” przyglądali się członkowie Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu z Kawęczyna. Niestety, pomimo zaangażowania wielu osób i sprzętu, nie udało się odnaleźć miejsca spoczynku żołnierzy.

Członkowie poznańskiej organizacji apelują o kontakt do osób, posiadających informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat pracy, udało się im przenieść, z dotychczasowych mogił żołnierskich, na cmentarze wojenne w Poznaniu i Starym Czarnowie pod Szczecinem, przeszło 2,5 tysiąca szczątków żołnierskich.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie2
fot.: Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie3

Podobne artykuły

Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

1 wrz.
1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej...

1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej ulicy....

13-11-2021
Projekt historyczno-edukacyjny

Projekt historyczno-edukacyjny "Zrozumieć...

28-10-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama