W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja "Pomost" na akcji w Dzierzbotkach
W 1997 roku w Poznaniu zebrała się grupa ludzi, którym przyświecał jeden cel – naprawić zło, jakie na przestrzeni ostatnich 60 lat wytworzyło się między narodami Polski i Niemiec. Od tamtej pory organizacja „Pomost” działa, prowadząc poszukiwania i ekshumacje grobów niemieckich na obszarach województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Jedne z ostatnich poszukiwań przeprowadzono w Dzierzbotkach (gm. Kawęczyn).
„Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat” – czytamy na stronie organizacji z Poznania. „Chcieliśmy dotrzeć do Polaków, by zmienić ich wypaczone przez pół wieku panowania komunizmu nastawienie do Niemców. Chcieliśmy dotrzeć do Niemców, by przekonać ich, iż Polak niekoniecznie musi się im kojarzyć negatywnie. Pamiętamy bowiem o przypadkach z lat wojny, kiedy to Niemcy ratowali życie Polakom - pamiętamy o Polakach, którzy, gdy zmieniły się koleje losu - ratowali życie Niemcom.”
W ubiegłym tygodniu przeprowadzano prace nad poszukiwaniem mogiły dwóch niemieckich żołnierzy, zastrzelonych przez żołnierzy radzieckich w 1945 roku. Działaniom organizacji „Pomost” przyglądali się członkowie Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu z Kawęczyna. Niestety, pomimo zaangażowania wielu osób i sprzętu, nie udało się odnaleźć miejsca spoczynku żołnierzy.
Członkowie poznańskiej organizacji apelują o kontakt do osób, posiadających informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat pracy, udało się im przenieść, z dotychczasowych mogił żołnierskich, na cmentarze wojenne w Poznaniu i Starym Czarnowie pod Szczecinem, przeszło 2,5 tysiąca szczątków żołnierskich.
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72