sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Rykowisko czas zacząć! W turkowskich lasach rozpoczęły się jelenie gody

Rykowisko czas zacząć! W turkowskich lasach rozpoczęły się jelenie gody - fot.: Nadleśnictwo Turek
fot.: Nadleśnictwo Turek 

Choć na razie powróciła do nas typowo letnia aura, a słupki rtęci na termometrach poszybowały znowu w okolice trzydziestu stopni, nie da się ukryć, że schyłek lata jest coraz bliższy. Dobrze o tym wiedzą zwierzęta – już w przyszłym tygodniu pierwsze bociany wyruszą w daleką podróż do Afryki. Leśniczy z Nadleśnictwa Turek mówią też o rykowisku jeleni, które właśnie się rozpoczęło.

- Samce jeleni wydają głośne odgłosy, zaczynają przed zachodem słońca i kończą o świcie. Przez całą noc ich potężny ryk rozlega się na obszarze wielu kilometrów. W ten sposób obwieszczają samicom, gdzie są ich rewiry – opowiada Jacek Kołata, przyrodnik i fotograf przyrody, który wspólnie z leśniczym Radkiem miał już przyjemność usłyszeć tegoroczne ryczące byki w Nadleśnictwie Turek. – Samice chodzą od rewiru do rewiru i wybierają sobie kawalera. Czasami kawalerowie się spotykają i wtedy dochodzi między nimi do walki.

reklama

- Rzeczywiście, nadchodzi jesień. Ostatnia letnia pełnia oraz skracający się systematycznie dzień, da sygnał samcom jeleni (bykom), że już dłużej nie można zwlekać. Rykowisko czas zacząć – mówi Beata Kątna z turkowskiego Nadleśnictwa. A jest to czas dla zwierząt wyczerpujący. – W okresie rykowiska byki praktycznie nie jedzą, mogą stracić nawet dwadzieścia procent swojej masy.

Jacek Kołata przestrzega z kolei, że samce jeleni w czasie godów mogą być agresywne. – Bywają wyjątkowo nieprzewidywalne. Należy zachować szczególną ostrożność. Tym bardziej, ze w ostatnim czasie rośnie ilość fotografów przyrody. – Z jednej strony jest to bardzo pozytywny trend ponieważ fotografowie pokazują piękno natury. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, żeby nie robić zdjęć za wszelką cenę. Najpiękniejsze są zdjęcia zwierząt, które nie patrzą na fotografa ponieważ go nie widzą – mówi Beata Kątna. Jeśli zaś chcecie doświadczyć mistycznego rytuału godowego jeleni, najlepiej zrobić to "na własne ucho". Nie wszystko trzeba zobaczyć na własne oczy.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

#SadziMy! 1200 darmowych sadzonek czeka na...

#SadziMy! 1200 darmowych sadzonek czeka na nowych...

29 wrz.
To nie parking ani droga dla wszystkich. Las...

To nie parking ani droga dla wszystkich. Las rządzi...

21 wrz.
Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek...

Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek ogłasza...

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama