niedziela 11 maja 2025

Igi, Mamerta, Miry

reklama

Rykowisko czas zacząć! W turkowskich lasach rozpoczęły się jelenie gody

Rykowisko czas zacząć! W turkowskich lasach rozpoczęły się jelenie gody - fot.: Nadleśnictwo Turek
fot.: Nadleśnictwo Turek 

Choć na razie powróciła do nas typowo letnia aura, a słupki rtęci na termometrach poszybowały znowu w okolice trzydziestu stopni, nie da się ukryć, że schyłek lata jest coraz bliższy. Dobrze o tym wiedzą zwierzęta – już w przyszłym tygodniu pierwsze bociany wyruszą w daleką podróż do Afryki. Leśniczy z Nadleśnictwa Turek mówią też o rykowisku jeleni, które właśnie się rozpoczęło.

- Samce jeleni wydają głośne odgłosy, zaczynają przed zachodem słońca i kończą o świcie. Przez całą noc ich potężny ryk rozlega się na obszarze wielu kilometrów. W ten sposób obwieszczają samicom, gdzie są ich rewiry – opowiada Jacek Kołata, przyrodnik i fotograf przyrody, który wspólnie z leśniczym Radkiem miał już przyjemność usłyszeć tegoroczne ryczące byki w Nadleśnictwie Turek. – Samice chodzą od rewiru do rewiru i wybierają sobie kawalera. Czasami kawalerowie się spotykają i wtedy dochodzi między nimi do walki.

reklama

- Rzeczywiście, nadchodzi jesień. Ostatnia letnia pełnia oraz skracający się systematycznie dzień, da sygnał samcom jeleni (bykom), że już dłużej nie można zwlekać. Rykowisko czas zacząć – mówi Beata Kątna z turkowskiego Nadleśnictwa. A jest to czas dla zwierząt wyczerpujący. – W okresie rykowiska byki praktycznie nie jedzą, mogą stracić nawet dwadzieścia procent swojej masy.

Jacek Kołata przestrzega z kolei, że samce jeleni w czasie godów mogą być agresywne. – Bywają wyjątkowo nieprzewidywalne. Należy zachować szczególną ostrożność. Tym bardziej, ze w ostatnim czasie rośnie ilość fotografów przyrody. – Z jednej strony jest to bardzo pozytywny trend ponieważ fotografowie pokazują piękno natury. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, żeby nie robić zdjęć za wszelką cenę. Najpiękniejsze są zdjęcia zwierząt, które nie patrzą na fotografa ponieważ go nie widzą – mówi Beata Kątna. Jeśli zaś chcecie doświadczyć mistycznego rytuału godowego jeleni, najlepiej zrobić to "na własne ucho". Nie wszystko trzeba zobaczyć na własne oczy.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Wielkanoc z naturą. Leśne opowieści z...

Wielkanoc z naturą. Leśne opowieści z Nadleśnictwa Turek

19 kw.
Lasy dla przyszłości. Wspólne sadzenie drzew...

Lasy dla przyszłości. Wspólne sadzenie drzew w Nadleśnictwie Turek

31 mrz.
Rekordowe okazy na XII Konkursie Grzybiarskim...

Rekordowe okazy na XII Konkursie Grzybiarskim Nadleśnictwa Turek

12-11-2024
Znajdź największego i pokaż jaki jesteś...

Znajdź największego i pokaż jaki jesteś "Kozak"! Nadleśnictwo Turek...

26-09-2024
Nowy mural w Turku. Ekologiczne malowidło...

Nowy mural w Turku. Ekologiczne malowidło powstało z okazji 100-lecia...

08-08-2024
Sukces lęgowy Bocianów Czarnych w...

Sukces lęgowy Bocianów Czarnych w Nadleśnictwie Turek....

28-06-2024

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama