piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Przykona, Władysławów, Brudzew i Kawęczyn! Poczwórne dożynki już w najbliższy weekend!

Przykona, Władysławów, Brudzew i Kawęczyn! Poczwórne dożynki już w najbliższy weekend!
 

Dożynki czyli święto kończące żniwa, obchodzone jest już od czasów przedchrześcijańskich. Wtedy dziękczynny pokłon oddawano słowiańskim bóstwom urodzaju – Mokoszy, Welesowi i Świętowitowi. Każdego roku nasi słowiańscy przodkowie pletli wieńce, tańczyli i śpiewali na cześć bogów, dzięki którym mogli zebrać plony z pól. Czasy się zmieniły, ale wiele z prasłowiańskich zwyczajów kultywuje się i dziś. Jak dawniej rolnicy kłaniają się Bogu, wyplatają wieńce i po prostu dobrze się bawią. W tym tygodniu aż w czterech gminach powiatu tureckiego.

Sobotnie Święto Plonów w Przykonie i Chylinie

Sobotnie imprezy (20 sierpnia) zarówno w Przykonie, jak i w Chylinie, rozpoczną się o godz. 14:00. W Chylinie na placu przed remizą OSP odbędzie się najpierw msza święta dziękczynna, później tradycyjne obrzędy, a na 16:30 zaplanowano występ kapeli góralskiej Jafer.

reklama

Na dożynkach gminnych w Przykonie, korowód przejdzie spod Urzędu Gminy do kościoła w Psarach, gdzie o godz. 14:30 odprawiona zostanie msza święta dziękczynna. Dalsza część święta odbędzie się na placu przy tamtejszym Zespole Szkół. Od godz. 16:00 zaplanowano przegląd twórczości lokalnych artystów, a o 18:00 występ kapeli „Z kopyta”. Po nim zabawa taneczna dla wszystkich.

A w niedzielę w Kolnicy i Kawęczynie

Dożynki gminne w Brudzewie odbędą się w niedzielę, 21 sierpnia. Całość imprezy będzie mieć miejsce przy GOK Wozownia w Kolnicy. Tam o 13:00 odprawiona będzie msza święta w intencji rolników, a po niej obrzęd dożynkowy. Później już tylko wspólna zabawa – wystąpi zespół Jumbo Africa, będą kulinarne popisy KGW, stoisko koła pszczelarskiego, biblioteki gminnej i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

Dożynki parafialno-gminne w gminie Kawęczyn rozpoczną się uroczystym korowodem, który przed godz. 13:00 dotrze na plac przed Urzędem Gminy. Tam odprawiona będzie msza dziękczynna w intencji rolników oraz za zebrane plony. Po niej zaplanowano obrzęd dożynkowy. Już o 15:30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy, a po nim występy zespołu wokalnego Dynamitki i lokalnych artystów. Wieczorem – zabawa taneczna dla wszystkich. Oprócz tego przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych, konkursy z nagrodami i stoiska gastronomiczne.

cdn

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

2
3
4
5

Podobne artykuły

Zrobili ją na biało. Szkoła w Wyszynie zyskała...

Zrobili ją na biało. Szkoła w Wyszynie zyskała nie...

27 wrz.
Władysławów. Na nowych drogach gminnych będzie...

Władysławów. Na nowych drogach gminnych będzie...

26 wrz.
Nie ma drugiej takiej osoby w gminie...

Nie ma drugiej takiej osoby w gminie Władysławów....

23 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama