sobota 26 listopada 2022

Leona, Leonarda, Lesławy

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wbrew diagnozom lekarzy. Iwona i Andrzej z Dobrej walczą już dwa lata

Wbrew diagnozom lekarzy. Iwona i Andrzej z Dobrej walczą już dwa lata - fot.: Iwona Śmieja
fot.: Iwona Śmieja 

- Bardzo tęsknię za tamtym moim mężem – mówi Iwona Śmieja, która jak lwica walczy o zdrowie i sprawność męża. Dwa lata temu Andrzej przeszedł udar. Od tamtej pory dzięki intensywnej rehabilitacji, wbrew prognozom lekarzy, odzyskuje sprawność. Małymi kroczkami.

15 sierpnia 2020 roku, ich życie wywróciło się do góry nogami. Andrzej Śmieja doznał rozległego niedokrwiennego udaru mózgu. – Przed udarem mąż był pełny energii, w ciągłym ruchu. Jego pasją był ogród, w którym spędzał każdą wolną chwilę. Był również aktywnym sportowcem, trenerem i – opowiada Iwona. W jednej sekundzie jego życie zmieniło się o 180 stopni. Udar poczynił ogromne zniszczenia prawej półkuli mózgu. Niedowład lewej strony ciała począwszy od oka, poprzez krtań, policzek, rękę i nogę. Utrata pamięci krótkotrwałej. Uszkodzenie płata czołowego pozbawiły go możliwości wyrażania i rozumienia emocji. Zaburzenia funkcji poznawczych – rozumienia rzeczywistości. Dodatkowo walka z depresją, a siedem miesięcy po udarze padaczka poudarowa.

reklama

Nigdy się nie poddawać

- Zdaniem lekarzy czekał go wózek. Ale my nigdy nie zaakceptowaliśmy takiej diagnozy. I tak zaczęła się nasza walka o sprawność i w miarę normalne życie. Setki godzin rehabilitacji, pracy ze specjalistami, zaczęły przynosić efekty – opowiada Iwona. Niestety szybko też okazało się, że nie ma co liczyć na finansowanie rehabilitacji z NFZ. Trzeba było zacząć działać na własną rękę. – Zbiórki na siepomaga, dwie imprezy charytatywne, pomoc instytucji i przedsiębiorców, wpłaty 1%, pozwoliły na wyjazd na cztery turnusy w tym roku – mówi Iwona. – Bydgoski NEURON stał się naszym drugim domem. Rehabilitacja na najwyższym poziomie, profesjonalni fizjoterapeuci, innowacyjny sprzęt, rodzinna atmosfera. Spotkanie ludzi, których historie uczą pokory, a jednocześnie są motywacją i napawają wiarą i nadzieją.

I to widać. Andrzej Śmieja który według lekarzy, miał nie chodzić i do końca życia poruszać się na wózku, chodzi o własnych siłach. Jego ogromną determinację widać w każdym kroku. – Mąż całe swoje życie był bardzo aktywnym człowiekiem – opowiada Iwona. – Przez całe lata związany był z Wichrem Dobra, najpierw jako zawodnik, później trener i działacz sportowy. Był honorowym krwiodawcą i przede wszystkim pomagającym innym w potrzebie człowiekiem. Kilka lat temu zbieraliśmy pieniądze dla Zbyszka Ziętka, który przeszedł przeszczep płuc, teraz on pomaga nam.

Koszulka Gardzielika i prace ogrodowe

Kilka tygodni temu na facebooku ruszyła grupa licytacyjna. Całkowity dochód ze zbiórki będzie przeznaczony na dalszą rehabilitację Andrzeja. Blacha ciasta, oryginalna koszulka reprezentacji Włoch, profesjonalne prace ogrodowe, makijaż, myszka gamingowa, koszulka z autografem reprezentanta Polski Kamila Grosickiego, koszulka Kamila Gardzielika – to tylko niektóre z przedmiotów i usług, które licytując, możemy pomóc w leczeniu dobrowianina. Ponownie ruszyła też zbiórka na siepomaga.

- Nasza historia cały czas się pisze. Jak się skończy nie wiemy – mówi Iwona Śmieja, która z zaangażowaniem prowadzi profil męża w mediach społecznościowych. – Chcemy się tu podzielić naszym " udarowym" doświadczeniem, opowiedzieć co i jak robimy by wypracować coraz lepsze rezultaty. Opowiedzieć o sile, jaka płynie z miłości, wiary, nadziei i marzeń.

reklama

Osiągnęliśmy już bardzo dużo, ale przed nami jeszcze długa droga. Rehabilitacja stała się naszym najwierniejszym "przyjacielem".

Profil Andrzeja na facebooku

https://www.facebook.com/Andrzej-%C5%9Amieja-Walka-o-lepsze-jutro-111194928354430

Link do zbiórki na siepomaga

Link do grupy FB: https://www.facebook.com/groups/1285031715602576?ref=share_group_link

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Iwona Śmieja2
fot.: Iwona Śmieja3

Podobne artykuły

Ile warte jest ludzkie życie? To Łukasza Pakuły...

Ile warte jest ludzkie życie? To Łukasza Pakuły...

16 list.
Proteza pomoże jej odzyskać samodzielność....

Proteza pomoże jej odzyskać samodzielność. Paulina...

4 list.
Grali, biegali i pieniądze na leczenie Jasia...

Grali, biegali i pieniądze na leczenie Jasia Janiaka...

17 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama