środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem. W ZSR rusza Oddział Przygotowania Wojskowego

W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem. W ZSR rusza Oddział Przygotowania Wojskowego - fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich 

Od września w Zespole Szkół rolniczych CKP w Kaczkach Średnich rusza Liceum Ogólnokształcące – Oddział Przygotowania Wojskowego. Jako jednostkę patronacką przydzielono mu 12. Wielkopolską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Oddział Przygotowania Wojskowego dedykowany jest dla młodych ludzi, którzy swą przyszłość chcą związać ze służbą w Siłach Zbrojnych RP. Absolwenci mogą liczyć na konkretne korzyści takie jak: możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji pozostanie żołnierzem rezerw osobowych SZ RP lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej, a także aplikowanie na wyższe uczelnie wojskowe (dodatkowe punkty w procesie rekrutacji).

reklama

W poniedziałek, 29 sierpnia, po uzgodnieniu szczegółów współpracy, porozumienie w zakresie realizacji zajęć praktycznych w oddziale przygotowania wojskowego (OPW) przez patronacką jednostkę wojskową. Zespół Szkół Rolniczych podpisali dyrektorka szkoły Elżbieta Karwacka, wicedyrektor Dariusz Jasak, st. chor. sztab. Janusz Nowinowski (nauczyciel przedmiotów przygotowania wojskowego) oraz reprezentujący 12. Wielkopolską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej, dowódca płk Zbigniew Targoński i mjr Marcin Misiak.

Podczas spotkania omówione zostały szczegóły współpracy i możliwości wzajemnej pomocy dotyczącej promocji edukacji w zakresie obronności, idei patriotycznych i zachowań prospołecznych. Program szkolenia, rozłożony na cztery lata nauki w liceum, obejmuje zajęcia z musztry, regulaminów, taktyki, logistyki, pomocy medycznej na polu walki, łączności, terenoznawstwa i szereg innych.

Klasy mundurowe o profilu „Bezpieczeństwo publiczne” i „Bezpieczeństwo pożarowe” istnieją w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich już od 2012 roku. Ministerstwo oraz powiat turecki przyznają na realizację programu szkolenia środki finansowe, m. in. na: zakup umundurowania, niezbędnego sprzętu, dowóz do jednostki patronackiej i inne.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem. W ZSR rusza Oddział Przygotowania Wojskowego - fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich

Podobne artykuły

Spełnione marzenie profesora Panfila. Umowa na...

Spełnione marzenie profesora Panfila. Umowa na...

z wczoraj
180 stypendiów dla najzdolniejszej młodzieży....

180 stypendiów dla najzdolniejszej młodzieży....

z wczoraj
W weekend możecie się zdziwić! Wojskowi z...

W weekend możecie się zdziwić! Wojskowi z bronią na...

1 grudz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama