czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Mały ale groźny. Kornik ostrozębny atakuje turkowskie lasy

Mały ale groźny. Kornik ostrozębny atakuje turkowskie lasy - fot.: Remigiusz Gmyz
fot.: Remigiusz Gmyz 

Ten niewielki chrząszcz ma zaledwie 3,5 mm długości, ale jego destrukcyjny tryb życia mocno wpływa na stan naszych lasów. Ostatnio turkowscy leśnicy zaobserwowali go w lesie w okolicach Cisewa.

Jak się okazuje, mimo jego stosunkowo niewielkich rozmiarów, kornika ostrozębnego lekceważyć nie można. Jego obecność jest bowiem kluczowym powodem zamierania lasów w okolicach Turku. Kornik szczególnie upodobał sobie drzewa, a konkretnie sosny, osłabione na skutek suszy, pożaru czy zanieczyszczeń przemysłowych.

reklama

- Postać dorosła zimuje głównie w żerowiskach pod korą. Owad żeruje pod korą sosen w różnym wieku. Co istotne atakuje jedynie górną część strzały - w obrębie korony drzewa, w miejscach charakteryzujących się cienką korą – mówi Beata Kątna, rzeczniczka prasowa Nadlesnictwa Turek. – Jak podaje literatura chrząszcze te rozpoczynają swoją aktywność najczęściej na przełomie kwietnia i maja, jednak ich aktywność jest ściśle skorelowana z warunkami atmosferycznymi, dlatego też coraz częściej okres zerowania korników rozpoczyna się zdecydowanie wcześniej. W wierzchołkowej części drzewa owady najpierw drążą „komorę godową”, tzw. chodnik macierzysty, który jest jednocześnie miejscem składania jaj. Larwy, które wylęgają się z niewielkich zagłębień, drążą kolejne chodniki bezpośrednio pod korą. Zaatakowane drzewa zamierają w ciągu 3-4 miesięcy od momentu zasiedlenia przez groźnego chrząszcza.

Pierwsze doniesienia o niebezpieczeństwie gradacji tego owada mówiły o pojawiających się osobnikach we wschodniej części naszego kraju. Obecnie coraz więcej pojawów tego chrząszcza notujemy w innych częściach kraju, co oznacza, że owad ten poszerza swój zasięg w kierunku zachodnim.

W początkowym okresie bardzo trudno rozpoznać objawy zasiedlenia kornika ostrozębnego. Pierwszym, jednak dość enigmatycznym, jest niewielka zmiana w barwie igieł zaatakowanego drzewa. Igły stają się bledsze, przyjmując stalowy odcień zieleni, po czym w krótkim czasie drzewo „rudzieje” i obumiera.

- Najskuteczniejszym i jedynym sposobem zwalczania kornika ostrozębnego jest systematyczne przeglądanie drzewostanów i usuwanie z nich zaatakowanych, zasiedlonych drzew przez cały rok, w szczególności w okresie letnio-jesiennym. Wycięte drzewa należy szybko wywieźć z lasu – wyjaśnia Beata Kątna. – Ważnym aspektem w zwalczaniu kornika jest spalanie wierzchołkowych części zaatakowanego drzewa, także niewielkich gałęzi, gdzie żerują niebezpieczne dla sosen larwy chrząszcza. Pozostawienie wierzchołkowych partii drzew, nie uprzątanie wywrotów i złomów, a także pozostawianie drewna w postaci gałęzi na zrębach i po trzebieżach, jak również niekorowanie drewna na składnicach i w tartakach może sprzyjać pojawianiu się kornika w kolejnych miejscach.

reklama

Do rozmowy o korniku ostrozębnym i zagrożeniu jakie powoduje żerując na sosnach w bliskim sąsiedztwie miejscowości Cisew zapraszają miejscowi leśnicy. Spotkanie odbędzie się przy leśniczówce Cisew już w najbliższy poniedziałek, 19 września o godz. 16:00. Na spotkaniu zostaną poruszone problemy drzew zaatakowanych przez kornika ostrozębnego, a także możliwości działania w zakresie ochrony pobliskich lasów.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Mały ale groźny. Kornik ostrozębny atakuje turkowskie lasy
Podobne artykuły
Wędrowali z psami i poznawali tajemnice...

Wędrowali z psami i poznawali tajemnice lasów. Dogtrekking w Tarnowej...

20 kw.
Okresowy zakaz wstępu do lasu w obrębie...

Okresowy zakaz wstępu do lasu w obrębie Leśnictwa Krwony już 25...

19 kw.
Sprzątanie lasu z Turkowskim Klubem Karate

Sprzątanie lasu z Turkowskim Klubem Karate

9 kw.
Drzewo dla każdego! Darmowe sadzonki w...

Drzewo dla każdego! Darmowe sadzonki w siedzibie Nadleśnictwa Turek!

8 kw.
Sztuka powolnego podróżowania: Odkrywanie...

Sztuka powolnego podróżowania: Odkrywanie piękna Ojcowskiego Parku...

26 mrz.
Pierwszy w tym roku pożar w lasach....

Pierwszy w tym roku pożar w lasach. Nadleśnictwo Turek apeluje o...

23 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama