Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

To nie parking ani droga dla wszystkich. Las rządzi się swoimi prawami

To nie parking ani droga dla wszystkich. Las rządzi się swoimi prawami - fot.: Shutterstock
fot.: Shutterstock 

Nadleśnictwo konkurs ogłasza, ale z lasu wygania i jeszcze mandaty na kierowców nakłada…” pod naszą wczorajszą informacją o konkursie dla grzybiarzy rozgorzała dyskusja na temat wjazdu samochodem do lasu i mandatów nakładanych na kierowców przez strażników leśnych i leśniczych. Czy pretensje grzybiarzy są zasadne?

- Zasady udostępniania lasów precyzyjnie opisuje ustawa o lasach. Wynika z niej m.in., że ruch motorowerem, samochodem, motocyklem czy quadem dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi – wyjaśnia Beata Kątna, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Turek. – Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, czy parkingu leśnego). Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach.

reklama

Co istotne, zakaz obowiązuje przez cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego, wysypu grzybowego czy jagodobrania.

Skąd wiedzieć czy droga jest publiczna? – Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana jest niedopuszczona do ruchu – informuje Kątna, zaznaczając, że nawet leśnicy, którzy w czasie wolnym od pracy chcą jechać na grzyby, również muszą stosować się do tych przepisów.

Wyjątki stosują się do:

  • pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych

    reklama
  • właścicieli lasów w ich własnych lasach,

  • osób wykonujących i kontrolujących prace z zakresu gospodarki leśnej,

  • służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, służby te mają „otwieracz” do tzw. leśnych szlabanów,

  • myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

 

Oddzielną kwestią jest prawidłowe zaparkowanie auta. – Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z ustawą o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Także Nadleśnictwo Turek posiada takie miejsca – zapraszamy do zapoznania się z bazą leśnych miejsc postoju pojazdów, która dostępna jest chociażby w aplikacji mBDL lub stronie czaswlas.pl.zachęca Beata Kątna. Pozostawienie samochodu przed szlabanem może nie tylko utrudniać pracę leśnikom, ale też spowodować utrudnienie np. w czasie akcji służb ratunkowych. – Dlatego stawiając samochód na bocznych drogach, udostępnionych do ruchu samochodowego, rób to w taki sposób aby nie utrudniać przemieszczania się innym użytkownikom dróg – podkreśla.

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.129c ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. A jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym. – Zgodnie z zapisami ustawy o lasach, strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia. Zarówno strażnicy leśni i pracownicy Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy, ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości do 500 złotychnie pozostawia złudzeń Beata Kątna.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

To nie parking ani droga dla wszystkich. Las rządzi się swoimi prawami - fot.: Lasy Państwowe

Podobne artykuły

#SadziMy! 1200 darmowych sadzonek czeka na...

#SadziMy! 1200 darmowych sadzonek czeka na nowych...

29 wrz.
Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek...

Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek ogłasza...

20 wrz.
Mały ale groźny. Kornik ostrozębny atakuje...

Mały ale groźny. Kornik ostrozębny atakuje...

13 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama