Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Świętujcie gdzie i z kim chcecie!
Polska Niepodległa w powiecie. Co, Gdzie, Kiedy?!

Świętujcie gdzie i z kim chcecie!<br>Polska Niepodległa w powiecie. Co, Gdzie, Kiedy?!
 

Przed nami jedno z najważniejszych polskich świąt. Już w piątek Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach zaborów odzyskała suwerenność. 104 rocznicę tamtych wydarzeń świętować będą miasta, gminy i powiaty w całej Polsce. Wśród nich również nasze lokalne.

Miasto Turek i Powiat Turecki – jak zawsze podzielone

Choć to piękne święto polskości mogłoby być okazją do zakopania topora wojennego i wspólnego działania, lokalni samorządowcy są innego zdania. Pomnik Orła Białego znajdujący się w Parku Konstytucji 3 Maja, będzie więc świadkiem dwóch uroczystości.

reklama

Te powiatowe rozpoczną się mszą św., odprawioną w kościele pw. NSPJ o godz. 10:00. Po jej zakończeniu uroczystość patriotyczna, która odbędzie się pod wspomnianym pomnikiem. W programie: wystąpienia okolicznościowe, część artystyczna w wykonaniu uczniów LO i złożenie wiązanek.

Na 33. Biegi Niepodległościowe w Turku zaprasza starosta Dariusz Kałużny. Długość biegu głównego wynosi 10 kilometrów, trasa marszu jest o połowę krótsza. Oba wyścigi rozpoczną się o jednej porze – start przewidziano na godz. 11:11. O godz. 12:30 zaplanowana jest z kolei uroczystość oddania do użytku nowo wybudowanej bieżni lekkoatletycznej przy Liceum Ogólnokształcącym. Tam też o godz. 13:45 odbędzie się dekoracja zwycięzców biegów.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 17:00. Taki odstęp czasu jest gwarancją, że oba obozy rządzących nami samorządowców, nie wpadną na siebie pod pomnikiem, gdzie bywa ciasnawo. W programie: wystąpienia okolicznościowe, część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z MDK Turek oraz złożenie kwiatów. O godz. 18:00, w kinie TUR, rozpocznie się koncert patriotyczny w wykonaniu Big Bandu Miasta Turku oraz Pauli Biskup.

Brudzew – uroczystości w Lesie Sacalskim

Obchody święta niepodległości w gminie Brudzew, odbędą się pod obeliskiem upamiętniającym powstańców styczniowych w Lesie Sacalskim. O godz. 9:45 rozpocznie się uroczysta Akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Koźminie, o godz. 10:00 msza święta, po niej złożenie kwiatów i koncert Orkiestry Dętej OSP Brudzew.

reklama

Dobra – msza za Ojczyznę i Akademia Patriotyczna

Msza św. za Ojczyznę zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP w Dobrej o godz. 11:15. Po niej Akademia Patriotyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej i złożenie kwiatów przez delegacje pod tablicami pamiątkowymi.

Przykona – niepodległość uczczą muzycznie

O godz. 11:20 delegacje złożą wieńce pod obeliskiem, później w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Boleszczynie, odbędzie się msza dziękczynna za Ojczyznę. Po mszy koncert Orkiestry Dętej oraz wokalistów ze studia piosenki, działającego w CKBP w Przykonie.

Kawęczyn – podwójna msza za Ojczyznę

W gminie Kawęczyn odbędą się aż dwie msze święte w intencji Ojczyzny. O godz. 9:15 zbiórka na skwerze 650-lecia Tokar Pierwszych. Zebrani przemaszerują do kościoła parafialnego pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Tokarach Pierwszych, gdzie o 10:00 rozpocznie się msza święta za Ojczyznę.

Druga liturgia rozpocznie się o godz. 11:30 w kościele pw. Siedmiu Boleści NMP w Kowalach Pańskich. Po niej delegacje złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową na placu przy świątyni.

Malanów – gminne obchody Święta Niepodległości

Uroczystości rozpoczną się mszą św. za Ojczyznę, odprawioną w malanowskiej świątyni. Po niej odbędzie się Akademia Patriotyczna, wspólny przemarsz pod pomnik „Walczącym o wolność Ojczyzny”, przemówienia i złożenie kwiatów.

Władysławów – odsłonięcie murala i koncert Słowików

Niesłychanie atrakcyjnie zapowiada się Narodowy Dzień Niepodległości we Władysławowie. Najpierw, o godz. 11:00, w kościele pw. Michała Archanioła w Russocicach, odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. O godz. 12:00 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem ,,Tym, co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli…”. O godz. 13:00 w Gminnym Ośrodku Kultury otwarta zostanie wystawa biograficzna, przygotowana przez Oddział Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku ,,Józef Haller (1873-1960)”.

O godz. 15:30 nastąpi uroczyste odsłonięcie murala historycznego, który powstał w ramach konkursu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” na ścianie Szkoły Podstawowej we Władysławowie. A pół godziny później, o 16:00 czeka nas „gwóźdź programu” – koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” w sali Domu Parafialnego w Russocicach.

Tuliszków – dwudniowe świętowanie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w piątek, o godz. 9:20, mszą św. w kościele pw. św. Wita w Tuliszkowie. Po jej zakończeniu odbędzie się Apel Poległych na Placu Wolności.

W sobotę, 12 listopada pora na część rozrywkową. O godz. 18:00 w hali widowiskowo-sportowej w Tuliszkowie, rozpocznie się koncert piosenek niezapomnianego Zbigniewa Wodeckiego, w wykonaniu Kasztelan Band Project. W czasie trwania koncertu i bezpośrednio po nim, będzie można skorzystać z oferty Kawiarenki Rady Rodziców SP w Tuliszkowie.

A wszyscy wywieśmy biało-czerwone flagi, które podkreślą poczucie wspólnoty i dumy z osiągnięć Polski oraz dadzą wyraz naszych uczuć względem Ojczyzny. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, podzieleni czy nie!

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Podobne artykuły

Strażacy z Turku wzięli udział w akcji...

Strażacy z Turku wzięli udział w akcji "Niepodległa...

15-11-2022
Akademia patriotyczna w Szkole Podstawowej w...

Akademia patriotyczna w Szkole Podstawowej w Wyszynie

14-11-2022
Tak świętowaliśmy 11 listopada! Narodowe Święto...

Tak świętowaliśmy 11 listopada! Narodowe Święto...

14-11-2022

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama