Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

"Wszyscy jesteśmy za tym, żeby ten szpital funkcjonował!" Radni powiatowi za pomocą finansową dla SP ZOZ

fot.: Starostwo Powiatowe w Turku 

- Dojeżdżamy do ściany – stwierdził Mariusz Seńko, zaznaczając, że w przyszłości chciałby wcześniej wiedzieć o sytuacji finansowej szpitala, by móc odpowiednio szybko reagować. Radni powiatowi zadecydowali o udzieleniu 4 milionów pomocy finansowej dla SP ZOZ w Turku.

Jak pisaliśmy już w listopadzie, turkowski szpital znalazł się w poważnych tarapatach finansowych. Wszystko przez wejście w życie ustawy o podwyżkach dla pracowników służby zdrowia, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Podwyżki wynagrodzeń, to w zależności od miesiąca, od 616 do nawet 800 tysięcy wydatków więcej. Sytuacja jest trudna, z jednej strony nikt nie kwestionuje słuszności ustawy, ale dziura, która w ten sposób powstała w budżecie powiatowej lecznicy, sama się nie zasypie. W oczekiwaniu na rozwiązania rządowe, na które wszyscy mają nadzieję, wszak powiat turecki nie jest wyjątkowy, trzeba wspomóc SP ZOZ z budżetu powiatu. Niebagatelna kwota 4 milionów złotych, która w formie pożyczki ma być udzielona szpitalowi, jak stwierdził starosta Dariusz Kałużny nie jest sumą, „która powali nas na kolana”, a tak naprawdę zarząd powiatu nie ma innego wyjścia. Same zaległości w ZUSie sięgają bowiem kwoty 1,7 miliona złotych.

reklama

- Chciałbym być optymistą, takim jak pan starosta – stwierdził radny Mariusz Seńko. – Ale patrząc na sytuację wokół nas, można w to powątpiewać. Nie da się ukryć, 4 miliony pokryje zaledwie część zobowiązań szpitala, a bilans zadłużenia placówki wzrośnie do 30 milionów. Co będzie w przyszłym roku? – Kawa na ławę! Wszyscy jesteśmy za tym, żeby ten szpital funkcjonował – stwierdził Seńko, zaznaczając, że czuje się niedoinformowany, a o kłopotach turkowskiej lecznicy dowiedział się przypadkiem. – Sytuacja jest trudna i nikt tego nie ukrywa – podsumował Kałużny. – Nie ma innego rozsądnego wyjścia niż udzielenie tej pożyczki. Być może w przyszłym roku pewne inwestycje będą musiały być przyhamowane. Fakty czasem bolą. Faktem jest, że radni zagłosowali za udzieleniem pomocy szpitalowi. No i fajnie – podsumował Kałużny.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Fotele, pikniki i wycieczki! Niecodzienne...

Fotele, pikniki i wycieczki! Niecodzienne licytacje...

26 st.
EKO szklarnia, krosno i hafciarka. Nowe...

EKO szklarnia, krosno i hafciarka. Nowe wyposażenie...

19 st.
Mulimedialne wprawki w strzelaniu. Wirtualna...

Mulimedialne wprawki w strzelaniu. Wirtualna...

16 st.

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama