piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Kinga Trzmielewska zwykła-niezwykła społeczniczka z Żuk

Kinga Trzmielewska zwykła-niezwykła społeczniczka z Żuk
 

Prezentujemy kolejną osobę z grona laureatów pierwszej edycji konkursu "Gwiazda Roku" organizowanego przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R. Celem konkursu było nagrodzenie osób działających na rzecz dobra wspólnego w organizacjach pozarządowych, grup nieformalnych przy organizacjach pozarządowych oraz w placówkach samorządu lokalnego. Wśród 10 zgłoszeń pierwszej edycji konkursu znalazła się m.in. społeczniczka Kinga Trzmielewska z Gminy Turek. To o niej dziś opowiadamy...

Żuki to moja miejscowość - tu się urodziłam, tu mieszkam, tu działam, tu piszę, tu tworzę”.

Kinga Trzmielewska to społeczniczka, która działa w swojej rodzinnej miejscowości Żuki w Gminie Turek. Jest prezeską Stowarzyszenia „Żuki dla przyszłości”, zastępczynią przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki” w Żukach oraz członkinią Rady Sołeckiej Sołectwa Żuki.

reklama

Kinga Trzmielewska jest nauczycielką akademicką, doktorantką, kierowniczką i wychowawczynią wypoczynku dla dzieci, animatorką, prowadzącą kreatywne zajęcia dla dzieci, rękodzielniczką, pasjonatką rajdów rowerowych i poetką. Obecnie pracuje w Stowarzyszeniu „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.” jako specjalistka ds. promocji i marketingu e-commerce. W swojej pracy doktorskiej opisuje współczesnych działaczy lokalnych z powiatu tureckiego, którzy są dla niej inspiracją i motywacją.

Jej aktywność rozpoczęła się dość wcześnie. Była wzorową i zdolną uczennicą, która chętnie uczestniczyła w życiu szkoły. Zawsze szukała możliwości rozwoju, brała udział w konkursach, występowała podczas apelów i różnych uroczystości. Chętnie angażowała się w różne akcje charytatywne, początkowo spontanicznie i okazjonalnie.

Pierwszym obszarem działalności społecznej, w który się zaangażowała w swojej miejscowości to tradycja plecenia wieńców dożynkowych. Początkowo pomagała babci przy ich tworzeniu, a od 2010 roku do chwili obecnej kieruje pracami grupy wieńczarskiej i reprezentuje Sołectwo Żuki na dożynkach kościelnych i gminnych. Prace rozpoczynają się od projektu, później zbioru zbóż i ziaren, następnie wyplatanie i wyklejanie zaplanowanej konstrukcji, a na koniec dekoracja chlebem dożynkowym, owocami, warzywami i kwiatami.

„Młoda grupa wieńczarska stawia na nowoczesność, więc wieńce dożynkowe przybierają różne, nietradycyjne formy. Przez te kilkanaście lat wykonałyśmy m.in. Jezusa na łodzi, kapliczkę, chatę wiejską, papieża Franciszka, mapę powiatu tureckiego, traktor, rybę, hostię, młyn, koguta, dzban obfitości, studnię oraz kombajn w 2022 roku, który mogliśmy zaprezentować na dożynkach powiatowych”.

reklama

Kinga w latach 2013-2020 była wolontariuszem Programu Projektor- wolontariat studencki. W tym czasie zrealizowała 127 autorskich projektów edukacyjnych m.in. z zakresu kryminalistyki, chemii, rękodzieła, animacji i innych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, a od 2015 roku zaczęła działać w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Żukach i w świetlicy wiejskiej w Żukach. Dzięki temu dzieci z Żuk miały zróżnicowaną ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych, w których chętnie brały udział.

Była pomysłodawczynią i inicjatorką sołeckich rajdów rowerowych, ponieważ jej pasją jest turystka rowerowa i lokalna historia. Zajęła się kwestiami formalnymi, opracowaniem trasy, regulaminów, plakatów oraz wykładów, by podczas przerw opowiadać cyklistom o miejscach, w których się zatrzymali. Dzięki współpracy z sołtysem i radym wspólnie zorganizowali sołeckie rajdy rowerowe, które cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców:

- w 2016 roku- rajd wokół Elektrowni „Adamów”,
- w 2017 roku- rajd „Do Kaczek jedziemy gęsiego”,
- w 2018 roku- rajd „Szlakiem pokopalnianych zmian”,
- w 2019 roku- rajd „Nad Zbiornik Żernice”.

Jej aktywność społeczną dostrzegła ówczesna prezes stowarzyszenia „Szkoła dla przyszłości” w Żukach Pani Teresa Królikowska. Wspólnie pisały projekty, organizowały naukowe noce w szkole oraz gry terenowe. W 2017 roku Kinga została członkiem stowarzyszenia „Szkoła dla przyszłości” w Żukach, a w 2020 roku prezesem. Jesienią 2021 roku zrekrutowała nowe członkinie, zmienili statut oraz nazwę na „Żuki dla przyszłości”.

„W 2022 rok weszłyśmy nowymi członkiniami, z nową energią i motywacją do działania. W styczniu wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Żukach zorganizowaliśmy zimowy spacer, w sierpniu stoisko gastronomiczne na dożynki gminne w Żukach, we wrześniu rajd rowerowy „Pyrka na rowerze” oraz „Święto Pyry” z Ochotniczą Strażą Pożarną w Żukach, a w grudniu stoiska gastronomiczne na Bożonarodzeniowym Kiermaszu Rękodzieła Dobrej oraz na Jarmarku Świątecznym w Żukach” - opowiada Kinga.

Kiedy jesienią 2021 roku narodziła się w Żukach inicjatywa oddolna, aby założyć Koło Gospodyń Wiejskich, Kinga weszła w skład komitetu założycielskiego i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Koło Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki” w Żukach zostało zarejestrowane w styczniu 2022 roku, a w marcu wybrano zarząd, w którym Kinga pełni funkcję zastępy przewodniczącej. To młode koło, które chętnie angażuje się nowe inicjatywy.

Kinga zgłosiła KGW do konkursu „Przysmaki wielkopolskich sadów” z potrawą pieczona pierś z kaczki z kopytkami i pieczonymi jabłkami. Pojechała do Białośliwia a rozstrzygnięcie konkursu, gdzie zorganizowano stoisko gastronomiczne i zaprezentowano danie konkursowe.

Kinga zgłosiła na Festiwal „Polska od kuchni” tradycyjne weselne przyśpiewki, które sama wykonuje na rodzinnych weselach oraz za zgodą KGW zgłosiła swoją kandydaturę do konkursu „Miss Wdzięku 45+”, w którym wybierane i doceniane są działaczki lokalne. Zgłoszenia przeszły do etapu wojewódzkiego i w czerwcu razem z delegacją KGW pojechała do Poznania, gdzie zorganizowali również stoisko gastronomiczne oraz zaprezentowała się w kategoriach konkursowych.

We wrześniu Kinga zgłosiła ketchup z dyni do konkursu „Przysmaki wielkopolskiej spiżarni”, który sama przygotowała.

W październiku razem z członkami KGW zajęła się organizacją wydarzenia pt. „Festiwal Dyni” w Żukach. Napisała projekt do Urzędu Gminy Turek, opracowała scenariusz gry terenowej, a wspólnie z członkiniami dekorowała świetlicę, tworzyła dyniowe instalacje wokół świetlicy oraz uczyła gotować dania z dyni. „Było to kolorowe, jesienne święto, które mamy nadzieję, że zapisze się w kalendarzu naszej miejscowości i które będzie się kojarzyło z naszym kołem”.

W sierpniu zawiązał się amatorski zespół śpiewaczy przy KGW, do którego dołączyła również Kinga. Zespół po raz pierwszy wystąpił na gminno- miejsko- parafialnych dożynkach właśnie w Żukach. Od jesieni Kinga jest kierownikiem zespołu śpiewaczy „Nasze Żuki”. Wyszukuje różne konkursy, przeglądy, festiwale, aby zespół mógł zaprezentować się na lokalnych scenach. W listopadzie zespół występował na Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Kalinowie, a w grudniu na licznych kiermaszach i jarmarkach świątecznych.

Zarówno w stowarzyszeniu, jak i w KGW zajmuje się wszelką dokumentacją, pisaniem projektów, zgłaszaniem do konkursów. Prowadzi również strony na Facebooku, gdzie na bieżąco można obserwować działania tych organizacji:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100085266610644
https://www.facebook.com/profile.php?id=100081797034878

Kinga o samej sobie i pracy na rzecz swojej małej ojczyzny:

„Żuki do moja mała ojczyna, która jest dla mnie bardzo ważna. Śmiało mogę powiedzieć, że to moje miejsce na ziemi. Mam wokół siebie ludzi, na których zawsze mogę liczyć, ale i oni na mnie.

Każdy mój pomysł został zrealizowany właśnie dzięki nim, dzięki społecznikom, którzy chcą działać, którzy poświęcają swój wolny czas, i energię. To dzięki nim, tak wiele dzieje się w naszej miejscowości. W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim osobom z Żuk i z okolic, które angażują się, pracują społecznie, pomagają przy każdym wydarzeniu, które wspólnie organizujemy dla naszej społeczności lokalnej. Bo razem możemy więcej, a możemy jeszcze więcej, niż myślimy!”

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
Podobne artykuły
Rajd rowerowy

Rajd rowerowy "Jeździmy, bo lubimy". Stowarzyszenie "Żuki dla...

19 czerw.
Majówka z Nepomucenem w Żukach już w...

Majówka z Nepomucenem w Żukach już w sobotę! Bedą warsztaty,...

23 maj.
Najpiękniejsza palma wielkanocna w...

Najpiękniejsza palma wielkanocna w Wielkopolsce oraz wyróżnienie za...

13 mrz.
Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach...

Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach społecznicy z gminy Kawęczyn

5 lt.
Najpierw wędrowali, potem biesiadowali!...

Najpierw wędrowali, potem biesiadowali! Mikołajkowy Rajd Pieszy w Żukach

07-12-2023
Wszystko zaczęło się na imieninach…...

Wszystko zaczęło się na imieninach… Sylwester Dzikowski – rolnik,...

12-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama