niedziela 14 lipca 2024

Kamili, Kamila, Marcelego

reklama

Wszystko zaczęło się na imieninach… Sylwester Dzikowski – rolnik, regionalista i kolekcjoner ze Stanisławy

Wszystko zaczęło się na imieninach… Sylwester Dzikowski – rolnik, regionalista i kolekcjoner ze Stanisławy - Nietypowa lekcja historii w Szkole Podstawowej w Kawęczynie
Nietypowa lekcja historii w Szkole Podstawowej w Kawęczynie 

Jak się okazuje, z imieninowych imprez mogą wyniknąć naprawdę świetne rzeczy. Właśnie na imieninach, choć nieco nietypowych, bo organizowanych ku czci całej społeczności – wsi Stanisława – Sylwester Dzikowski poznał wójta gminy Kawęczyn, Jana Nowaka. I tak, od słowa, do słowa, rozpoczęła się owocna współpraca, z których efektów gmina może być naprawdę dumna.

Sylwester Dzikowski jest kolejnym kandydatem, który w grudniu 2022 roku został zgłoszony do konkursu o tytuł „Gwiazdy Roku”, ogłoszonego przez Turkowską Unię Rozwoju. Sylwetki wszystkich nominowanych do niego społeczników, prezentujemy na łamach naszego portalu.

reklama

Wszystko zaczęło się od znaczków

Najpierw była pasja. Pasja do zbieractwa, którą mały Sylwek poczuł bardzo wcześnie. Już będąc uczniem szkoły podstawowej, zaczął bowiem zbierać znaczki. Od jednej kolekcji blisko było do następnych – lamp naftowych i innych starych przedmiotów użytkowych. Z czasem o tych kolekcjach zrobiło się głośno. I choć życie zawodowe dorosłego już Sylwestra podążało w całkiem innym kierunku i ostatecznie został rolnikiem, na swoje hobby wciąż znajdował czas, przestrzeń i pieniądze.

- Kilka lat temu, jeszcze przed pandemią, w związku z powstaniem budżetów sołeckich, wymyśliliśmy, żeby zorganizować imprezę imieninową naszej miejscowości – opowiada. Na tych imieninach Stanisławy, oprócz wielu atrakcji, nie mogło zabraknąć też stoiska z kolekcją Sylwestra. A że jednym z gości imienin był i wójt gminy, w jednym miejscu spotkali się ludzie, pasje i już wiadomo było, że coś z tego wyniknie.

Historia Kołem się toczy

Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu powstało w 2017 roku. Organizacja zrzesza osoby reprezentujące różne zawody i środowiska, a jego członkowie to nie tylko mieszkańcy gminy Kawęczyn. Działalność grona historyków – amatorów jest nakierowana na odkrywanie nieznanych dotąd faktów z przeszłości, które miały miejsce w tym regionie, poszerzanie wiedzy o dziejach tej ziemi oraz propagowanie jej wśród lokalnej społeczności.

Już w 2019 roku działalność Koła została doceniona przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, który za projekt "Zachowanie dziedzictwa historycznego gminy Kawęczyn poprzez wydanie biuletynu informacyjnego o epidemii cholery z XIX wieku oraz ustawienie pamiątkowej tablicy w Kowalach Pańskich”, nagrodził Stowarzyszenie Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju.

W 2020 roku, działania Koła na rzecz ocalenia pamięci i dziedzictwa historycznego, podejmowane na rzecz gminy Kawęczyn, zostały dostrzeżone w konkursie „Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów”.

Tylko w ubiegłym roku Sylwester Dzikowski, kierując działalnością Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu, we współpracy z Urzędem Gminy w Kawęczynie, przeprowadził cykl 12 spotkań z Bartoszem Stachowiakiem – dyrektorem Muzeum Miasta Turku. Tematem zebrań była historia miasta Turku i jego okolic. Odbyły się też spotkania dotyczące materiałów źródłowych w dziejach Wielkopolski, z Jerzym Łojko, mediewistą i regionalistą z Konina. Z wykładem poświęconym historii walk o most w Miłkowicach, we wrześniu 1939 roku, przyjechali z Uniejowa historyk Tomasz Wójcik oraz Jacek Boraś.

Działalność koła to też wycieczki. Jedna z nich wiodła śladami cystersów w Lądku i Lądzie nad Wartą. Przy okazji pasjonaci historii zwiedzili też wystawę „Kolończycy Nadrenia w Wielkopolsce”, eksponowaną w Muzeum Regionalnym w Pyzdrach, a w Ciążeniu późnobarokowy pałac biskupi. Kolejny zorganizowany wyjazd obejmował ruiny lokalnych zamków w: Wyszynie, Kole, Borysławicach Zamkowych oraz Besiekierach. Grupa była też w zamku w Uniejowie. Po drodze obejrzała cerkiew – kaplicę grobową rodziny carskiego generała, hrabiego Aleksandra Tolla oraz grodzisko koło Ewinowa. Miłośnicy Dziejów i Tradycji Regionu wybrali się również na 30. Targi Książki Historycznej, które odbyły się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Osobną kwestią jest działalność edukacyjna. Lekcje organizowane w szkołach to zawsze okazja do zaprezentowania elementów kolekcji, przedmiotów, których przeznaczenie dla współczesnej młodzieży, pozostaje zagadką. Warto im wyjaśniać, warto pokazywać, warto zarażać ich pasją – uważa Dzikowski.

W 2022 roku, dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Kawęczynie, ukazała się książka autorstwa Sylwestra Dzikowskiego „Kartki z kalendarza działalności Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie (lata 2017-2021)”. Jest to kalendarium wydarzeń i działań Koła podsumowujące pierwsze pięć lat jego działalności. A my trzymamy kciuki za kolejne pięć, dziesięć i więcej. Miłośnikom Dziejów i Tradycji Regionu pod przewodnictwem Sylwestra Dzikowskiego, pomysłów z pewnością nie zabraknie.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Nietypowa lekcja historii w Szkole Podstawowej w Kawęczynie2
Nietypowa lekcja historii w Szkole Podstawowej w Kawęczynie3
Obchody rocznicy zbrodni hitlerowskiej w Głuchowie4
Kalendarium pierwszych pięciu lat istnienia Koła5
Uczestnicy spotkania z Tomaszem Wójcikiem6
Uczestnicy wycieczki na zamku w Kole7
Uczestnicy wycieczki śladami cystersów8
Podobne artykuły
Lokalnie i pysznie! Królestwo malinowego...

Lokalnie i pysznie! Królestwo malinowego pomidora w Tarnowskim Młynie

31 mrz.
Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach...

Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach społecznicy z gminy Kawęczyn

5 lt.
Najlepsze pomarańcze w mieście! Najstarszy...

Najlepsze pomarańcze w mieście! Najstarszy warzywniak w Turku...

31 st.
Kronikarz i poeta z Wyszyny. Andrzej Burszewski...

Kronikarz i poeta z Wyszyny. Andrzej Burszewski tworzy i dokumentuje...

24-12-2023
Z ołówkiem w ręku. Niesamowite rysunki...

Z ołówkiem w ręku. Niesamowite rysunki Zbigniewa Muszyńskiego...

09-12-2023
TUR de Las, na geocaching czas!

TUR de Las, na geocaching czas!

05-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama