Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Projekt Warenka nabiera rumieńców. Radni gminni za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego

Projekt Warenka nabiera rumieńców. Radni gminni za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego
 

„Projekt Warenka” to nie kryptonim tajnej akcji ani zaszyfrowana wiadomość. W obrębie terenów po byłej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów ma powstać teren rekreacyjno-mieszkaniowy. Sprawa nabiera rumieńców. Kolejne etapy projektu są sukcesywnie realizowane. W czwartek radni gminy Turek podjęli uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

O projekcie zagospodarowania terenu po kopalni Adamów słychać było już od dłuższego czasu. Zresztą wyrobiska, w których zakończono eksploatację, sukcesywnie zalewane były wodą. We wrześniu 2022 roku, prezes ZEPAK, Piotr Woźny, przedstawiał śmiały projekt terenu rekreacyjno-mieszkaniowego, który ma postać w ciągu kilku najbliższych lat.

reklama

Plan ZEPAKu składa się z kilku etapów. Likwidacja, czyli zakończenie eksploatacji, likwidacja obiektów i urządzeń, uporządkowanie terenu i rozpoczęcie rekultywacji zbiornika – to już częściowo za nami. Rozebrane tory i wiadukty, wywiezione ciężkie maszyny służące do wydobycia węgla brunatnego.

Druga część planu – koncepcja polega między innymi na zmianie planów zagospodarowania przestrzennego. Na obszarze rozciągającym się na 65 ha (w większości położonej na terenie gminy Turek), ma powstać, wyposażone w niezbędną strukturę techniczną i ekologiczne rozwiązania, 270 domów, zlokalizowanych na, liczących po ok. 700 m2, działkach. Wspólna przestrzeń publiczna – drogi, ciągi piesze i rowerowe, zieleń oraz infrastruktura rekreacyjno-sportowa, dopełnią całości.

Dzieło ma zwieńczyć etap trzeci – realizacja, czyli wdrożenie całego planu w życie – budowa obiektów, zalanie wyrobiska wodą i działania promocyjne. Trzeba przyznać, że zaburzone działaniem kopalni stosunki wodne, ogromne zmiany w systemie hydrologicznym – wszystko to sprzyja pustynnieniu naszej części Wielkopolski. Plan ZEPAKu wydaje się więc jak najbardziej na miejscu.

- W czasie działalności Elektrowni Adamów i Kopalni Adamów nastąpiły liczne zmiany w układzie hydrograficznym regionu. W ciągu ostatnich 60 lat przełożono koryta rzek, wybudowano kanały, dokonywano przerzutów wód między zlewniami i odprowadzano wody z odwodnienia odkrywek kopalni do rzek. W styczniu 2021 roku zakończona została działalność wydobywcza w PAK KWB ADAMÓW – mówi Paweł Szadek, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska ZEPAK. – Jednym z kierunków rekultywacji jest rekultywacja wodna wyrobisk pokopalnianych, która przyczyni się do utworzenia zbiorników: Adamów Pośredni, Adamów Końcowy, Koźmin, Głowy oraz Koźmin Końcowy. Niesie to ze sobą korzyści, nie tylko dla środowiska wodnego i otaczającego krajobrazu, ale także pozwoli na wykorzystanie zbiorników do pełnienia funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych, zapewniając bezpieczeństwo całego układu wodnego.

reklama

Plany są wspaniałe, a radni gminni jednogłośnie przyklasnęli ich realizacji. Projekt ma być zrealizowany w ciągu kilku najbliższych lat.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

2
3
4
5
6

Podobne artykuły

Opowiadali o trudach pracy górników i kolorach...

Opowiadali o trudach pracy górników i kolorach piór....

02-12-2022
Co się dzieje z Bogdałowem? Czy leśne jeziorko...

Co się dzieje z Bogdałowem? Czy leśne jeziorko zniknie?

20-10-2022
Przykona. Obok wiatraków powstaje farma...

Przykona. Obok wiatraków powstaje farma...

15-09-2021

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama