piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Gminy z powiatu tureckiego na szarym końcu rankingu dopłat do transportu publicznego

Gminy z powiatu tureckiego na szarym końcu rankingu dopłat do transportu publicznego - fot. unsplash
fot. unsplash 

Ile pieniędzy w 2022 roku z budżetów dopłacały samorządy do transportu publicznego w przeliczeniu na mieszkańca? Takowe wyliczenia pojawiły się w najnowszym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Liderami w kraju jest Warszawa i inne większe aglomeracje miejskie, w powiecie tureckim prym wiedzie gmina Tuliszków.

Twórcy rankingu w wyliczeniach wzięli pod uwagę wydatki w sześciu rozdziałach klasyfikacji budżetowej: 60001 pasażerskie przewozy kolejowe, 60002 infrastruktura kolejowa, 60003 pasażerskie przewozy autobusowe, 60004 lokalny transport zbiorowy, 60020 funkcjonowanie przystanków komunikacyjnych, 60021 funkcjonowanie dworców i węzłów przesiadkowych i 60022 funkcjonowanie systemów rowerów publicznych. Podstawą rankingu są te właśnie wydatki pomniejszone o wpływy (dochody własne) w ujęciu bieżącym w tych samych rozdziałach – np. ze sprzedaży biletów w miastach, w których przechodzą one przez budżet.

reklama

Gdy w innych samorządach pod uwagę brane były różne dostępne formy komunikacji w tym kolejowa i np. rowerowa tak w powiecie tureckim twórcy rankingu uwzględnić mogli tylko komunikację autobusową lub samochodowy transport zbiorowy. Największe wydatki w naszym powiecie ponosi gmina Tuliszków z kwotą 3,76 zł  w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na drugim miejscu uplasowała się gmina Dobra z kwotą 2,01 zł a na trzecim miejscu gmina wiejska Turek z kwotą 1,28 zł. Kolejne gminy nie wydają na komunikację więcej niż złotówkę. Miasto Turek wydaje 0,34 zł, gmina Kawęczyn 0,24 zł i gmina Władysławów 0,12 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pozostałe gminy, czyli Malanów i Przykona nie zostały uwzględnione w rankingu.

Michał Sidorowicz
Dziennikarz Turek.net.plFB

michal@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Ciężki okres dla branży transportowej. Jakie...

Ciężki okres dla branży transportowej. Jakie są prognozy na 2024 i...

11 maj.
Zalety i wyzwania przesyłek paletowych: co...

Zalety i wyzwania przesyłek paletowych: co warto wiedzieć przed...

12 mrz.
Trud, zaangażowanie i pasja. Przykona liderem...

Trud, zaangażowanie i pasja. Przykona liderem gmin w powiecie tureckim

1 lt.
Gazela Biznesu z Przykony. Ambro Ekspress...

Gazela Biznesu z Przykony. Ambro Ekspress wyróżnione w ogólnopolskim...

18 st.
Ranking pisma

Ranking pisma "Wspólnota". Gmina Malanów liderem w wydatkach...

26-10-2023
Jak w Gotham City... Turek, Dobra i Tuliszków...

Jak w Gotham City... Turek, Dobra i Tuliszków najniebezpieczniejszymi...

16-02-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama