Ekoświry w brzozowym lesie, czyli nowa ekopracownia w szkole we Władysławowie

Na ścianach „wyrosły” brzozy, są nowe meble, mikroskopy, moduł jakości powietrza, plansze naukowe, zestaw do obserwacji pogody z wiatromierzem, deszczomierzem i termometrami wraz z aplikacją. Sercem pracowni jest nowoczesny monitor interaktywny, a wielu z udogodnień po prostu nie widać, bo są w postaci cyfrowej. Tak wygląda nowa ekopracownia w Szkole Podstawowej we Władysławowie.
Z nowej sali bardzo cieszą się EKOŚWIRY czyli członkowie szkolnego kółka ekologicznego, którzy na uroczystym otwarciu pracowni w ubiegły czwartek, zaprezentowali własnoręcznie nagrane filmy o tematyce związanej z ekologią oraz eksperymenty z wykorzystaniem zakupionych pomocy dydaktycznych. A tych jest sporo i, co ciekawe, nie wszystkie widać na pierwszy rzut oka.
Ekoświry w brzozowym lesie
W ramach realizacji zadania sala została bowiem odświeżona poprzez zmianę koloru ścian i sufitu. Na jednej ze ścian położona została fototapeta imitująca brzozowy las, co wprowadziło w pracowni klimat spokoju i wrażenie pracy na łonie natury. Na trzech prostokątnych stolikach ustawiono trzy mikroskopy typu Levenhuk Rainbow 2L PLUS. Na nowych regałach ustawiono eksponaty: korpus z głową, model serca, model skóry. Sercem pracowni jest nowoczesny monitor interaktywny insGrafDIGITAL FUTURE 75 – urządzenie, które daje szeroki wachlarz możliwości prowadzenia zajęć w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla młodych ludzi.
Dla nauczyciela zakupiono duże wygodne biurko z krzesłem obrotowym oraz nowy laptop. Są programy i plansze interaktywne, wspomagające proces nauki przedmiotów przyrodniczych, m.in. programy do nauki biologii, geografii, chemii, fizyki (Multimedialne Pracownie Przedmiotowe pakiet przyrodniczy, programy dydaktyczne MPP Biologia, MPP Fizyka, MPP Geografia, MPP Chemia).
Oddzielnym, a jednocześnie spójnym z zamysłem powstania klasopracowni, był zakup opracowanego przez Centrum Nauki Kopernik Modułu Jakości Powietrza, który obejmuje badanie zanieczyszczeń pyłowych. W ramach projektu pojawiły się kosze do segregacji odpadów – szary, zielony, niebieski, żółty.
Całkiem nowa sala powstała dzięki zaangażowaniu dyrektorki szkoły, Magdaleny Wysockiej oraz nauczycielek. Autorką programu „Przyrodę uwielbiamy – ekologią zarażamy” jest nauczycielka geografii i biologii Mirosława Szrama, a wolontariuszem służącym pomocą podczas realizacji zadań, nauczycielka historii Anna Płóciennik. Finansowanie w wysokości niemal 60 tysięcy złotych udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Gminy Władysławów.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72