sobota 27 kwietnia 2024

Sergiusza, Teofila, Zyty

reklama

Turkowska Unia Rozwoju z najlepszą strategią w Wielkopolsce!

Turkowska Unia Rozwoju z najlepszą strategią w Wielkopolsce!
 

W dniu 7 grudnia 2023 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego Uchwałą Nr 7557/2023 zatwierdził listę strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wybranych do finansowania w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Strategia Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. zajęła zaszczytne pierwsze miejsce w naszym województwie. Wynik stanowi powód do dumy członków zarządu TUR i jednocześnie motywację do dalszego, aktywnego działania na rzecz rozwoju obszaru gmin członkowskich.

reklama

W nowej strategii, której okres wdrażania przypadnie na lata 2023-2027 postawiono przede wszystkim na ekologię. Wsparciu podlegać będą przedsiębiorstwa należące do sektora tzw. green economy. To z myślą o nich wydzielono z budżetu środki w wysokości 600 000 euro. Z uwagi na mniej atrakcyjne w stosunku do lat ubiegłych zasad wsparcia dla osób podejmujących działalność, zrezygnowano natomiast ze wsparcia tej grupy mieszkańców. W nowym okresie pojawia się jednak mechanizm wsparcia gospodarstw stawiających na rozwój turystyki i edukacji w formie dofinansowania do tworzenia zagród edukacyjnych oraz agroturystyki, gdzie łączny budżet na to działanie wynosić będzie 155 556 euro. W budżecie nie zabraknie też środków dla organizacji pozarządowych. To z myślą o nich przewidziano dwa projekty granowe o łącznej kwocie 144 445 euro. Jeden z nich obejmował będzie działania związane z ekologią, drugi – rozwojem tożsamości lokalnej i kultywowaniem tradycji. Jednostki sektora finansów publicznych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie proekologicznych działań inwestycyjnych w gminach oraz projektów wspierających rozwój rekreacji i turystyki oraz kultury. Dodatkowo Stowarzyszenie przewidziało finansowanie działań nieinwestycyjnych o szczególnym znaczeniu kulturowym oraz zadania realizowanego z partnerem zagranicznym w ramach projektu partnerskiego, mającym na celu implementację rozwiązań, przyczyniających się do przeciwdziałania zmianom klimatu.

Całkowite novum w najbliższej perspektywie stanowią projekty prospołeczne finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Będą to projekty: skierowany do dzieci i nauczycieli ze szkół podstawowych z obszaru gmin, gdzie wdrażana będzie strategia, projekt dedykowany przedsiębiorstwom związany ze wzrostem kwalifikacji pracowników i organizacją staży, projekt, którego beneficjentem będą nauczyciele i uczniowie dwóch techników zawodowych oraz projekt, gdzie wspierane będą usługi społeczne na rzecz osób zależnych i ich opiekunów, w tym w ramach tzw. wiązki usług.

W Lokalnej Strategii Rozwoju nie mogło też zabraknąć projektów, dla których operatorem będzie samo stowarzyszenie w ramach tzw. operacji własnych. Jeden z nich zakłada wdrożenie innowacyjnych ekologicznych rozwiązań jako dobrych praktyk na obszarze objętym wsparciem, drugi to projekt, który przyczynić się ma do rozwoju marki lokalnej ZIEMIA TURA, a zatem dedykowany lokalnym wytwórców i rękodzielnikom. Budowanie silnej marki i wspieranie producentów lokalnych to obok działań proekologicznych jedno z większych wyzwań i zarazem priorytetów w strategii TUR.

Na tym jednak nie kończy się rola stowarzyszenia. Stowarzyszenie przewidziało również liczne działania aktywizujące lokalną społeczność o charakterze edukacyjnym, integracyjnym, czy promocyjnym. Młodzież jako wspólnota rokrocznie otrzymywać będzie, w drodze konkursu środki, by realizować swoje pomysły na rzecz i z rówieśnikami. W odpowiedzi na wyniki przeprowadzonej przez TUR diagnozy, w siedzibie stowarzyszenia odbywać się będą natomiast warsztaty dla dzieci niepełnosprawnych. Pomyślano także o działaniach aktywizujących i integrujących seniorów i liderów społecznych.

reklama

Przewidziane w strategii ambitne zadania, stanowią odpowiedź na zdiagnozowane przez TUR problemy i potrzeby obszaru, artykułowane podczas licznych badań i spotkań z mieszkańcami w okresie od czerwca 2022 do maja 2023. Zatem bez zwątpienia przez najbliższe lata na obszarze gmin członkowskich będzie się bardzo dużo działo! Przypomnijmy – Lokalna Strategia Rozwoju wdrażana będzie w okresie programowania 2023-2027 na obszarze ośmiu gmin członkowskich: Brudzew, Dobra, Kawęczyn, Kościelec, Malanów Przykona, Turek, Władysławów. Pierwsze konkursy uruchomione zostaną w II połowie 2024 roku. Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia oraz udziałem w wydarzeniach stowarzyszenia mogą na bieżąco śledzić informacje na stronie www.lgd-tur.org.pl i profilu FB.

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Turkowska Unia Rozwoju z najlepszą strategią w Wielkopolsce!
Podobne artykuły
Smaczne i zdrowe gotowanie. Warsztaty z...

Smaczne i zdrowe gotowanie. Warsztaty z Fundacją ze Smakiem!

22 lt.
Przyjdź na spotkanie w Starostwie i dowiedz...

Przyjdź na spotkanie w Starostwie i dowiedz się więcej o Funduszach...

21 lt.
Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach...

Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach społecznicy z gminy Kawęczyn

5 lt.
Strategia Turkowskiej Unii Rozwoju najlepsza w...

Strategia Turkowskiej Unii Rozwoju najlepsza w Wielkopolsce! A umowa na...

10 st.
Ważny rok działalności Stowarzyszenia TUR

Ważny rok działalności Stowarzyszenia TUR

29-12-2023
Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę?...

Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę? Kiermasz rękodzieła...

15-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama