sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

Na nowy rok nowy kalendarz od Nadleśnictwa Turek!

Na nowy rok nowy kalendarz od Nadleśnictwa Turek! - fot.: Anna Wiśniewska-Kocik
fot.: Anna Wiśniewska-Kocik  

W tym roku ma nieco inny format niż w latach poprzednich. Za to jak zwykle znajdziemy w nim sporą dawkę lokalnej zieleni – tak wygląda tegoroczna odsłona kalendarza wydanego przez Nadleśnictwo Turek. A my mamy ich kilka do rozdania wśród WAS - naszych czytelników!

Kalendarz na rok 2024 to 12 kart wypełnionych zdjęciami, które powstały na terenie lasów turkowskiego Nadleśnictwa. Fotografie w większości wykonała firma zewnętrzna. Co przedstawiają? Głównie widoki, które znajdziemy spacerując po naszych lasach – w zimę przykryte śniegowymi czapami drzewa, w miesiące ciepłe – dużo zieleni. Jedna z kart poświęcona jest grzymiszewskim dębom i stawom, inna salce edukacyjnej, w której odbywają się zajęcia nie tylko dla dzieci. Bohaterem jednej z kart – marca – jest też wyjątkowa roślina.

reklama

Bohater marca, czyli wawrzynek!

Wawrzynek wilcze łyko to, obok leszczyny, najwcześniej kwitnący krzew w polskich lasach. Jego obficie obsypane różowymi kwiatkami gałęzie można spotkać najczęściej w marcu. Kwiaty są silnie pachnące – zapach przypomina woń hiacyntów i odczuwalny jest z odległości kilkudziesięciu metrów. Choć występuje na terenie całej Polski, jest rzadkim krzewem. – Na terenach Nadleśnictwa Turek spotkamy go w dwóch lokalizacjach – w leśnictwach Wyszyna i Czarny Las – mówi Anna Cicha, specjalistka ds. edukacji leśnej i lasów niepaństwowych.

Warto też dodać, ze wawrzynek to roślina silnie trująca. Zarówno liście jaki i owoce, które zawiązują się z zapylonych kwiatów i dojrzewają w czerwcu i lipcu, zawierają dwie trujące substancje: dafninę i mezerinę, które oddziałują bezpośrednio na serce człowieka. Jak często bywa, dla owadów i ptaków roślina nie jest szkodliwa.

UWAGA! KONKURS ZAKOŃCZONY!

Dla czytelników Turek.net.pl mamy konkurs i aż 20 kalendarzy do rozdania! Co zrobić, żeby zdobyć jeden z nich? Wystarczy przysłać do nas odpowiedź na pytanie: Gdzie na terenie Nadleśnictwa Turek znajdziemy krzewy wawrzynka wilcze łyko? Odpowiedzi przysyłajcie na adres: redakcja@turek.net.pl , w tytule maila wpisując: KONKURS, a w treści podając odpowiedź oraz imię i nazwisko. O wygranej poinformujemy mailowo. Kalendarze będzie można odebrać w sekretariacie Nadleśnictwa już w przyszłym tygodniu!

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Anna Wiśniewska-Kocik 2
fot.: Anna Wiśniewska-Kocik 3
fot.: Anna Wiśniewska-Kocik 4
fot.: Anna Wiśniewska-Kocik 5
fot.: Anna Wiśniewska-Kocik 6
fot.: Anna Wiśniewska-Kocik 7
fot.: Anna Wiśniewska-Kocik 8
Podobne artykuły
Sukces lęgowy Bocianów Czarnych w...

Sukces lęgowy Bocianów Czarnych w Nadleśnictwie Turek....

28 czerw.
Natalia Kwiatkowska I miejsce, Filip Wysocki...

Natalia Kwiatkowska I miejsce, Filip Wysocki wyróżniony. Sukces...

26 czerw.
Edukacja przez sztukę. Laureaci konkursu

Edukacja przez sztukę. Laureaci konkursu "Stop pożarom traw"...

11 czerw.
Sukces uczennicy SP1 w Międzynarodowym...

Sukces uczennicy SP1 w Międzynarodowym Konkursie im. Włodzimierza...

22 kw.
Wędrowali z psami i poznawali tajemnice...

Wędrowali z psami i poznawali tajemnice lasów. Dogtrekking w Tarnowej...

20 kw.
Okresowy zakaz wstępu do lasu w obrębie...

Okresowy zakaz wstępu do lasu w obrębie Leśnictwa Krwony już 25...

19 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama