piątek 19 lipca 2024

Alfreny, Rufina, Wincentego

reklama

Była szkoła, będzie biblioteka! W Smaszewie powstanie filia tuliszkowskiej Książnicy

Była szkoła, będzie biblioteka! W Smaszewie powstanie filia tuliszkowskiej Książnicy - fot.: archiwum Turek.net.pl
fot.: archiwum Turek.net.pl 

Już jesienią 2025 roku, czytelnicy ze Smaszewa i okolic będą mogli skorzystać z oferty całkiem nowej instytucji w swojej miejscowości. Filia Miejsko-Gminnej Biblioteki ma zapewnić nie tylko dostęp do książek, ale też ofertę kulturalną, skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i starszych mieszkańców.

Na rzecz utworzenia filii biblioteki w zabytkowym budynku po zamkniętej kilka lat temu szkole, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Tuliszkowie otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kwota dofinansowania wynosi 2 250 000 zł.

reklama

Nowa filia będzie już trzecią w gminie – w tej chwili obok głównej biblioteki w samym Tuliszkowie, działają też filie w Piętnie i Grzymiszewie. – Mam nadzieję, ze utworzenie nowej filii nie będzie wiązało się z zamknięciem jakiejkolwiek innej – mówi dyrektorka MGBP, Małgorzata Ast, zaznaczając, że nowa placówka będzie otwarta kilka dni w tygodniu z sobotami włącznie, a oprócz wypożyczania książek, zaoferuje mieszkańcom ciekawe zajęcia kulturalne.

W ramach powadzonych prac adaptacyjnych budynek zostanie przebudowany. Powstaną wypożyczalnia i czytelnia, wyposażona dodatkowo w laptopy z dostępem do Internetu szerokopasmowego. Wyodrębniona będzie też sala do pracy z osobami starszymi, pomieszczenia magazynowe i socjalne. Powstanie podjazd ułatwiający dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich, parking (z miejscem dla osób niepełnosprawnych), ogrodzenie oraz ławki.

Już zbierają książki!

Oczywiście otwarcie nowej filii wiąże się też ze skompletowaniem choć skromnego księgozbioru. – Myślę, że powinno być to na początkowo minimum 1000 – 1500 woluminów – mówi Małgorzata Ast. – Już zresztą odkładamy zarówno duplikaty, jak i książki podarowane nam przez czytelników. Trzeba będzie zatrudnić też pracownika, i to takiego, który oprócz zarządzania filią zajmie się też działalnością kulturalną.

Jednym słowem – jesienią 2025 roku otworzy się dla smaszewian całkiem nowy rozdział.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Będzie renowacja Gminnego Ośrodka Kultury we...

Będzie renowacja Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie....

17 lip.
Państwo Radzimscy ze Smaszewa z wyróżnieniem...

Państwo Radzimscy ze Smaszewa z wyróżnieniem w konkursie KRUS

17 lip.
Umowy na rewitalizację zbiorników wodnych w...

Umowy na rewitalizację zbiorników wodnych w Tuliszkowie i Piętnie...

15 czerw.
W Gminie Władysławów powstanie Środowiskowy...

W Gminie Władysławów powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy....

1 maj.
Władysławów pierwszą gminą z takim...

Władysławów pierwszą gminą z takim obiektem! Street workout już...

12 kw.
PGKIM: Mamy środki na geotermię w Turku!...

PGKIM: Mamy środki na geotermię w Turku! Umowa na dofinansowanie...

26 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama