Sołtysi z Gminy Malanów na spotkaniu z samorządem. Rozmawiano o zdrowiu, bezpieczeństwie i rozwoju wsi

We wtorek, 11 marca 2025 roku, odbyło się kolejne spotkanie sołtysów z Gminy Malanów z przedstawicielami samorządu. Regularne spotkania, które zapoczątkowano w poprzedniej kadencji, stanowią istotny element współpracy między władzą lokalną a mieszkańcami. To okazja do omówienia bieżących spraw i problemów, z jakimi mierzą się sołectwa.
Podziękowania i docenienie pracy sołtysów z gm. Tuliszków
Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego akcentu. Wójt Gminy Malanów złożył sołtysom serdeczne życzenia z okazji Dnia Sołtysa, wręczając im listy gratulacyjne oraz drobne upominki jako wyraz uznania za ich codzienną pracę i zaangażowanie w rozwój lokalnych społeczności.
Zdrowie mieszkańców i zagrożenia dla rolników
W dalszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele kluczowych instytucji. Dyrektor szpitala, Jacek Sawicki, omówił zmiany w funkcjonowaniu placówki i zapowiedział organizację „Białej Niedzieli” – wydarzenia, które umożliwi mieszkańcom skorzystanie z bezpłatnych badań oraz konsultacji medycznych.
Powiatowy Lekarz Weterynarii, Jan Radzimski, przedstawił aktualne zagrożenia dla hodowli zwierząt, w tym Afrykański Pomór Świń (ASF), Wysoce Zjadliwą Grypę Ptaków (HPAI) oraz Chorobę Niebieskiego Języka (BTV). Wskazał również na kluczowe środki zapobiegawcze, które powinny być wdrożone w gospodarstwach, aby minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się tych chorób.
Bezpieczeństwo w sołectwach – priorytety na 2025 rok
O bezpieczeństwie mieszkańców mówił dzielnicowy Michał Pękacz, który przedstawił swoje priorytety na rok 2025. Omówił kluczowe kwestie dotyczące zapobiegania przestępczości, współpracy społeczności lokalnej z policją oraz działań, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w sołectwach.
Rozwój wsi i walka ze smogiem
Istotnym punktem spotkania była także dyskusja na temat Grup Odnowy Wsi oraz aktualizacji Strategii Rozwoju Sołectw. Sołtysi omawiali możliwości rozwoju lokalnej infrastruktury, a także potrzeby swoich mieszkańców.
Nie zabrakło również tematu zanieczyszczenia powietrza. W nawiązaniu do przyjazdu mobilnych płuc w ramach Polskiego Alarmu Smogowego, omówiono skutki smogu i konieczność podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza.
źródło: UG Malanów / fot. UG Malanów
