wtorek 27 stycznia 2026

Anieli, Juliana, Przemysława

reklama

Kulinarny rekord w Rzechcie

Kulinarny rekord  w Rzechcie - Źródło: Urząd Miejski w Dobrej
Źródło: Urząd Miejski w Dobrej 
reklama

Największa na świecie plinza i mistrzostwa w rzucie plackiem ziemniaczanym to tylko niektóre atrakcje spośród tych, które czekały 24 lipca na gości "Święta Plinzy".

Miłośników swojskich smaków przybyłych w niedzielne popołudnie do Rzechty, wśród których pojawili się chociażby posłanka Irena Tomaszak-Zesiuk czy Starosta Powiatu Tureckiego Zbigniew Bartosik, powitali  przedstawiciel OSP w Rzechcie Andrzej Fryt oraz burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski. Obecność tak szacownych gości musiała wywrzeć jeszcze większą presję na kucharzach, na których ciążyło wyzwanie usmażenia największej plinzy na świecie. Presja tym większa, iż w roku 2010 sztuka ta nie udała się. Tym razem jednak wszystko poszło „jak po maśle” i z masy mąki, 75 kg ziemniaków, 150 jajek oraz 15 kg cebuli powstał placek ziemniaczany o przekątnej 2.02 metra. To własnie 2 centymetry zadecydowały o ustanowieniu nowego rekordu. Rozmiar plinzy najwyraźniej nikogo nie wystraszył, gdyż uczestnicy festynu szybko skonsumowali kulinarne zjawisko.

reklama

Choć zewsząd na placu przy strażnicy OSP w Rzechcie kusiły zapachy placków ziemniaczanych z serem, boczkiem, dżemem czy pieczarkami, należało jednak jakoś załagodzić skutki obżarstwa. Pomocne okazały się w tym konkurencje sportowe. I tak oto 22 zawodników zmagało się z sobą w konkurencji rzutu plinzą do kosza. Najlepszym dziecięcym miotaczem okazała się Izabela Błazełek z Woli Piekarskiej, a spośród dorosłych Tadeusz Redzynia z Czystego. Najbardziej prestiżową konkurencją były jednak III Mistrzostwa Świata w Rzucie Plinzą. Najlepszą techniką wykazał się w nich Robert Frątczak z Dobrej. Osoby wolące spalanie kalorii w formie przytupywania nogą do taktu mogły to czynić przy dźwiękach muzyki Orkiestry Dętej OSP Dobra-Żeronice, zespołów „Serenada" oraz „Two Boys”.

Organizatorami „Święta Plinzy” byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Rzechcie, Sołectwo Rzechta oraz Urząd Miejski w Dobrej.

Opracował: AW
Źródło: Urząd Miejski w Dobrej / Marta Zasiadczyk

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Źródło: Urząd Miejski w Dobrej2
Źródło: Urząd Miejski w Dobrej3
Źródło: Urząd Miejski w Dobrej4
Źródło: Urząd Miejski w Dobrej5
Źródło: Urząd Miejski w Dobrej6
Podobne artykuły
Rekordowy Finał WOŚP w Malanowie. Mieszkańcy...

Rekordowy Finał WOŚP w Malanowie. Mieszkańcy znów pokazali siłę...

z wczoraj
Liczyła się każda minuta. Policjanci z Turku...

Liczyła się każda minuta. Policjanci z Turku pomogli 38-letniemu...

z wczoraj
Turek: Mniej narodzin, więcej ślubów. Urząd...

Turek: Mniej narodzin, więcej ślubów. Urząd Stanu Cywilnego...

z wczoraj
Koncert Zimowy w Russocicach. Wspólne...

Koncert Zimowy w Russocicach. Wspólne śpiewanie i wsparcie dla WOŚP

z wczoraj
Turek z rekordową zbiórką na WOŚP. 34....

Turek z rekordową zbiórką na WOŚP. 34. finał pełen atrakcji i...

z wczoraj
Magiczny początek studniówki Zespołu Szkół...

Magiczny początek studniówki Zespołu Szkół Technicznych w Turku....

25 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama