niedziela 24 stycznia 2021

Felicji, Roberta, Sławy

reklama

Wielkopolska, moja mała Ojczyzna

Wielkopolska, moja mała Ojczyzna - Źródło: www.wladyslawow.pl
Źródło: www.wladyslawow.pl 

Rodzinny, dom, wioska, miasteczko, miejsca, gdzie dorastamy, spędzamy wiele lat swojego życia zawsze są najbliższe sercu. Nic więc dziwnego, że dla Wielkopolan, mimo wielu innych pięknych zakątków Polski, najważniejszym miejscem będzie zawsze Wielkopolska. Młodzież z terenu województwa swoje umiłowanie do tego regionu mogła wykazać biorąc udział w XVI już edycji Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Chętnych do udziału nie brakowało, a najlepsi znawcy tematu z powiatu tureckiego spotkali się 24 stycznia we Władysławowie, by walczyć o najlepsze wyniki w etapie powiatowym.

24 stycznia w Szkole Podstawowej we Władysławowie odbył się etap powiatowy XVI Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, a honorowy patronat sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Młodzież musiała wykazać się olbrzymią wiedzą o swoim regionie, zarówno dotyczącą historii, geografii, jak i przyrody, a także znajomością gwary wielkopolskiej. Uczestnicy tego etapu wyłonieni byli z etapów szkolnych, a walczyli o możliwość udziału w dalszych zmaganiach w etapie rejonowym, a następnie wojewódzkim.

reklama

Z powiatu tureckiego do etapu powiatowego zakwalifikowało się 65 zawodników. Przyjechali oni do Władysławowa z Chrząblic, Dobrej, Tuliszkowa, Tokar, Przykony, Kawęczyna, Turku, Natalii, Wyszyny oraz Brudzewa. Szkoła Podstawowa we Władysławowie miała aż 9 swoich przedstawicieli. Zanim jednak młodzi Wielkopolanie przystąpili do rozwiązywania testów, mieli możliwość obejrzenia krótkiej inscenizacji, zaprezentowanej przez władysławowską młodzież, którą przygotowała Iwona Kasprzak. W kilku scenach uczniowie zaprezentowali tradycję wielkopolską, jaką jest darcie pierza, gwarę i ludowe tańce. Skosztować też mogli wypiekanych według wielkopolskiego przepisu iście karnawałowych chrustów czyli faworków. Podczas części oficjalnej ciepłe słowa kierowali do uczestników konkursu dyrektor Szkoły Podstawowej, Daniel Kusz, wójt gminy, Krzysztof Zając oraz wicestarosta powiatu tureckiego, Włodzimierz Karski. Jako, że sam udział wymaga nagrodzenia, zanim jeszcze rozpieczętowano karty z testami, rozdano uczestnikom i ich opiekunom dyplomy. A później przyszedł już czas na zmagania konkursowe. Było to 45 minut niezwykle wytężonej pracy. Jej efektem jest zakwalifikowanie się do dalszego etapu aż 33 osób. Spośród reprezentantów Szkoły Podstawowej dokonała tego Weronika Darul. Poza tym gminę Władysławów w dalszych zmaganiach reprezentować będą: Olga Basińska, Karolina Walerysiak, Jakub Żurawik, Wiktoria Walkowska oraz Laura Kurczoba. Wszyscy oni reprezentowali Szkołę Podstawową w Natalii. Zwycięzcom etapu gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie rejonowym, który już 14 marca.

Autor artykułu: MW

Źródło: www.wladyslawow.pl

Podobne artykuły

Mural upamiętniający Bitwę Warszawską powstał...

Mural upamiętniający Bitwę Warszawską powstał we...

22-09-2020
Karnawałowa zabawa w Szkole Podstawowej w Chylinie

Karnawałowa zabawa w Szkole Podstawowej w Chylinie

30-01-2020
Wideo: Spotkanie opłatkowe w Szkole Podstawowej...

Wideo: Spotkanie opłatkowe w Szkole Podstawowej we...

20-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama