sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Gm. Turek: Śmieciowa taniocha

Gm. Turek: Śmieciowa taniocha
 

Jaka jest różnica między radnymi miasta Turek, a gminy Turek? Taka, że ci drudzy wolą obarczyć swych wyborców opłatami za odbiór śmieci w wysokości 5 złotych, a nie ponad 13. Takie właśnie decyzje w kwestii ustalenia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi zapadły w czwartkowe popołudnie w sali Urzędu Gminy przy ul. Ogrodowej.

W ostatnich tygodniach większość lokalnych samorządów musiała sobie poradzić z rozwikłaniem problemu, jakim jest przyjęcie pakietu uchwał, dotyczących tegorocznej „rewolucji” w gospodarowaniu śmieciami. Zjawisko to nie ominęło rzecz jasna gminy Turek. W czwartkowe popołudnie tamtejsi radni musieli pochylić się nad projektem uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustanowienia odpowiednich stawek. Te naliczane miały być także „od głowy” i wynosić 5 zł (dla osób nieco bardziej dbających o ekologię i gotowych do selektywnej zbiórki) oraz 10 zł (dla nie zajmujących się segregacją).

reklama

Jeśli chodzi o naszą propozycję, to ta kwestia była dyskutowana na komisjach w grudniu i styczniu. Ustaliliśmy, że będziemy mimo wszystko pobierać opłaty od osoby. Nie możemy określić tej górnej granicy stawki dla gospodarstwa, ponieważ takiej mozliwości prawnej nie ma na dzień dzisiejszy. (…) Z pewnych wyliczeń, które mieliśmy, wychodziło nam coś na poziomie 6 zł - selektywnie, 12 zł - bez tego rodzaju zbiórki. Po rozmowach na komisjach jest propozycja państwa radnych, do której się przychylam czyli 5 zł i 10 zł. No zobaczymy co wyjdzie – mówił wójt Mikołajczyk.

Podczas  głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek tej opłaty, 12 samorządowców było "za" kwotami w wysokości 5 zł i 10 zł, 1 radny opowiedział się "przeciw". W myśl Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Turek, od mieszkańców  dokonujących selekcji śmieci odpady segregowane odbierane będą bez limitów, a ilość odpadów zmieszanych ograniczono do 30 litrów na osobę.

Gwoli przypomnienia – w gminach powiatu tureckiego, np. we Władysławowie, Kawęczynie i Tuliszkowie stawkę opłaty za śmieci segregowane ustalono na 5,50 zł, 7 zł i 7,50 zł od osoby. Turkowscy samorządowcy – w trakcie grudniowej XXIII sesji, w kilkadziesiąt minut po spotkaniu opłatkowym – uszczęśliwili swych wyborców, decydując się na kwotę 13,10zł.

reklama

AW

Gm. Turek: Śmieciowa taniocha

Podobne artykuły

Zmiana zasad opłat za śmieci w gm. Malanów

Zmiana zasad opłat za śmieci w gm. Malanów

24 lip.
Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za...

Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za...

7 lip.
Kto będzie odbierał śmieci od 1 lipca? Do...

Kto będzie odbierał śmieci od 1 lipca? Do przetargu...

3 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama