poniedziałek 18 stycznia 2021

Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

reklama

Żydostwo i arystokraci stoją za śmieciową rewolucją?

Żydostwo i arystokraci stoją za śmieciową rewolucją?
 

Mniej więcej taką kontrowersyjną tezę wysnuł sołtys Frątczak z Piekar, który podczas sesji Rady Miejskiej w Dobrej w dniu 1 lutego żarliwie przekonywał samorządowców do zaniechania przyjęcia uchwał śmieciowych. Apel nie poskutkował, a mieszkańcy tejże gminy będą niebawem płacić za odbiór odpadów 7, 9 lub 16 złotych od osoby.

Nad jaką propozycją ustalenia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi dyskutowali dobrscy samorządowcy? Te naliczane miały być „od głowy” i wynosić: 16 zł dla nie zajmujących się segregacją, 9 zł dla osób nieco bardziej dbających o ekologię (ale nie więcej niż 54 zł na rodzinę) albo 7 zł w przypadku łączenia segregacji śmieci i korzystania z kompostownika (z limitem do 42 zł na rodzinę).

reklama

Sprawa uchwał śmieciowych wywołuje wiele emocji, ale trzeba przyznać, że podczas sesji lokalnych Rad gmin i miast mało kto zdecydował się na posłużenie tak mocnymi słowami, jak Józef Frątczak. Sołtys postanowił w piątek 1 lutego przemówić radnym do rozsądku i nakłonić ich do machnięcia ręką na wymóg podjęcia stosownych decyzji w „odpadowej” materii. Z punktu widzenia sołtysa, obciążenie ludzi nowymi stawkami opłat za odbiór śmieci to nałożenie kolejnego jarzma na społeczeństwo, żyjące od wieków wręcz w „niewolniczym stanie”.

To powinno być wszystko odrzucone. To niczego nie zmieni, a tylko wyciągnie ostatnie pieniądze z prostego człowieka. (…) Dzisiaj, kiedy potomkowie arystokracji i żydostwo doszło do władzy, wydają kolejne ustawy, które przekazują do samorządów, by ponownie gnębić prostego człowieka i ściągnąć od niego ostatnie pieniądze. (…) Panowie radni, jeżeli to podniesiecie, założycie sobie pętlę na szyję. Zwracam się do was! Nie podejmujcie żadnych uchwał śmieciowych. Odesłać to skąd przyszło! Koniec. Wielcy wydają się wielkimi, bo jesteście na kolanach. Wstańcie z kolan! – mówił Józef Frątczak. Innym z przeciwników nowych rozwiązań okazał się sołtys Wszędybył z Miłkowic, który zapowiedział, że nie dostosuje się do wymogu uiszczania większych opłat.

Atmosfera buntu na samorządowym „pokładzie” raczej nie ucieszyła Andrzeja Piątkowskiego. Burmistrz Dobrej przypomniał, że kwestia gospodarowania odpadami nie wygląda przecież zbyt różowo, a tu i ówdzie - np. w lesie - można znaleźć leżącą wersalkę czy inny mebel. Włodarz gminy mówił o tym, że radni nie mają wielkiego wyboru i jakąś decyzję muszą podjąć, ponieważ w innym wypadku wojewoda może wydać tzw. zarządzenie zastępcze i ustalić stawki, które mogą okazać się bardzo dotkliwe. Burmistrz Piątkowski nie krył jednocześnie, że póki co decydowanie o wysokości opłat jest sporą „loterią”. – Może być tak, że proponowane kwoty są przeszacowane, ale mogą być niedoszacowane – mówił włodarz Dobrej.

Podczas głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek tej opłaty, 11 radnych było "za" przytoczonymi kwotami, 4 opowiedziało się „przeciw”.

reklama

Gwoli przypomnienia – w gminach powiatu tureckiego, np. w gminie Turek, Władysławowie, Kawęczynie, Brudzewie i Tuliszkowie stawkę opłaty za śmieci segregowane ustalono na 5 zł, 5,50 zł, 7 zł, również 7 zł i 7,50 zł od osoby. Turkowscy samorządowcy – w trakcie grudniowej XXIII sesji, w kilkadziesiąt minut po spotkaniu opłatkowym – uszczęśliwili swych wyborców, decydując się na kwotę 13,10zł.

AW

Podobne artykuły

Apel Wójtów i Burmistrzów powiatu tureckiego do...

Apel Wójtów i Burmistrzów powiatu tureckiego do...

22-10-2020
Apel PSSE Turek do uczestników Mszy Świętej w...

Apel PSSE Turek do uczestników Mszy Świętej w Tokarach

22-10-2020
Zmarł Józef Mikosik - sołtys, samorządowiec i...

Zmarł Józef Mikosik - sołtys, samorządowiec i...

26-08-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama