poniedziałek 28 września 2020

Libuszy, Wacławy, Wacława

reklama

Godali co chcieli, bystro i gładko

Godali co chcieli, bystro i gładko
 

Wszystkie osoby, które posługują się mową ojców i dziadów bez najmniejszych problemów, mogły to udowodnić w minioną sobotę. W dniu 16 marca w Szkole Podstawowej w Galewie odbył się konkurs „Z gwarą za pan brat".

Do tej językowo-kulturowej rywalizacji przystąpili uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, a także dorośli mieszkańcy powiatu tureckiego. Występujących i widzów powitał dyrektor galewskiej podstawówki. – Niechaj językiem dzisiejszego spotkania będzie język naszych przodków, nie wstydźmy się naszej gwary, chciejmy ją zachować dla naszych dzieci i wnucząt. Języki międzynarodowe istnieją, przemijają, czego przykładem może być język łaciński. Język naszej gwary, język naszego - choć pogranicznego - regionu, to komunikacja z naszymi rodzinami, przodkami, to nasze dziedzictwo, o którym nie możemy zapominać – mówił Jan Szafrański.

reklama

Śmiałkowie mieli spore pole do popisu, jeśli chodzi o formę i sposób prezentacji. Uczestnicy zmagań przedstawili dialogi i monologi, wykorzystując teksty poetyckie lub prozatorskie. Konkursowicze nie byli zresztą zmuszeni tylko do mówienia, więc część z nich zdecydowała się zaśpiewać. By zaskarbić sobie uznanie Jury - Moniki Gomółki, Agnieszki Karkusińskiej, Niny Kuder-Kropidłowskiej i Małgorzaty Pawłowskiej - trzeba było udowodnić znajomość gwary, zabłysnąć dykcją i sposobem interpretacji tekstów. Nie bez znaczenia był ogólny wyraz artystyczny prezentacji, dlatego też zgromadzona w sali SP w Galewie widownia mogło podziwiać piękne ludowe stroje oraz odpowiednio dobrane rewizyty.

Choć wszyscy dawali z siebie wszystko, zapewniając widzom wydarzenia interesującą rozrywkę, to jednak Jury musiało wskazać zwycięzców. Tak oto w kategorii uczniów klas IV-VI triumfowały Chlebowiaki, a kolejne miejsca zajęli reprezentanci ZSG w Brudzewie i Mateusz Michalak ze Szkoły Podstawowej w Galewie. W przypadku gimnazjów rozstrzygnięcia te prezentują się następująco: I miejsce - ZSG w Brudzewie, miejsce II - nie przyznano, miejsce III - ex aequo Paulina Gruchot oraz Sylwia Boczek z ZSG w Brudzewie. W kategorii osób dorosłych zwyciężyło Stowarzyszenie „Kali- NoVa”, a jego wyższość uznało KGW-Zespół Razem.

Organizatorami imprezy były: Szkoła Podstawowej w Galewie, Związek Młodzieży Wiejskiej „Wici” oraz Stowarzyszenia „Kali-NoVa” i „Szadowiacy”. Patronat honorowy nad konkursem „Z gwarą za pan brat" objęli: Stanisław Kalemba - minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Andrzej Grzyb - poseł do Parlamentu Europejskiego i Czesław Cieślak - przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

reklama

AW
 

 

Podobne artykuły

Gm. Brudzew: Zderzenie trzech aut na drodze...

Gm. Brudzew: Zderzenie trzech aut na drodze...

24-10-2019
Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Brudzewie

Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Brudzewie

17-10-2019
Po raz 168 wyruszyła pielgrzymka z Turku do Galewa

Po raz 168 wyruszyła pielgrzymka z Turku do Galewa

06-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama