czwartek 18 kwietnia 2024

Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

reklama

Kawęczyn: Tablicą upamiętnili ofiary getta

Kawęczyn: Tablicą upamiętnili ofiary getta
 

W dniu 22 kwietnia na tzw. Bartosikowej Górze doszło do niezwykłej uroczystości, w trakcie której historia przenikała się z współczesnością. Wtedy to swój finał znalazły działania zrodzone z inicjatywy Anny Milewskiej-Inglot i Pawła Janickiego, a goście przybyli nie tylko z rozmaitych stron Polski, ale także ze Szwecji i Izraela, dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci zmarłych i pomordowanych Żydów spoczywających na cmentarzu getta „Czachulec”.

Uczestników uroczystości  powitali nadleśniczy Nadleśnictwa Turek - Danuta Lewandowska oraz wójt Gminy Kawęczyn - Jan Nowak. W czasie niezwykłego wydarzenia głos zabrał zarówno przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski - Rabin Tyson Herberger, jak i Biskup kaliski - Jego Ekscelencja Edward Janiak, dzięki czemu zebrani w leśnych ostępach mogli oddawać się rozmyślaniom podczas tradycyjnej modlitwy żydowskiej, a także katolickiej. Tuż potem dokonano odsłonięcia tablicy, będącej wyrazem pamięci o ofiarach fali Holokaustu, która nie ominęła naszych ziem.

Jednym z uczestników poniedziałkowych obchodów był m.in. przybyły z Tel-Awiwu Jehuda Widawski. – Jest to dla mnie bardzo ciężki dzień dzisiaj. Znam historię przedwojenną, wojenną. Kiedy Niemcy wkroczyli 1 września 1939 roku, zmieniła się w ogóle pogoda. Wszystko było na czarno. (…) W bestialski sposób Niemcy sporządzili nie tylko getto. Rabowali! Mordowali! Urządzili 1000 gett w Polsce! (...) Pamiętać! Przekazać dalej! Dzieciom, wnukom, ażeby nie powtórzyć tego, co się działo – wspominał nie kryjąc emocji gość z Izraela. Jehuda Widawski oraz Rabin Herberger tuż przy odsłoniętej tablicy dokonali symbolicznego rozsypania ziemi, przywiezionej wprost z Jerozolimy.

Dalszą część obchodów gościł Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie. Tam swoje prelekcje wygłosili: przedstawiciel Instytutu Yad Vashem - Alex Dancyg, dr Leon Weintraub (który przybył do Kawęczyna ze Szwecji), dr Łucja Pawlicka-Nowak z Muzeum Okręgowego w Koninie i wspomniany już Jehuda Widawski, a uczniowie ZS zaprezentowali się podczas stosownego występu artystycznego.

Getto ,,Czachulec” funkcjonowało od października 1941 roku, do lipca 1942 roku. Przebywało w nim ponad 3,7 tys. Żydów przed wywozem do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
Podobne artykuły
Turek może być dumny ze swoich młodych...

Turek może być dumny ze swoich młodych mieszkańców

8 kw.
Ocalić od zapomnienia. Akcja sprzątania...

Ocalić od zapomnienia. Akcja sprzątania cmentarza ewangelickiego w...

18 mrz.
Ta wyjątkowa tradycja ma już 18 lat!...

Ta wyjątkowa tradycja ma już 18 lat! Ekumeniczne Zaduszki w Brudzewie

07-11-2023
Bądź bezpieczny na drodze i cmentarzu!...

Bądź bezpieczny na drodze i cmentarzu! Policja apeluje o ostrożność!

31-10-2023
Policja gotowa na

Policja gotowa na "AKCJĘ ZNICZ 2023". Zmiany w organizacji ruchu na...

27-10-2023
Nie widziałeś niedzielnych inscenizacji w...

Nie widziałeś niedzielnych inscenizacji w Przystani? Spokojnie, będą...

28-09-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama