czwartek 22 stycznia 2026

Dominiki, Mateusza, Wincentego

reklama

Gm. Turek: Chcą wystąpić ze Związku

Gm. Turek: Chcą wystąpić ze Związku
 
reklama

Skończyła się cierpliwość większości radnych Gminy Turek. Dzięki 9 głosom poparcia we wtorek podjęta została uchwała ws. wystąpienia tegoż samorządu ze Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji w Koninie.

Co jest powodem takiego działania? Jak informuje sam projekt uchwały, na Walnym Zgromadzeniu ZMWiK w Koninie w dniu 13 stycznia 2004r. podjęto decyzję o wspólnej inwestycji w zakresie uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin związkowych. Gmina Turek powierzyła Związkowi Międzygminnemu realizację szeregu zadań (budowa sieci kanalizacji, modernizacja kilku stacji uzdatniania wody itd.) Zdaniem twórców projektu uchwały, skoro na realizację tychże działań nie uzyskano wsparcia środków pochodzących z funduszy strukturalnych, nie  widać dalszej potrzeby wspólnego wykonywania zadań publicznych, ani korzyści wynikających z przynależności do Związku Międzygminnego, zabezpieczających interesy Gminy Turek.

reklama

Taka wizja rezygnacji rzecz jasna poróżniła samorządowców. Głosów negatywnych zdecydowanie nie brakowało. – Jakie gmina będzie z tego miała korzyści? Wyjść to łatwo, ale co dalej, w co się wchodzi? – entuzjazmu "kolegów" radnych nie podzielał Józef Przybył. Wtórował mu Ireneusz Kolenda: – Czy mamy jakiekolwiek analizy, kierunki do których zmierzamy? (...) Co nam to w perspektywie dłuższego czasu przyniesie? Inicjatywa grupy radnych nie ucieszyła także wójta. Karol Mikołajczyk upominał samorządowców, że przecież nawet związanie się z turkowskim PGKiM nie oznacza, że nagle na terenie gminy ruszą inwestycje, a raczej skończy się i tak na tym, że samorząd będzie musiał szukać na nie dodatkowych środków.

O tym, że nie ma na co czekać, przekonany był z kolei Marek Drzewiecki: – Ja jestem za tym działaniem i to bardzo. Dlaczego? Nic się nie dzieje z inwestycjami w naszych wodociągach. (...) Trzeba albo powołać nową spółkę, albo zrobić przetarg, albo skierować się ku PGKiM, ale musimy podjąć krok ku wystąpieniu.

Podczas wtorkowej sesji poruszony został także temat utraty wody, która w sporych ilościach niknie tu i ówdzie, i to nie tylko przecież w Gminie Turek. Głośno o tym, co może być tego powodem mówił Zdzisław Światłowski: – Po co np. trzymać te hydranty? Jeśli hydranty będą tylko w miejscach oświetlonych, dostępnych, gdzie jest dojazd dla uprawnionych pojazdów itp., nie będzie tych problemów (...) Około 30 % utraty wody to nie z kranu wycieknie, nie ma możliwości takiej. Woda jest kradziona. Po co trzymać te hydranty?

Głos w dyskusji zabrał także radny powiatowy Andrzej Wojtkowiak. Samorządowiec wytknął radnym gminnym to, że podeszli do tematu nieco niepoważnie: – Taka decyzja newralgiczna, bardzo znacząca dla gminy, zostaje podjęta bez analizy zysków i start. To jest niedopuszczalne! Jeżeli radni nie wiedzą, co będzie za pół roku czy za rok... Nie ma żadnej analizy! Tego typu uwagi szybko przerodziły się w spór na linii Dariusz Filipiak - Andrzej Wojtkowiak, dotyczący jakości pracy Zakładu Usług Wodnych, tego czy w Słodkowie Kolonii w pewnych momentach brakowało wody itp.

reklama

Przy 9 glosach „za” i 6 „przeciw” przyjęta została uchwała, upoważniająca wójta do podjęcia czynności związanych z rozwiązaniem umów dotyczących eksploatacji urządzeń zbiorowego zapatrzenia w wodę, stacji wodociągowych i urządzeń zbiorowego odprowadzania ścieków zawartych z Zakładem Usług Wodnych Sp. z o.o. wykonującym w imieniu Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji w Koninie zadania publiczne z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
Podobne artykuły
Opłaty w 2026 roku za śmieci w Turku bez...

Opłaty w 2026 roku za śmieci w Turku bez zmian. PGKiM wygrało...

16 st.
Świąteczno-noworoczna sesja Rady Gminy Turek....

Świąteczno-noworoczna sesja Rady Gminy Turek. Życzenia, wyróżnienia...

2 st.
Nowe narkotesty dla policji. Gmina Turek...

Nowe narkotesty dla policji. Gmina Turek wspiera bezpieczeństwo na drogach

07-11-2025
Święto nauczycieli w Gminie Turek. Wójt...

Święto nauczycieli w Gminie Turek. Wójt uhonorował wyróżniających...

18-10-2025
Bon ciepłowniczy tylko dla części...

Bon ciepłowniczy tylko dla części mieszkańców Turku. Kto może...

08-10-2025
Święto Wojska Polskiego w Turku. Władze oraz...

Święto Wojska Polskiego w Turku. Władze oraz mieszkańcy wspólnie...

15-08-2025

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama