wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

3°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Filtry DPF? dlaczego są tak istotne?

Filtry DPF? dlaczego są tak istotne?
 

Czym jest filtr DPF?
Filtr DPF to inaczej filtr cząstek stałych. Jego zadaniem jest oczyszczanie spalin z cząstek sadzy i innych szkodliwych substancji. Redukuje on tym emisję szkodliwych pierwiastków do atmosfery. Jest to wyjątkowo wrażliwy element samochodu, który stwarza wiele problemów właścicielom aut. Nieprawidłowa eksploatacja samochodu doprowadzi do szybkiego zapchania takiego filtra, a jego regeneracja lub naprawa są dość kosztowne. Dlatego warto wiedzieć, co należy robić, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Jak dbać o filtr DPF?

  • Dbanie o stan techniczny silnika – jakakolwiek nieszczelność, czy zwiększone zużycie oleju może wpłynąć na skład spalin, a w efekcie nasz filtr bardzo szybko się zapcha.
  • Wymiana filtra powietrza – jest to jedna z najtańszych części eksploatacyjnych. Zużyty filtr powietrza nie będzie w stanie przepuścić odpowiedniej ilości powietrza. W efekcie skład mieszanki paliwowej będzie zaburzony i wpłynie to na efektywność pracy filtra DPF.
  • Chiptuning – jest on dość tani i wiele osób się na niego decyduje. Odpowiedni program sprawi, że spaliny będą podgrzewać się do wystarczająco dużej temperatury, co wpływa korzystnie na pracę filtra. To szczególnie przydatne w zakorkowanych miastach: długie stanie w korku wymusza na kierowcy styl jazdy, który zaburza cykl pracy filtra. Tuning może sprawić, że nawet podczas jazdy w korku spaliny osiągają odpowiednią temperaturę.
  • Wybieranie dobrej jakości paliwa – Jego skład w dużym stopniu wpływa na skład spalin. W przypadku złego paliwa, w procesie spalania wytworzy się więcej sadzy. Ta odłoży się na filtrze i błyskawicznie go zapcha.
  • Czyszczenie filtra DPF – to podstawowa czynność serwisowa, na którą powinniśmy się zdecydować, chcąc zadbać o filtr. Filtr zostaje dokładnie oczyszczony z osadów, popiołu i drobin, dzięki czemu szybko odzyska swoje właściwości. W Turku profesjonalne usługi czyszczenia filtrów DPF wykonuje AutoOne.pl.

Dlaczego warto dbać o filtry DPF?

Filtry DPF wpływają przede wszystkim na jakość otaczającego nas powietrza. Ich uszkodzenie lub zapchanie sprawi, że nie będą one prawidłowo wykonywały swego zadania. Zapchany filtr zwiększa również ilość spalanego paliwa – a nikt z nas nie lubi przepłacać za paliwo. Kiedy zauważymy nieodpowiednią pracę filtra, należy jak najwcześniej udać się do serwisu. W najlepszym wypadku konieczne będzie czyszczenie. Gdy jednak okaże się, że filtr jest uszkodzony, jego naprawa będzie dużo droższa. Należy więc pilnować stanu naszego auta, aby filtr wytrzymał dłużej.

reklama

Co się stanie, kiedy wymontujemy filtr DPF?

  • Konsekwencje prawne – zacznijmy od tego, że jazda bez filtra DPF jest nielegalna i grozi utratą dowodu rejestracyjnego i mandatem. Dodatkowo coraz więcej patroli drogowych wyposażonych jest w sprzęt mobilny pozwalający na zbadanie emisji spalin.
  • Unieważnienie przeglądu – w przypadku gdy filtr cząstek stałych został usunięty, do atmosfery przedostaje się większa ilość niebezpiecznych substancji. Skład spalin to jedna z tych rzeczy, które są sprawdzane podczas przeglądów. Ich zwiększona ilość spowoduje, że samochód nie uzyska ważnego przeglądu. W efekcie nie będziemy mogli takim pojazdem się poruszać.
  • Zanieczyszczenie środowiska – filtry DPF mają za zadanie redukować ilość szkodliwych substancji w powietrzu. Ich obecność w samochodach ma również wpływ na nasze zdrowie. Ich brak spowodowałby znaczny wzrost emisji zanieczyszczeń i pogorszenie jakości powietrza.

Kontakt z AutoOne
tel. 883 377 734
e-mail: filtry@autoone.pl

Podobne artykuły

Zanim kupisz używane BMW ? co musisz wiedzieć?

Zanim kupisz używane BMW ? co musisz wiedzieć?

15 st.
Kaczki Średnie: Zlot ATT&O czyli Moto Festival...

Kaczki Średnie: Zlot ATT&O czyli Moto Festival 2018

01-09-2018
III Moto Festival ATT&O już w sobotę! Będzie...

III Moto Festival ATT&O już w sobotę! Będzie...

29-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama