Zachęcamy wszystkich do zakupu chryzantem na stoiskach przy cmentarzach.

sobota 31 października 2020

Augustyny, Łukasza, Urbana

reklama

Jak kupować w czasie Black Friday, żeby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy?

Jak kupować w czasie Black Friday, żeby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy?
 

Black Friday to święto przecen, które co roku paraliżuje większość galerii handlowych. Z roku na rok wydarzenie to jest coraz bardziej popularne w Polsce. Producenci i sklepy prześcigają się w oferowaniu jak najlepszych okazji, które mają przyczynić się do zaoszczędzenia przez nas pieniędzy. Jak jest w rzeczywistości? Czy do Black Friday można się odpowiednio przygotować, tak aby nie wpaść w sidła marketingowców?

Black Friday - skąd to całe zakupowe szaleństwo?

Tradycja związana z Czarnym Piątkiem pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Co roku w piątek po obchodzonym hucznie Dniu Dziękczynienia, Amerykanie ruszają szturmem do galerii handlowych, aby dokonać zakupów wyczekiwanych przez cały rok. Promocje oferowane konsumentom z Ameryki Północnej są naprawdę imponujące. Niejednokrotnie można obejrzeć transmisję spod sklepów, podczas których obserwujemy długie kolejki i setki ludzi biegnących do kas nie bacząc na przeszkody. Zachodnia tradycja przyjęła się w wielu krajach europejskich, również w Polsce. 

reklama

Etymologia nazwy jest dwojaka, bowiem niektórzy twierdzą, iż nazwa Black Friday pochodzi od fali zwolnień lekarskich wykorzystywanych przez Amerykanów aby cieszyć się długim świątecznym weekendem. Inni zaś zakładają, że nazwa ma swoje źródło w natężonym ruchu konsumentów, którzy w tym czasie poszukują jak najlepszych okazji. Nie ma jednak żadnych wątpliwości co do tego, iż święto to zostało wypromowane przez profesjonalnych marketingowców. Podniesienie sprzedaży danych produktów oraz zachęcenie do wcześniejszego kupna prezentów gwiazdkowych spowodowało, iż liczne kampanie reklamowe skutecznie utrwaliły Black Friday w świadomości większości obywateli. Inne kraje również skutecznie podchwyciły ten pomysł zwiększając obroty i działając stymulująco na całą gospodarkę. 

Bądź odporny na zagrywki marketingowe 

Najważniejszą kwestią jest postępowanie zgodnie z zasadami, które pozwolą ograniczyć dokonywanie nieprzemyślanych zakupów. Warto więc: 

1). Wykonać listę potrzebnych rzeczy. Wcześniej należy dokładnie przejrzeć całą garderobę oraz kosmetyczkę, aby oszacować które produkty można nabyć w tym czasie. Jeżeli okaże się, że jakaś rzecz jest niezbędna, warto dopisać ją do listy. 

reklama

2). Sprawdzić czy dane promocje występują również poza gorączkowym okresem. Przydatne będą porównywarki internetowe, które umożliwią wybór produktu posiadającego najbardziej atrakcyjną cenę.  

3). Stawiać na jakość, a nie na ilość. Nie można dać się skusić złudnemu wrażeniu, że im więcej się kupi, tym więcej można zaoszczędzić. 

4). Wcześniej wyznaczyć budżet na zakupy. Aby uniknąć działania pod wpływem emocji, warto z góry uściślić jaką kwotę można wydać na zakupach. Trzymanie się określonej kwoty pozwoli na zachowanie zdrowego rozsądku. 

5). Dokładnie obejrzeć oferowany produkt. Niektórzy sprzedawcy mogą stosować nieuczciwe zagrywki i oferować wadliwe produkty jako atrakcyjne okazje zakupowe. Z tej przyczyny należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego przedmiotu i bez zbędnych emocji podjąć decyzję o zakupie.  

Te pięć zasad w znacznym stopniu zminimalizuje możliwość dokonania zakupów, których z perspektywy czasu będziemy żałować. 

Jak odpowiednio przygotować się do największych przecen?

Podczas Black Friday warto zaopatrzyć się w rzeczy, które normalnie pozostają poza naszym zasięgiem. Dzięki atrakcyjnym przecenom, można zdecydować się na ubrania mające lepszy skład (szczególnie naturalne włókna), lepszej jakości sprzęt lub bilet lotniczy w egzotyczne miejsce. Eksperci radzą inwestować w rzeczy, z których można korzystać przez długi okres czasu. 

Najlepsze promocje na Black Friday  można odnaleźć przeglądając gazetki promocyjne. Spowoduje to, iż zakupy będą szybsze i prostsze, gdyż w znacznym stopniu skróci to czas wyboru odpowiedniego prezentu świątecznego. Gazetki są szczególnie przydatne podczas wyboru sprzętu RTV i AGD, który również w tym czasie jest znacznie przeceniony. Zapoznanie się z broszurą informacyjną pozwoli uniknąć dokonywania nieprzemyślanych i niepotrzebnych zakupów. 

Podobne artykuły

Kącik profilaktyki: Jak robić bezpieczne zakupy

Kącik profilaktyki: Jak robić bezpieczne zakupy

16-04-2019
Dostał stary kapeć, choć zapłacił za ukraińskie...

Dostał stary kapeć, choć zapłacił za ukraińskie...

18-02-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama