środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Zanim kupisz używane BMW ? co musisz wiedzieć?

Zanim kupisz używane BMW ? co musisz wiedzieć?
 

Są takie marki, których używane auta kupuje się trochę inaczej. To ważne, żeby o tym pamiętać, bo jeśli przed zakupem swojego pierwszego BMW popełnisz błąd, to później będzie on cię pewnie niemało kosztował. Zresztą – tylko część wskazówek będzie oczywista, więc zapoznaj się ze wszystkimi.

BMW? Dobrze, ale jaka cena?

W przypadku używanych BMW sprawdzenie cen bywa trudne. Przede wszystkim musisz pamiętać, że auta występowały w naprawdę wielu wersjach silnikowych i wyposażenia. Nie wszystkie były równie udane, więc warto prześledzić historię akcji serwisowych (i nie tylko) na carVertical.com/pl. Poza tym musisz dobrze czytać serwisy ogłoszeniowe, bo ten sam model właśnie ze względu na mnogość wersji może być dostępny w bardzo różnych cenach.

reklama

Druga pułapka cenowa to fakt, że BMW relatywnie szybko traci na wartości. Zresztą to będzie dotyczyło większości marek z górnej półki – zasada jest taka, że jeśli auto wyjeżdża z salonu droższe, do zdecydowanie szybciej będzie traciło na wartości. Są oczywiście od tej reguły pewne wyjątki, ale w miarę nieliczne.

Sprawdzenie wyposażenia obowiązkowe

Nie chodzi tylko o to, żeby rozkodować VIN (na przykład na bestvin.pl), ale przede wszystkim o to, żeby zerknąć w to, co faktycznie w aucie jest. Niestety wiele modeli jest pozbawianych na przykład DPF-ów, i to pozbawianych brutalnie, szlifierką, co odbija się bardzo negatywnie na kondycji silnika. To samo dotyczy całej reszty ekologii, ale też warto poszukać na przykład śladów po mocowaniu taksometru (protip: adnotacja Taxi będzie też w karcie pojazdu).

Przy używanych BMW warto zwrócić uwagę na koła. Ponieważ same w sobie są one dość drogie, niektórzy sprzedający zastępują je tańszymi, przez co może dodatkowo spaść wartość auta w stosunku do wyceny z ogłoszenia.

reklama

Weryfikacja w ASO?

Za sprawdzenie BMW w autoryzowanym serwisie trzeba zapłacić 700-1300 złotych (dealerzy mają szczegółowe cenniki w tym zakresie). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to często ani stacja diagnostyczna, ani standardowy interfejs komputerowy mogą ich nie rozwiać. W takiej sytuacji warto umówić się wcześniej do ASO. To ważne, ponieważ BMW jako auta popularne często są modyfikowane przez kierowców w bardzo różny sposób, a niekiedy może to oznaczać ryzyko utraty dowodu rejestracyjnego albo po prostu utratę stabilności przez auto.

W ASO warto też zweryfikować wpisy do książek serwisowych. Zwłaszcza nowsze generacje są dość długo obsługiwane przez autoryzowane serwisy, dlatego dobrze jest właśnie tam sprawdzać, czy ogłoszenie nie wprowadza w błąd.

Myśl przyszłościowo

BMW to naprawdę solidne auta (przynajmniej większość modeli), ale wieczne nie są. Zanim zdecydujesz się na zakup używanego BMW, upewnij się, że będzie cię stać na jego utrzymanie. To jedna z tych marek, których serwisowanie często kosztuje fortunę, dlatego nie warto oszczędzać na diagnostyce przed zakupem, a i nie jest złym pomysłem odłożenie pewnej kwoty na koncie już na poczet przyszłych wydatków, bo wizyta u mechanika w przypadku absolutnie wszystkich samochodów jest przecież tylko kwestią czasu.

Warto też o tym pamiętać, wybierając konkretne modele. To jasne, że naprawa serii 1 czy 3 będzie kosztowała znacznie mniej niż serii 5, 7 czy tym bardziej SUV-ów od BMW. To może zmienić twoje spojrzenie na te samochody i ich atrakcyjność.

Podobne artykuły

Filtry DPF? dlaczego są tak istotne?

Filtry DPF? dlaczego są tak istotne?

06-12-2019
Grzymiszew: Miał BMW i prawie 3 promile....

Grzymiszew: Miał BMW i prawie 3 promile. Uderzył w...

05-11-2018
Kaczki Średnie: Zlot ATT&O czyli Moto Festival...

Kaczki Średnie: Zlot ATT&O czyli Moto Festival 2018

01-09-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama