środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dlaczego dziecko powinno bawić się klockami?

Dlaczego dziecko powinno bawić się klockami?
 

Układanie klocków to zabawa znana od pokoleń. To też pasja, która czasem zostaje na całe życie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że układanie klocków pełni w rozwoju malucha różne funkcje. To o wiele więcej niż tylko frajda!

Zalety zabawy klockami

Układanie klocków stymuluje mózg dziecka (tu mała dygresja: ćwiczenia dla mózgu są nam potrzebne w każdym wieku, dlatego… zabawa klockami nie ma ograniczeń wiekowych). Na przykład układanie budowli z wielu elementów fantastycznie oddziałuje na kreatywność, pobudza wyobraźnię, uczy planowania i logicznego myślenia. Świetną opcją będą zabawki z serii LEGO Friends – dziecko otrzymuje do zbudowania różne kształty, mniej lub bardziej skomplikowane. Wszystkie angażują ilością kolorów i nietuzinkową formą.

reklama

Gdy dziecko układa klocki, uczy się cierpliwości, ale też koncentracji. Niejednokrotnie musi dostrzec pojawiające się problemy i znajdować rozwiązania. Klocki to także rozwój motoryki i ćwiczenie koordynacji ruchowej.

Klocki, czyli kreatywność na najwyższym poziomie

Budowanie czegoś z klocków pochłania czas. Te kilka godzin w ciągu dnia dziecko poświęci nie na wpatrywanie się w ekran telefonu czy komputera, ale na układanie kolorowych elementów i kreatywne budowanie czegoś od zera. W dzisiejszych czasach, gdy najmłodsi narażeni są na tyle rozpraszaczy, to bezcenne!

Dla dzieci w różnym wieku. I dorosłych również

Klocki LEGO są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Najmłodsi odnajdą mnóstwo frajdy, bawiąc się LEGO Duplo. Tu producent zaprojektował specjalne pakiety, które bawią i uczą. Na przykład pociąg z cyferkami to wyjątkowo przyjemna forma nauki liczenia. Dzięki klockom bardzo małe dziecko może również uczyć się kolorów i kształtów czy rozpoznawać nowe pojęcia. Klocki mogą także służyć do nauki chwytania oraz rzucania.

Kupując zestaw klocków, zawsze sprawdzajcie grupę wiekową, w przeciwnym razie dziecko albo będzie się nudzić, albo nie podoła wyzwaniu.

reklama

Klocki rozbudzają ciekawość świata

A to dlatego, że najpierw trzeba coś zbudować, a później użyć wyobraźni, tworząc nowe światy, odgrywać scenki, zaprosić do wspólnej zabawy drugą osobę.

No właśnie. To też aspekt, który zasługuje na szczególną uwagę. Zabawa z dzieckiem jest szalenie ważna. Układanie klocków może sprawić, że obydwie strony będą miały z tego ogromną frajdę. W ten sposób będziecie budować relację i silną więź. I jednocześnie pokażecie, że zabawa jest czymś ważnym, potrzebnym, ciekawym. Nadarzy się też okazja, by wspólnie poćwiczyć umiejętności, które przydadzą się w codziennym życiu: zdrową rywalizację, pracę zespołową, dzielenie się obowiązkami i tym podobne.

Klocki są bardzo uniwersalne

I to jest w nich piękne! Mogą się nimi bawić wszystkie dzieci, bez względu na płeć, pochodzenie, a nawet język, jakim się posługują. Za dialog posłuży tu wspólna zabawa. Tym samym klocki będą świetnym pomysłem na integrację.

Uniwersalność klocków polega również na tym, że uczą masy różnych rzeczy. Część z nich wymieniliśmy już wyżej, ale to jeszcze nie koniec. Dzięki nim dziecko pozna smak sukcesu i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Zrozumie, czym jest wyzwanie i jak dobrze mieć jakąś pasję. W chwilach stresu lub złości układanie klocków może stać się znakomitym sposobem na wyciszenie i odprężenie (to świetnie działa również w przypadku dorosłych).

Jednak poza walorami edukacyjnymi klocki zawsze pozostają przede wszystkim wielką frajdą, radością, powodem do uśmiechu. Dlatego właśnie są tak dobrym prezentem – możecie być pewni, że spełnią oczekiwania i szybko się nie znudzą. Przecież zawsze można zbudować coś nowego!

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Szorstka skóra u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Szorstka skóra u dziecka - jak sobie z nią radzić?

7 paźd.
Formalności po porodzie - szczepienia, wizyty...

Formalności po porodzie - szczepienia, wizyty...

19 wrz.
 Misja na Marsie i Tajemnica Fryzjera z...

Misja na Marsie i Tajemnica Fryzjera z Koszalina,...

27 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama