czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

6°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jak wybrać procesor do PC? Najnowsze modele i oznaczenia CPU

Jak wybrać procesor do PC? Najnowsze modele i oznaczenia CPU
 

Jednym z najważniejszych komponentów do wyboru przy samodzielnym konfigurowaniu komputera jest procesor. Wybór procesora wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty, szczególnie dla osób, które średnio orientują się w temacie komputerów. Jeśli i Ty należysz do tego grona, to świetnie trafiłeś, ponieważ w tym artykule znajdziesz rady i wskazówki, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego procesora i na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie.

Procesor do komputera – co to jest i z czego się składa?

Być może wśród nas są osoby, które nie wiedzą, czym jest i jaka jest rola procesora w komputerze, dlatego warto zacząć od wyjaśnienia tej kwestii. Procesor jest układem scalonym odpowiadającym za większość zadań realizowanych przez komputer, zarówno tych prostych, jak i bardziej skomplikowanych. Nawet ruch kursora jest przetwarzany przez procesor. Pobiera on dane z pamięci, interpretuje je i później wykonuje zawarte w nich polecenia.

reklama

Jaką podstawkę pod procesor wybrać?

Mając wybraną płytę główną, trzeba dopasować procesor do określonej podstawki. W zależności od procesora, który jest kompatybilny z płytą główną, stosuje się różne typy gniazd.

Gniazda procesora Intel zmieniały się w ciągu ostatnich lat. Dzisiaj wykorzystuje się jedynie kilka modeli. Intel posługuje się przede wszystkim typem gniazd LGA, które zamiast standardowych pinów posiadają specjalne styki przypominające małe bloczki umożliwiające połączenie jednostki centralnej z gniazdem płyty głównej. Gniazda w standardzie LGA wykorzystywane przez Intel to m.in. Socket H, Socket R i Socket H4.

Gniazda procesorów AMD w odróżnieniu od Intel wykorzystują zarówno gniazda LGA, jak i PGA. Konstrukcja LGA znajduje zastosowanie głównie we flagowych procesorach z grupy Ryzen Threadripper, natomiast PGA jest wykorzystywana w procesorach Ryzen.

Przy budowie własnego zestawu komputerowego konieczna jest znajomość rodzajów gniazd procesora. W przypadku braku zorientowania się w tej kwestii warto poprosić o poradę kogoś, kto się na tym zna.

reklama

Więcej porad dotyczących wyboru procesora do PC przeczytasz tu:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-procesor-10-porad/

Oznaczenia procesorów Intel i AMD – najważniejsze informacje

Dostępne na rynku procesory różnią się liczbą rdzeni, częstotliwością taktowania, liczbą wątków czy ilością pamięci podręcznej. Pojawia się więc pytanie, który procesor kupić? Przy wyborze warto posłużyć się prostą identyfikacją, a mianowicie odnaleźć CPU w danych technicznych pod pozycją „typ procesora”.

Rodzaje procesorów Intel

Wyróżnia się obecnie następujące rodzaje procesorów Intel:

• Intel Core i9

• Intel Core i7

• Intel Core i5

• Intel Core i3

• Intel Pentium i Intel Celeron

• Intel Xeon

Oznaczenia procesorów Intel

Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne elementy nazwy procesorów Intel:

• Core i”X” – nazwa rodziny procesorów

• dwie pierwsze cyfry – generacja procesora

• kolejne trzy cyfry – wydajność procesora

• litera na końcu – dodatkowa cecha (K – odblokowany mnożnik procesora czyli możliwość podkręcenia, H – procesor dla wydajnych laptopów, F – brak zintegrowanego układu graficznego, X/XE – seria najbardziej wydajnych procesorów, P/U/Y – procesor niskonapięciowy

Chcesz, żeby Twój komputer był bardziej wydajny oraz obsługiwał programy sprawnie? Kliknij tutaj i dowiedz się, jaką pamięć RAM powinieneś wybrać.

Rodzaje procesorów AMD

Wyróżnia się następujące rodzaje procesorów AMD:

• AMD Ryzen Threadripper,

• AMD Ryzen 9

• AMD Ryzen 7

• AMD Ryzen 5

• AMD Ryzen 3

• AMD Athlon

Oznaczenia procesorów AMD

Tak jak w przypadku procesorów Intel możliwości układu można odczytać po poszczególnych elementach nazwy:

• Ryzen „X” – określa rodzinę procesora

• pierwsza cyfra – generacja procesora

• kolejne trzy cyfry – wydajność układu

• litera na końcu – dodatkowa cecha (H – procesor dla wydajnych laptopów U/E – energooszczędne procesory stosowane w laptopach, X/XT – podwyższone taktowanie procesora, G – obecność zintegrowanego układu graficznego)

Budujesz komputer od podstaw? Sprawdź konfigurator PC od Komputronik:
https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/

Narzędzie to pomoże Ci krok po kroku wybrać optymalne elementy zestawu, dbając o to, by były kompatybilne.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Jak być anonimowym w sieci

Jak być anonimowym w sieci

26 sierp.
Władysławów. Pierwsza transza komputerów dla...

Władysławów. Pierwsza transza komputerów dla dzieci...

25 sierp.
Jak wybrać najlepszą domenę? Co zrobić, jeśli...

Jak wybrać najlepszą domenę? Co zrobić, jeśli jest...

21 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama