środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Urządzenia kontrolno-pomiarowe w przemyśle spożywczym ? jakie przyrządy są potrzebne?

Urządzenia kontrolno-pomiarowe w przemyśle spożywczym ? jakie przyrządy są potrzebne?
 

Praca w przemyśle spożywczym wymaga zadbania o odpowiednie warunki, w których przechowywana, transportowana i przyrządzana jest żywność. W chłodniach, na halach produkcyjnych czy w magazynie powinna cały czas panować właściwa temperatura i określony poziom wilgotności. Aby było to możliwe, wykorzystaj profesjonalne urządzenia kontrolno-pomiarowe. Co dokładnie przyda Ci się w gastronomii? Podpowiadamy!

Urządzenia kontrolno-pomiarowe w gastronomii - rodzaje i zastosowania

Urządzenia kontrolno-pomiarowe to ogólna nazwa wszystkich sprzętów, które odpowiadają za sprawdzanie warunków w gastronomii. Z ich pomocą możesz monitorować zmiany temperatury, poziomu wilgotności, punktu rosy, ciśnienia czy poziomu pH. Wszystkie te wartości powinny by rejestrowane, aby możliwa była całkowita kontrola nad warunkami, w jakich przebywała żywność na każdym etapie produkcji. Jest to najlepszy sposób na upewnienie się, czy jest ona bezpieczna do spożycia. Jakie urządzenia kontrolno-pomiarowe wykorzystuje się w gastronomii najczęściej?

reklama

Pehametry

Pehametry to urządzenia kontrolno-pomiarowe, które są stosowane w celu kontroli poziomu pH w produktach spożywczych. Aby pehametr prawidłowo spełniał swoją funkcję, powinien być niezwykle dokładny, dlatego w profesjonalnej kuchni warto stosować wyłącznie nowoczesne, elektroniczne modele z wrażliwymi czujnikami. Dzięki temu sprawdzisz, czy olej, ser, mięso oraz inne produkty są zdatne do spożycia. Pehametry są stosowane przede wszystkim w restauracjach przed przygotowaniem posiłków.

Pirometry na podczerwień

Pirometry, czyli inaczej termometry na podczerwień, precyzyjnie mierzą temperaturę bez konieczności dotykania żywności. Możesz dokonać kontroli temperatury nawet ze znacznej odległości i uzyskać wiarygodny wynik. Pirometry na podczerwień sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy chcesz szybko sprawdzić temperaturę konkretnych produktów. Czytelne wyświetlacze i intuicyjna obsługa tego typu urządzeń z pewnością ułatwią Ci pracę.

Rejestratory temperatury

Rejestratory temperatury to inteligentne urządzenia, które przez cały czas gromadzą informacje na temat warunków panujących w danym pomieszczeniu. Pozwala to zachować kontrolę nie tylko nad aktualną temperaturą, ale również upewnić się, że nie nastąpiły jej nagłe spadki lub wzrosty, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość produktów. Rejestratory temperatury są niezbędne w magazynach i w chłodniach, w których przechowywana jest żywność oraz podczas jej transportu.

Termohigrometry

Termohigrometry sprawdzają temperaturę oraz poziom wilgotności w pomieszczeniach, w których jest przechowywana i przygotowywana żywność. Nowoczesne termohigrometry są często wyposażone w dodatkowe sondy, które umożliwiają sprawdzenie także innych parametrów.  Nowoczesny sprzęt archiwizuje również zapisane dane i pozwala skorzystać z nich w dowolnym momencie przy pomocy specjalnego oprogramowania. Tak wielofunkcyjne urządzenie z pewnością usprawni pracę w każdym zakładzie związanym z przemysłem spożywczym.

reklama

Termometry spożywcze

Podstawowym urządzeniem kontrolno-pomiarowym jest termometr spożywczy. Wykorzystuje się go przede wszystkim w sklepach mięsnych i w restauracjach. Z jego pomocą zmierzysz temperaturę gotowych dań i upewnisz się, że będą dobrze smakowały. Pozwoli Ci również na kontrolę temperatury półproduktów nieprzetworzonych w zakładach garmażeryjnych i przetwórczych. Termometry spożywcze są dostępne również w wersji do lodówek, hal czy magazynów, gdzie mierzą temperaturę powietrza.

Gdzie kupić urządzenia kontrolno-pomiarowe?

Aby mieć pewność, że urządzenia kontrolno-pomiarowe Cię nie zawiodą i będą prawidłowo pełniły swoją funkcję, zdecyduj się na propozycje dostępne w specjalistycznych sklepach. Strona internetowa Wamma, stworzona z myślą o zaopatrywaniu firm związanych z przemysłem spożywczym, jest sprawdzonym dostawcą również takich urządzeń. W ofercie sklepu znajdziesz przede wszystkim niezawodne, nowoczesne urządzenia marki Testo, która cieszy się ogromną popularnością w branży. Na stronie możesz zamówić również wysokiej jakości urządzenia marek Thermohauser oraz Bartscher.

Urządzenia kontrolno-pomiarowe – niezbędne w przemyśle spożywczym!

Sprawdzone urządzenia kontrolno-pomiarowe w gastronomii odgrywają niezwykle ważną rolę. To dzięki nim możesz kontrolować warunki, w jakich przechowywana jest żywność oraz monitorować świeżość jedzenia. Nowoczesny sprzęt umożliwia również szybką reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie przyrządy Cię nie zawiodą, zdecyduj się na zakupy w sprawdzonych sklepach. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Ruch w Turku i powiecie zmierzony

Ruch w Turku i powiecie zmierzony

19-06-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama