Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

piątek 03 luty 2023

Błażeja, Joanny, Telimeny

0°C opady śniegu Pogoda 7 dni »
reklama

Cebulki kwiatowe - jak zabezpieczyć je na zimę?

Cebulki kwiatowe - jak zabezpieczyć je na zimę?
 

Cebulki kwiatowe są doskonałym pomysłem na upiększenie przydomowych rabat. Kwiaty uzyskane w wyniku ich pielęgnacji nie dosyć, że mają różne kształty i kolory, dodatkowo w zależności od wyboru gatunku, mogą kwitnąć od wiosny, aż do późnej jesieni.

Uprawa kwiatów z cebulek nie jest wymagająca, ale należy pamiętać o tym, że niektóre odmiany cebulek kwiatowych wymagają specjalnego przechowywania w trakcie zimy lub zabezpieczenia w gruncie. Przyjrzyjmy się bliżej, jak zadbać o cebulki, by mogły wydawać bujne kwiaty nawet przez wiele lat.

reklama

Czym są cebulki kwiatowe?

Cebulki kwiatowe to forma obronna niektórych odmian kwiatów, która ma na celu przetrwanie czasu o ograniczonej podaży wody, ciepła i światła. Są skróconymi, zgrubionymi pędami, które znajdują pod ziemią. To właśnie w nich znajdują się zalążki liści, łodyg i kwiatów. 

Dodatkowo cebulki kwiatowe pełnią funkcję magazynów, w których kwiaty kumulują substancje odżywcze, wodę i związki umożliwiające obfite kwitnienie. 

Cebulki kwiatowe uruchamiają procesy kiełkowania i wypuszczania pędów właściwych głównie wiosną, kiedy temperatura gruntu znacznie się podnosi, a regularne deszcze i stopniały śnieg zmiękczają ich powłokę zewnętrzną.

Jakość cebulek wpływa na ich potencjał kwitnienia. Dlatego do sadzenia należy wybierać zdrowe i jędrne cebulki. Pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/ znajdziemy dobrej jakości cebulki kwiatowe, zarówno te sadzone wiosną jak i jesienią.

reklama

Kwiaty cebulowe mrozoodporne

Wśród cebulek kwiatowych występują między innymi te, które nie wymagają wykopywania i specjalnego przechowywania. Są zatem nieco mniej pracochłonne i wymagające w uprawie. 

Zalicza się do nich kwiaty, które kwitną bardzo wczesną wiosną, czyli: przebiśniegi, krokusy, narcyzy, hiacynty, konwalie, śnieżniki, zawilce powabne, tulipany, szafirki, szachownice. 

Cebulki mrozoodporne cenione są przez miłośników kwiatów, ponieważ to właśnie one dają pierwszy sygnał nadchodzącej wiosny. Warto jednak pamiętać, że niektóre odmiany cebulek zimujących w gruncie, korzystnie jest raz na kilka lat przenosić w inne miejsce działki lub ogrodu. W ten sposób zachowuje się bujność i obfitość kwitnienia.

Kwiaty cebulowe niezimujące w gruncie

Do kwiatów, których cebulki nie są mrozoodporne, zalicza się te kwitnące w okresie letnim i jesiennym. Cebulki umieszcza się w gruncie dopiero w maju, gdy nie ma ryzyka, chociażby lekkich przymrozków. 

Odmiany cieszące się dużą popularnością wśród kwiatów niezimujących to przede wszystkim: dalie, jaskry, szczawiki, tygrysówki, niektóre odmiany lilii, mieczyki, śniedki, pelargonie. 

Tylko dzięki zabiegowi wykopywania przed pierwszymi przymrozkami, można zachować potencjał kwitnienia tych cebulek. 

Kolejnym krokiem po wyjęciu ich z gruntu, jest odpowiednie przechowywanie w pomieszczeniu o optymalnych warunkach, które uniemożliwią im zarówno zmarznięcie, jak i przedwczesną wegetację.

Jak zabezpieczyć zimujące w gruncie?

Pomimo iż cebulki kwiatowe mrozoodporne, o których wspomniano wcześniej, całkiem dobrze radzą sobie w gruncie podczas zimy, warto pamiętać, aby zapewnić im dodatkowe zabezpieczenie na wypadek srogich mrozów bez pokrywy śnieżnej. W tym celu można wykorzystać zgrabione liście z ogrodu, torf lub cienkie gałązki, którymi należy okryć punkty, w których znajdują się cebulki. 

Oprócz ochrony przed niskimi temperaturami korzystne jest zadbanie o ochronę cebulek kwiatowych w kontekście nornic i innych gryzoni, które zarówno jesienią, jak i zimą, chętnie decydują się na podjadanie podziemnych pędów kwiatów. 

By skutecznie je chronić, należy posadzić w pobliżu inne rośliny, które odstraszają szkodniki swoim zapachem, zdecydować się na sadzenie cebulek w specjalnych koszyczkach lub rozprowadzić specjalne preparaty, które odstraszą gryzonie.

Kiedy i które gatunki należy wykopać?

Cebulki kwiatów, które nie tolerują mrozów, należy wykopać i specjalnie przechowywać. Idealnym momentem na ten zabieg w przypadku roślin kwitnących latem, takich jak dalie czy lilie, jest koniec września.

W przypadku kwiatów wiosennych późnych jest to przełom czerwca i lipca. Dotyczy to przede wszystkim późnych odmian tulipanów, hiacyntów, szafirków i żonkili. Zabieg ten nie jest konieczny co roku. Wystarczy wykonać go raz na kilka lat, by zmienić miejsce ich wzrostu, a tym samym dać im bodziec do wzmożonego kwitnienia i okazałych kwiatostanów. 

Warto wspomnieć, że wykopywanie cebulek trzeba przeprowadzić w suchy i możliwie słoneczny dzień. W ten sposób unikniemy choroby grzybiczej cebulek oraz zgnicia podczas przechowywania w okresie zimowym.

Jak przechowywać wykopane cebulki?

W zależności od gatunku, wykopane cebulki kwiatowe należy przechowywać w suchym, przewiewnym i zaciemnionym pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze od 5 do 15 stopni celsjusza. 

Cebulki układa się jednowarstwowo w plastikowych, ażurowych lub drewnianych pojemnikach na okres 3 tygodni. Po tym czasie należy wykonać oczyszczenie ich z ziemi, odrzucić uszkodzone cebulki, a także pozbyć się nadmiaru korzeni i ewentualnie rozdzielić cebulki w celu rozmnożenia ich. Po tych czynnościach, pędy podziemne powinny ponownie zostać umieszczone w pojemnikach i wyczekiwać sadzenia w okresie wiosennym.

Więcej porad odnośnie przechowywania cebulek kwiatowych przez okres zimowy znaleźć można w tym poradniku: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/jak-przechowywac-cebulki-kwiatowe-przez-zime.html

Podsumowując, decyzja o uprawie kwiatów cebulowych to świetna propozycja dla osób, które pragną uatrakcyjnić swój ogród. Należy jednak pamiętać, że w zależności od gatunku, niektóre cebule powinny być wykopywane na zimę i specjalnie przechowywane, co zapewnia ich zdrowy wzrost w kolejnych sezonach.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Krzesła do ogrodu - na jaki materiał postawić?

Krzesła do ogrodu - na jaki materiał postawić?

25-11-2022
Poznaliśmy najpiękniejsze ogrody w gminie Malanów

Poznaliśmy najpiękniejsze ogrody w gminie Malanów

10-09-2022
Top pomysły na aranżację nowoczesnego tarasu

Top pomysły na aranżację nowoczesnego tarasu

20-06-2022

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama