sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Okap czy pochłaniacz kuchenny ? co wybrać?

Okap czy pochłaniacz kuchenny ? co wybrać?
 

Okap kuchenny to nieodzowny element większości współczesnych kuchni. Jego główną rolą jest niwelowanie zapachów, o które nietrudno podczas gotowania. Poza swoją zasadniczą funkcją, produkowane dziś urządzenia mają także szereg innych udogodnień. Mogą odgrywać rolę dodatkowego oświetlenia, a także posiadać walory estetyczne jako wyrazisty punkt w kuchni. Co wybrać – okap czy pochłaniacz kuchenny?

Okap a pochłaniacz – jakie są różnice?

Okap kuchenny to urządzenie, które wymaga podłączenia do przewodu wentylacyjnego, czyli tzw. komina wentylacyjnego. Jest to więc sprzęt, który może być montowany tylko i wyłącznie w pomieszczeniu wyposażonym w wolny kanał wentylacyjny. Do zalet okapu zaliczamy wyciąganie z kuchni nie tylko zapachów, ale również pary. W praktyce urządzenie nie zapobiega więc wyłącznie powstawaniu przykrych zapachów, ale i ogranicza możliwość tworzenia się grzyba oraz pleśni w domu. Wyposażone jest ono w filtr tłuszczowy, a wszystkie opary wyciągane są na zewnątrz budynku.

reklama

Pochłaniacz nie musi być z kolei podłączony do kanału wentylacyjnego. Wyposażony jest on bowiem w filtr węglowy, który oczyszcza wyciągane powietrze z tłuszczu oraz zapachów. Niestety, minusem takiego rozwiązania jest to, że wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się na filtrze, więc takie rozwiązanie nie sprawdzi się w domach zamieszkiwanych przez alergików. Powietrze po oczyszczeniu trafia w tym przypadku z powrotem do domu, a para w pomieszczeniu utrzymuje się na tym samym poziomie.

Co różni więc te urządzenia między sobą? Przede wszystkim sposób działania. To jednak nie wszystko. Okapy kominowe pracują znacznie ciszej niż pochłaniacze. W przeciwieństwie do nich nie wymagają też wymiany filtra węglowego, generującej dodatkowe koszty przez cały okres użytkowania urządzenia. W pochłaniaczach takiej wymiany należy dokonywać bowiem maksymalnie co pół roku.

Rodzaje okapów kuchennych

Decydując się na wybór odpowiedniego okapu, warto wziąć pod uwagę ich rodzaje.

  • Okapy sufitowe. Są one praktycznie niewidoczne, najczęściej schowane właśnie w suficie. Bardzo często posiadają zintegrowane oświetlenie, które nadaje designerski efekt. 

    reklama
  • Okapy szafkowe szufladowe. Ich konstrukcja bardzo przypomina okapy sufitowe. Wyróżnia je jednak wysuwana część frontu, która uruchamia pracę urządzenia.

  • Okapy wyspowe. Tego typu okapy stosowane są wtedy, gdy kuchenka znajduje się na wyspie kuchennej. Montowane są na pręcie lub linkach, najczęściej w dużych pomieszczeniach.

  • Okapy narożne, ukośne i przyścienne kominowe. Obecnie jest to najpopularniejszy segment okapów. Montaż urządzeń polega a umiejscowieniu do ściany, najczęściej w formie odwróconej litery T. Tego typu okapy wyposażone są w komin maskujący.

  • Okap zintegrowany z płytą. Jest to najbardziej minimalistyczne rozwiązanie. Urządzenie w tym przypadku montowane jest bowiem bezpośrednio na płycie w formie listwy.

  • Okap nablatowy. Tego typu okapy montowane są na blacie, koło płyty grzewczej.

Okap czy pochłaniacz – co wybrać?

Mówiąc o pochłaniaczach oraz wyciągaczach, tak naprawdę mówimy o tych samych urządzeniach – okapach. Różnica w tym przypadku polega jednak na podłączeniu urządzeń. Typowe okapy kominowe wybierane są najczęściej przez właścicieli domków jednorodzinnych, którzy już na etapie projektowania domu decydują się na tego typu rozwiązanie, uwzględniając dodatkowy komin. Pochłaniacze wybierane są najczęściej przez mieszkańców bloków, którzy nie mają możliwości zaprojektowania dodatkowego komina. 

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Ubrań nigdy za wiele – funkcjonalne szafy do...

Ubrań nigdy za wiele – funkcjonalne szafy do sypialni, które...

4 czerw.
Do czego przydają się akcesoria meblowe?

Do czego przydają się akcesoria meblowe?

27 maj.
Styl i komfort w Twoim domu – poznaj...

Styl i komfort w Twoim domu – poznaj nowoczesne pufy

14 maj.
Materace dla dzieci: Jak zapewnić bezpieczny i...

Materace dla dzieci: Jak zapewnić bezpieczny i zdrowy sen najmłodszym?

27 kw.
Nowoczesne wnętrza nie muszą być nudne

Nowoczesne wnętrza nie muszą być nudne

22 kw.
Naturalnie eleganckie stoły z drewna jako...

Naturalnie eleganckie stoły z drewna jako ozdobny akcent Twojego domu

16 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama