poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

Skąd wziąć ciepłą wodę w domu jednorodzinnym?

Skąd wziąć ciepłą wodę w domu jednorodzinnym?
 

Ciepła woda użytkowa wykorzystywana jest przez cały rok. Korzysta się z niej podczas codziennych kąpieli, w trakcie ręcznego mycia naczyń, przy porządkach i przy wielu innych momentach. Zapewnienie ciepłej wody w domach jednorodzinnych może stanowić pewien problem. Osoby, które stoją przed tym dylematem, powinny poznać specjalne zbiorniki, które są w stanie gromadzić zasoby ciepłej wody użytkowej.

Zasobniki CWU - co należy wiedzieć na ich temat?

Zasobniki CWU dobierane są zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora i domu jednorodzinnego. Głównym zadaniem jest gromadzenie odpowiednich zapasów wody, która będzie na bieżąco wykorzystywana w domach, czy też w innego typu budynkach. Tego typu pojemniki mogą być zasilane na dwa sposoby: przy pomocy własnej studni lub z ogólnej instalacji, gdzie pobiera się zimną wodę, która w następnej kolejności jest podgrzewana do optymalnej temperatury. Aby jednak była możliwość dostępu do ciepłej wody, potrzebne jest odpowiednie urządzenie grzewcze.

reklama

Zasobniki CWU - jaki będzie najlepszy?

Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej pojemności, która musi zostać dopasowana nie tylko do zapotrzebowania na wodę ciepłą dla danego budynku. Należy także uwzględnić urządzenie grzewcze. Wężownica to istotny element, który odpowiedzialny jest za pobór zimnej wody z zewnątrz.

W domach jednorodzinnych wykorzystuje się najczęściej pojemniki, których średnia wartość utrzymywana jest na poziomie ok. 150 litrów. Są też zbiorniki CWU, których pojemność jest większa, jednak nie ma co przesadzać. Tym bardziej że zbyt duży pojemnik może okazać się nieekonomicznym rozwiązaniem.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy w domu ma się do czynienia z pompą ciepła. W takich przypadkach specjaliści zalecają wybór większego zasobnika, którego pojemność może równać się nawet 300 litrów. Dlaczego? Pompa ciepła nie pozwala na szybkie i efektywne podgrzanie ciepłej wody. Fakt, jest ona w stanie utrzymać ją w cieple. Jednak jej samo podgrzanie trwa nieco dłużej, dlatego z góry należy zgromadzić jej odpowiednią ilość, aby na bieżąco mieć dostęp do ciepłej wody.

Solidne zasobniki CWU

Wybór będzie podyktowany także solidnością i trwałością. Zasobniki to elementy, które kupuje się raz na kilkanaście lat. Każdy inwestor chciałby zyskać pewność co do tego, że kupuje coś, co będzie w stanie spełnić jego oczekiwania. Należy więc sprawdzić, czy ma się do czynienia ze zbiornikiem, którego wykonanie będzie naprawdę solidne. Świadczyć będą o tym opinie innych użytkowników, którzy już korzystają z danych zasobników. Tak, aby omijać te produkty, jakie nie są opłacalne.

reklama

Sam montaż zasobnika wymaga odpowiedniego podejścia. Można go wykonać samodzielnie - o ile tylko ktoś posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności. Jeżeli tak nie jest, należy zrezygnować z tego, aby nie doprowadzić do uszkodzeń. Złe postępowanie może wywołać usterkę, która spowoduje, że zbiornik np. nie będzie w stanie gromadzić odpowiedniej ilości wody lub też nie będzie ona podgrzewana do optymalnej temperatury.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Kawalerka do wynajęcia w Krakowie –...

Kawalerka do wynajęcia w Krakowie – przewodnik dla poszukujących

16 kw.
Masz dom w Turku? Sprawdź, z jakich...

Masz dom w Turku? Sprawdź, z jakich obowiązków musisz się wywiązać

19 mrz.
Projekty domów jednorodzinnych - jak wybrać...

Projekty domów jednorodzinnych - jak wybrać oszczędny w budowie...

22-11-2023
Pompy ciepła dla budynków wielorodzinnych

Pompy ciepła dla budynków wielorodzinnych

31-07-2023
Oryginalne projekty domów - na co zwrócić...

Oryginalne projekty domów - na co zwrócić uwagę?

17-02-2023
Turkowianie zapłacą więcej o 8 procent....

Turkowianie zapłacą więcej o 8 procent. Podwyżki cen ciepła już od...

02-12-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama