Karma dla psów: jak wpływa na energię i zachowanie Twojego pupila?

Posiadanie własnego pupila to nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. Jednym z nich jest konieczność kupowania dobrej karmy, która dostarczy psu niezbędnych składników odżywczych, a równocześnie doda mu energii oraz witalności. Wielu producentów karm stawia jednak nie na jakość, a na ilość.... Aby zapewnić więc swojemu zwierzęciu należyte bezpieczeństwo, trzeba wiedzieć, jakie karmy sprawdzą się najlepiej i po które warto sięgać.
W jaki sposób karma dla psów wpływa na zachowanie zwierzęcia?
Wiele osób sądzi, że jakość karmy nie wpływa na zachowanie oraz energię psa. Takie stereotypowe myślenie jest jednak nieprawdziwe, ponieważ troska o nawyki żywieniowe piesków sprawia, że mogą one zyskać dodatkową energię do zabawy. Odpowiednio odżywiony pies cieszy nie tylko pięknym i zdrowym wyglądem, ale także sporą żywiołowością i chęcią do ciągłej zabawy. Karma dla psa słabej jakości nie tylko osłabia zwierzęta, ale również sprawia, że są one narażone na liczne choroby i problemy zdrowotne. Dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno oszczędzać na żywieniu swoich pupili. Takie postępowanie może sprawić, że nie będą one czerpały satysfakcji z codziennego życia, może także znacząco skrócić długość ich życia. Oszczędzanie na karmie dla psów jest bardzo krótkowzroczne.
Dobra karma dla psa – czyli jaka?
Wpływ jakości karmy na zachowanie psa jest absolutnie niepodważalny, jednak mimo to wielu właścicieli zwierząt nie zdaje sobie sprawy z tego, że kupuje słabą i niezdrową karmę. Spora część produktów ze sklepowych półek ma bowiem w składzie szkodliwe substancje, które mogą odbijać się negatywnie na samopoczuciu zwierząt. Aby mieć pewność, że sięga się po dobrą i renomowaną karmę, należy koniecznie zweryfikować jej skład i upewnić się, że jest on w pełni bezpieczny. Karma powinna być ona bogata w minerały i witaminy, dlatego też oprócz mięsa musi zawierać dodatki w postaci owoców, warzyw albo ziół. W ocenie jakości danej karmy może pomóc także zawartość białka. Dobrze, aby było go przynajmniej 25%, ponieważ zapewni to zwierzęciu energię i chęć do zabawy. Ważne też, żeby karma dla psa nie posiadała produktów pochodzenia zwierzęcego (czyli odpadków po uboju) zamiast mięsa. Ich obecność zazwyczaj wskazuje bowiem na to, że w procesie produkcyjnym karmy nie przyłożono przesadnie dużej wagi do jej jakości.
Pies a nawyki żywieniowe – co warto wiedzieć?
Kupno dobrej karmy to dopiera połowa sukcesu. W kondycji zdrowotnej psa kluczową rolę odgrywa bowiem nie tylko jakość posiłków, ale także częstotliwość ich spożywania. Zbyt małe ilości mogą bowiem powodować osłabienie u zwierzęcia, a za duże – grozić nadwagą oraz obniżoną witalnością. Ilość spożywanej karmy w głównej mierze zależy od wagi pupila, dlatego też właściciel powinien dbać o to, by jego pies jadł wystarczająco dużo. Małe psy, których waga oscyluje w okolicach 5 kilogramów, jednorazowo powinny zjadać około 80 gramów karmy. Większe psy, które ważą pomiędzy 15 a 20 kilogramów, mają o wiele większe zapotrzebowanie. Zdaniem ekspertów, zwierzęta o takiej wadze muszą jeść nie mniej niż 200 gramów karmy. Posiłki powinny być podzielone na dwie części: pierwszą należy podać rano, natomiast drugą – wieczorem.
