niedziela 28 kwietnia 2024

Bogny, Walerii, Witalisa

reklama

Jak zacząć radzić sobie z finansami?

Jak zacząć radzić sobie z finansami?
 

Umiejętność radzenia sobie z finansami jest kluczowa dla każdego – pomaga w osiągnięciu stabilności ekonomicznej, a często nawet sukcesu życiowego. Niestety, wiele osób ma trudności z utrzymaniem równowagi między dochodami a wydatkami, kontrolą długów i oszczędzaniem na przyszłość. Czy zdolność tą da się nabyć? Jak najbardziej!

Znaczenie umiejętnego zarządzania finansami

Odpowiednie zarządzanie finansami pozwala na osiągnięcie stabilności finansowej, zmniejsza stres związany z pieniędzmi (zarówno z ich zarabianiem, jak i wydawaniem) oraz zwiększa szansę na realizację długoterminowych celów. Kilka powodów, dla których warto zabrać się na naukę tej zdolności już teraz, to między innymi:

reklama
  • budowanie stabilności ekonomicznej – utrzymywanie równowagi między dochodami a wydatkami zapewni możliwość terminowego opłacenia rachunków, pokrycia kosztów utrzymania, a nawet oszczędzania na przyszłość (emerytura);

  • ograniczenie długów – nabyta wiedza pozwoli unikać zadłużenia lub przyczynić się do jego zmniejszenia, a umiejętności tworzenia planów spłaty i negocjacji warunków z wierzycielami redukują stres życia codziennego;

  • planowanie na przyszłość – oszczędzanie na emeryturę, inwestowanie w edukację i gromadzenie funduszy awaryjnych zagwarantuje większą pewność i bezpieczeństwo podczas sytuacji nieplanowanych (np. choroby udaremniającej wykonywanie pracy);

  • wykorzystanie możliwości – czynności takie jak inwestowanie, rozwijanie własnego biznesu, podróżowanie i realizacja marzeń wymagają środków finansowych, których mogłoby zabraknąć ze względu na nieodpowiednie zarządzanie budżetem;

    reklama
  • redukowanie stresu – świadome planowanie, budżetowanie i kontrolowanie finansów ogranicza niepokój związany z wydawaniem pieniędzy, co zwykle pochłania nie tylko zdrowie psychiczne, ale także fizyczne.

Umiejętność zarządzania finansami wymaga świadomości, dyscypliny i ciągłego doskonalenia.

Tworzenie budżetu – zdobycie świadomości na temat własnych dochodów i wydatków

Jak tworzyć skutecznie swój budżet? Należy:

  • sporządzić listę dochodów – w tym celu konieczne będzie określenie ich sumarycznej wartości, biorąc pod uwagę zarobki z pracy, biznesu, inwestycji, różnych wsparć finansowych i innych źródeł;

  • dokładnie przeanalizować wydatki – pomocne będzie prześledzenie ostatnich miesięcy, używając do tego zeszłych rachunków i wyciągów bankowych; warto skoncentrować się na głównych kategoriach, takich jak: rachunki, żywność, mieszkanie, transport, rozrywka i odzież.

  • zapisywać wszystkie płatności – szczegółowy dziennik wydatków (w którym zapisywana będzie każda wydana złotówka) umożliwi identyfikację mniej oczywistych obszarów, w których można zacząć oszczędzać;

  • określić priorytety i cele – ustalenie konkretnego postanowienia sprzyja długoterminowemu utrzymaniu ambicji i wytrwałości;

  • nie przekłamywać rzeczywistości – dobry budżet to ten, który jest realistyczny; zawyżanie go może prowadzić do powstania problemów finansowych.

Wyznaczenie budżetu wpływa bezpośrednio na zdolność podejmowania racjonalnych, odpowiedzialnych decyzji – pokus unika się zdecydowanie łatwiej w sytuacji, w której wiadomo, że wydatek spowoduje problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Identyfikowanie niepotrzebnych kosztów oraz szukanie sposobów na oszczędzanie – jak zabrać się do tego zadania?

Czasami wydaje się, że oszczędzanie jest zadaniem niemożliwym do wykonania, np. ze względu na niskie zarobki i wysokie koszty życia. Istnieją jednak pewne metody, które pozwalają wydawać mniej nawet w skrajnych sytuacjach życiowych (konieczne będzie jednak dostosowanie priorytetów i celów tak, aby były wykonalne). 

Zainteresowani mogą wykorzystać aplikacje mobilne i narzędzia internetowe przeznaczone do śledzenia wydatków – zapisują każdą transakcję oraz kategoryzują ją automatycznie, co umożliwi szybką identyfikację niepotrzebnych kosztów w ciągu dnia. Zdarza się, że niektóre płatności da się ominąć lub zmniejszyć ich wysokość (między innymi poprzez zastąpienie jednorazowych biletów MPK miesięcznym, który okaże się tańszy w skali miesiąca).

W trakcie zakupów warto zawsze porównywać ceny wybieranych produktów. W tym celu konieczne będzie rozważenie innych sklepów (także internetowych) i poszukiwanie aktualnych promocji. To, że towary dostępne w jednym miejscu są droższe, nie musi wcale oznaczać, że cechują się wyższą jakością.

Oprócz tego wartościowe będzie przemyślenie swoich nawyków finansowych – jeżeli woda kranowa w zamieszkiwanym miejscu jest dobrej jakości, to warto użyć jej do zastąpienia wody butelkowanej. To rozwiązanie zapewniające mniej komfortu, który da się jednak podnieść, wykorzystując np. systemy filtrujące i pojemniki wielorazowe, które da się nosić ze sobą.

Zarządzanie długami – pomocne porady

W kontekście zarządzania długami należy rozważyć dwa przypadki: zainteresowany jest już zadłużony lub dopiero rozważa zaciągnięcie kredytu.

W pierwszej sytuacji zbawiennym działaniem będzie rozważenie możliwości wykorzystania kredytu konsolidacyjnego (w sytuacji, gdy zainteresowany skorzystał z kilku różnych produktów bankowych). Przeniesienie długu do innego, jednego banku zapewnia konsumentom wydłużenie okresu spłaty, spadek wysokości opłat ratalnych i zwiększa szansę na wynegocjowanie lepszych warunków umowy.

Osoby dopiero rozważające wykorzystanie pożyczki powinny szukać propozycji cechujących się atrakcyjnymi warunkami umowy – mogą wykorzystać one blog porównujący oferty finansowe Blogbank.pl. Wbudowana w portal porównywarka ułatwia ten proces, ograniczając tym samym czas potrzebny na znalezienie aktualnych promocji.

Pogłębianie wiedzy na temat finansów – gdzie szukać nowych inspiracji?

Gdzie szukać nowych informacji i inspiracji, które pozwolą na pogłębienie wiedzy odnośnie do zarządzania finansami? Zalecane źródła to:

  • książki i e-booki;

  • blogi, strony internetowe i portale finansowe;

  • podcasty;

  • webinary i konferencje online;

  • kursy szkoleniowe;

  • społeczności online.

Podsumowując, skuteczne radzenie sobie z finansami należy rozpocząć od ustalenia budżetu, rozpoznaniu kosztów niepotrzebnych i poradzeniu sobie z dotychczasowym zadłużeniem. Następnie zaleca się dalsze pogłębianie swojej wiedzy w celu znalezienia nowych inspiracji, pomysłów oraz rozwiązań.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Kiedy warto rozważyć kredyt oddłużeniowy?

Kiedy warto rozważyć kredyt oddłużeniowy?

18-12-2023
Kredyt konsolidacyjny – różnice w...

Kredyt konsolidacyjny – różnice w oprocentowaniu. Jak znaleźć...

14-12-2023
Pożyczka dla bardzo zadłużonych bez...

Pożyczka dla bardzo zadłużonych bez zdolności kredytowej: Ostateczna...

20-11-2023
15-lecie Placówki Alior Banku w Turku

15-lecie Placówki Alior Banku w Turku

28-09-2023
Pożyczki ratalne - co to jest i gdzie je...

Pożyczki ratalne - co to jest i gdzie je znaleźć?

16-08-2023
Czym jest kredyt konsolidacyjny i jak go...

Czym jest kredyt konsolidacyjny i jak go zdobyć? Porady

13-06-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama