poniedziałek 29 kwietnia 2024

Hugona, Piotra, Roberty

reklama

Czym jest kredyt konsolidacyjny i jak go zdobyć? Porady

Czym jest kredyt konsolidacyjny i jak go zdobyć? Porady - Grafika: freepik.com
Grafika: freepik.com 

Osoby mające kilka kredytów mogą zdecydować się na konsolidację. Czasami to rozwiązanie konieczne jest z przyczyn losowych, a niekiedy służy jako sposób na uporządkowanie własnych finansów. Na czym to dokładnie polega, jak wybrać ofertę dla siebie i jak z niej skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny – co to oznacza?

Kredyt konsolidacyjny to usługa bankowa, z której mogą skorzystać osoby mające kilka innych zobowiązań. Polega na połączeniu wszystkich długów w jeden i spłacaniu ich w ramach jednej raty miesięcznej. Jej wysokość jest niższa niż suma dotychczas uiszczanych opłat. Ułatwia to zatem poradzenie sobie z wpłatami w przypadku słabszej sytuacji finansowej. Istnieje kilka kwestii, które trzeba mieć na uwadze, gdy szuka się oferty konsolidacji.

reklama

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny dla siebie?

Najlepszym sposobem na poszukiwanie kredytu konsolidacyjnego jest zapoznanie się z ofertami różnych banków za pośrednictwem internetu. Na stronie https://www.bankier.pl/smart/kredyty-konsolidacyjne znajduje się specjalny ranking, który ułatwia zadanie zainteresowanym.

BANKIER Smart składa się z kalkulatora i zestawienia. Pierwszy z nich znajduje się u szczytu witryny i ma dwa pola. Wprowadza się do nich pożądaną kwotę i preferowany okres spłaty w miesiącach. Na tej podstawie poniżej powstaje zestawienie ofert najlepiej dopasowanych do potrzeb użytkownika.

Propozycje banków można przejrzeć także bez wprowadzania danych w kalkulatorze. Znajdują się one tuż pod napisem „Najpopularniejsze propozycje”. Warto zwrócić uwagę szczególnie na pierwsze miejsca rankingu oraz oznaczenie „Wysoka przyznawalność”, które widnieje zawsze przy najprostszej do pozyskania konsolidacji.

Każda oferta składa się z loga banku, wartości RRSO, kwoty do spłaty i miesięcznej raty. To najważniejsze parametry, które wpływają na decyzję klienta podczas poszukiwań. Ranking BANKIER Smart zawiera propozycje z takich placówek jak BNP Paribas, Santander czy PKO Bank Polski.

reklama

Przed podjęciem decyzji trzeba sprawdzić, czy dana oferta wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji dla banku. Najlepiej unikać placówek wymagających dodatkowych opłat. Jeśli jednak jest to zawarte w warunkach umowy, to warto wiedzieć, czy opłatę wnosi się jednorazowo, czy może jest ona dokładana do kolejnych rat.

Kluczową kwestią jest rodzaj zaciągniętych do tej pory zobowiązań, które chce się skonsolidować. Niektóre placówki zezwalają na łączenie ze sobą jedynie kredytów, podczas gdy inne zezwalają również na pożyczki pozabankowe. Osoby z chwilówkami z pewnością będą mieć ograniczone pole wyboru.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem?

Teoretycznie z kredytu konsolidacyjnego może skorzystać każdy, kto ma co najmniej kilka zadłużeń w postaci np. kredytu hipotecznego czy gotówkowego. Musi sobie jednak zdawać sprawę zarówno z plusów, jak i minusów tego rozwiązania. Połączenie zobowiązań w jedno ułatwia terminowe spłaty i obniża miesięczne koszty, ale jednocześnie wydłuża okres kredytowania i zwiększa łączną sumę do uiszczenia. Kto zatem decyduje się na konsolidację?

  • Osoby, które wiedzą, że za jakiś czas ich sytuacja finansowa ulegnie osłabieniu – mowa o przyszłości jest tutaj kluczowa, ponieważ do pozyskania usługi niezbędna jest zdolność kredytowa. Każdy, kto chce zdobyć konsolidację, musi wykazać, że stać go na nowe zobowiązanie. Nie uda się to zatem klientom w większych tarapatach pieniężnych.

  • Kredytobiorcy, którzy chcą uporządkować swoje sprawy finansowe – czasami konsolidacja to wybór kierowany wygodą klienta. Spłacanie wielu zobowiązań jednocześnie wymaga pamiętania o kilku terminach i różnych kwotach. Połączenie wszystkiego w jedną ratę sprawia, że pomniejszanie zadłużeń jest znacznie bardziej komfortowe.

Jak pozyskać kredyt konsolidacyjny?

Pozyskiwanie konsolidacji w każdym banku wygląda nieco inaczej. Placówki mają bowiem własne zasady dotyczące m.in. wyliczania zdolności kredytowej czy akceptowalności różnych form zobowiązań. W pierwszej kolejności konieczny jest wybór odpowiedniej oferty na podstawie rankingu BANKIER Smart. Następnie należy skontaktować się z bankiem i dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba zgromadzić.

Zawsze niezbędne jest potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą dowodu osobistego lub paszportu. Później następuje proces weryfikowania zdolności kredytowej, czyli trzeba przedstawić m.in. zaświadczenia o dochodach i wysokości miesięcznych wydatków. Należy wypełnić wniosek o przyznanie konsolidacji.

Nie obejdzie się bez udokumentowania wszelkich zadłużeń, które chce się złączyć w jedno. Cały proces można zrealizować w placówce stacjonarnej, ale sporo banków pozwala także na przeprowadzenie go online. Dzięki temu da się zaoszczędzić sporo czasu na dojazd czy czekanie w kolejkach.

Czy kredyt konsolidacyjny da się uzyskać z gotówką?

Konsolidacja to dość nietypowa forma kredytu, ponieważ środków nie otrzymuje się na konto. Okazuje się jednak, że da się połączyć tę usługę z dodatkowym zastrzykiem gotówki. O szczegóły takiego rozwiązania trzeba zapytać w wybranej placówce. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje tym, że klient może cieszyć się zarówno połączeniem wielu rat w jedną, jak i pieniędzmi na dowolny cel. Oczywiście, wymaga to odpowiedniej zdolności kredytowej.

Konsolidacja a zdolność kredytowa

Nie da się pozyskać świadczenia konsolidacyjnego bez stabilnej sytuacji finansowej. Jej wyliczeniem zajmuje się bank, a każdy ma własne wymagania i ocenia ją na inny sposób. Podstawowym czynnikiem są zawsze dochody osoby, która chce uzyskać świadczenie. Liczy się także to, w jaki sposób zarabia pieniądze (tzn. umowa o pracę, umowa-zlecenie itd.).

Istotną rolę odgrywają miesięczne wydatki m.in. na opłacenie mieszkania. Czasami może się okazać, że osoba zarabiająca mniej ma większą zdolność kredytową, bo pracuje na innej umowie i nie wydaje tak dużo, jak ta z wyższą wypłatą. W zdolności kredytowej ważne są wszelkie zobowiązania takie jak karta kredytowa, której posiadanie obniża szanse na pozyskanie konsolidacji. Bank weryfikuje jeszcze historię kredytową klienta.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Kiedy warto rozważyć kredyt oddłużeniowy?

Kiedy warto rozważyć kredyt oddłużeniowy?

18-12-2023
Kredyt konsolidacyjny – różnice w...

Kredyt konsolidacyjny – różnice w oprocentowaniu. Jak znaleźć...

14-12-2023
Pożyczka dla bardzo zadłużonych bez...

Pożyczka dla bardzo zadłużonych bez zdolności kredytowej: Ostateczna...

20-11-2023
15-lecie Placówki Alior Banku w Turku

15-lecie Placówki Alior Banku w Turku

28-09-2023
Pożyczki ratalne - co to jest i gdzie je...

Pożyczki ratalne - co to jest i gdzie je znaleźć?

16-08-2023
Jak zacząć radzić sobie z finansami?

Jak zacząć radzić sobie z finansami?

26-06-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama