piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Drzwi prawe i lewe - jak dopasować do wnętrza?

Drzwi prawe i lewe - jak dopasować do wnętrza?
 

Wybór drzwi do domowego wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Oprócz wyboru modelu perfekcyjnie pasującego do wystroju konkretnego pomieszczenia muszą także pasować do reszty wnętrz. Koniecznie musimy zdecydować, czy drzwi mają być prawe czy może jednak lewe. Czy ta kwestia ma aż tak duże znaczenie? Czy możliwe jest dopasowanie drzwi do stylizacji pod tym kątem? Zapoznaj się z radami naszych specjalistów i wybierz drzwi idealne!

Czy kierunek otwierania drzwi jest aż tak istotny?

reklama

Wybierając drzwi wewnętrzne zastanawiamy się nad wieloma kwestiami i niejednokrotnie kwestia kierunku ich otwierania schodzi na drugi plan. Niesłusznie! Decyzja ta powinna zostać podjęta na etapie projektowania poszczególnych pomieszczeń. Dlaczego jest to aż tak ważne? Ma to wpływ nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na funkcjonalność i komfort w codziennym użytkowaniu. Otwierane skrzydło drzwiowe nie może znajdować się na torze kolizyjnym z pozostałymi elementami wyposażenia takimi jak szafa, łóżko czy biurko. Nieustanne, irytujące obijanie drzwiami spowoduje zniszczenie mebli oraz uszkodzenie samych drzwi. W dodatku kolidujące ze sobą elementy uniemożliwiają bezpieczne przemieszczanie się w mieszkaniu. Zwróćmy również uwagę, aby otwierane skrzydło nie przysłaniało włączników światła, których włączenie okaże się problematyczne a nawet niebezpieczne. Decydując się także na drzwi prawe lub lewe zwróćmy uwagę, aby nie kolidowały z drzwiami od sąsiednich pomieszczeń.

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych? Poznaj jeden prosty sposób

Na co dzień użytkując skrzydło drzwiowe nie myślimy o tym czy mamy do czynienia z drzwiami prawymi czy lewymi. Jednak w chwili, kiedy stoimy przed wyborem drzwi do domu lub mieszkania wiedza ta okazuje się niezbędna. Istnieje sprawdzony i niezwykle prosty sposób, aby skutecznie nauczyć się ich odróżniania. Wystarczy stanąć przed drzwiami tak, aby otwierały się w naszą stronę i spojrzeć na zawiasy. Jeśli znajdują się one po prawej stronie to mamy do czynienia z drzwiami prawymi, jeśli z lewej to z lewymi. Co jednak w przypadku nowoczesnych drzwi, w których zawiasy są ukryte? W tej sytuacji również stajemy przed drzwiami, by otwierały się w naszym kierunku i zwracamy uwagę na położenie klamki. Zawiasy zawsze będą znajdować się po jej przeciwległej stronie. Jeśli klamka znajdzie się po prawej stronie drzwi to mamy do czynienia z lewymi, jeśli po lewej to sytuacja jest analogiczna. Pamiętajmy o tym, że to położenie zawiasów mówi nam czy drzwi są lewe czy prawe, nie zaś strona, po której znajduje się klamka. Warto również zapamiętać, że oba typy drzwi mogą także uchylać się do wewnątrz lub na zewnątrz. Co ma kluczowe znaczenie w chwili, kiedy wybieramy drzwi łazienkowe, które zawsze muszą się otwierać na zewnątrz. Modele otwierane do środka pomieszczenia najczęściej montuje się w sypialni, pokoju dziecka czy domowym biurze. Dzięki czemu nie blokują korytarza i minimalizujemy ryzyko, że ktoś wychodząc z pokoju uderzy skrzydłem osobę przechodzącą.

Drzwi prawe i lewe - jak dopasować je do wnętrza?

reklama

Podejmując decyzję o wyborze drzwi prawych bądź lewych musimy wziąć pod uwagę to jak dane rozwiązanie będzie prezentować się we wnętrzu. Idealne dopasowanie tego elementu wyposażenia wpływa na spójną i harmonijną aranżację. Pierwsza zasada mówi nam, że drzwi zawsze powinny się otwierać w kierunku najbliższej ściany. Ten zabieg sprawi również, że pomieszczenie wyda się większe i przestronniejsze, co ma ogromne znaczenie w przypadku niewielkich wnętrz. Drzwi, które po otwarciu znajdują się blisko ściany nie będą także zasłaniać poszczególnych elementów wyposażenia, które decydować będzie o unikalnym charakterze całej aranżacji. Jeśli decydujemy się na piękny mebel czy ścianę w kontrastowym kolorze zadbajmy, by drzwi nie znalazły się w ich otoczeniu. Jeśli chodzi o wybór stylu panującego we wnętrzu podział drzwi na prawe i lewe nie odgrywa zbyt dużej roli. Tu ważniejszy jest dobór skrzydła o określonym wyglądzie i kolorze. Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych prawych lub lewych jest niezwykle istotny. Wpływa na bezpieczeństwo domowników, komfort i wygodę korzystania z domowego wnętrza, a także na funkcjonalność pomieszczenia. Kierując się wspomnianymi zasadami zyskamy pewność, perfekcyjnego dopasowania tego elementu do każdego wnętrza.

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Ubrań nigdy za wiele – funkcjonalne szafy do...

Ubrań nigdy za wiele – funkcjonalne szafy do sypialni, które...

4 czerw.
Do czego przydają się akcesoria meblowe?

Do czego przydają się akcesoria meblowe?

27 maj.
Styl i komfort w Twoim domu – poznaj...

Styl i komfort w Twoim domu – poznaj nowoczesne pufy

14 maj.
Materace dla dzieci: Jak zapewnić bezpieczny i...

Materace dla dzieci: Jak zapewnić bezpieczny i zdrowy sen najmłodszym?

27 kw.
Nowoczesne wnętrza nie muszą być nudne

Nowoczesne wnętrza nie muszą być nudne

22 kw.
Naturalnie eleganckie stoły z drewna jako...

Naturalnie eleganckie stoły z drewna jako ozdobny akcent Twojego domu

16 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama