wtorek 23 lipca 2024

Sławy, Sławosza, Żelisławy

reklama

Akcja „Zielona Transformacja”: dlaczego odchodzimy od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii?

Akcja „Zielona Transformacja”: dlaczego odchodzimy od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii?
 

W ramach projektu „Zielona Transformacja”, prowadzonego przez Turecką Izbę Gospodarczą i dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, uczniowie szkół podstawowych z powiatu tureckiego zgłębiali wiedzę na temat zmieniającej się energetyki naszego regionu. Dzieci z klas 4-8 miały okazję dowiedzieć się, dlaczego musimy odchodzić od paliw kopalnych i jak skutecznie ograniczać zużycie energii.

Czym jest energia?

reklama

Zrozumienie, czym jest energia, to kluczowy krok do rozpoczęcia dyskusji na temat ekologicznych źródeł energii. Choć uczniowie kojarzą energię głównie z prądem elektrycznym, to warto zaznaczyć, że energia występuje w różnych formach. Każdy z nas jest "mini elektrociepłownią", co dzieci mogły zobaczyć na zdjęciach wykonanych kamerą termowizyjną. Energia chemiczna zawarta w pożywieniu jest przekształcana przez nasze organizmy, podobnie jak różne paliwa, takie jak węgiel kamienny, brunatny czy pellet, mają różną kaloryczność i potencjał energetyczny.

Dlaczego musimy odchodzić od paliw kopalnych?

Paliwa kopalne, takie jak węgiel brunatny, który był wykorzystywany min. w elektrociepłowni „Adamów” w Turku, mają niską kaloryczność i emitują duże ilości gazów cieplarnianych oraz pyłów. Choć rozwój regionu zawdzięczamy powstaniu elektrowni i kopalni węgla brunatnego, musimy pamiętać, że zasoby węgla są ograniczone, a koszty środowiskowe i zdrowotne znaczne. Obecnie
w miejscu dawnej elektrociepłowni powstaje nowa elektrownia gazowo-parowa, która będzie emitować nawet pięć razy mniej CO2 i może wykorzystywać zielony wodór.

Efekt cieplarniany i zmiany klimatu

reklama

Efekt cieplarniany to proces przyspieszający globalne ocieplenie wraz ze wzrostem ilości gazów cieplarnianych w atmosferze, takich jak CO2. To zjawisko prowadzi do topnienia pokrywy lodowej, podnoszenia poziomu mórz i oceanów oraz ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają również Europę i Polskę. Występujące  susze w tym i w Wielkopolsce Wschodniej spowodowane mogą być  m.in. wydobyciem węgla, a zaprzestanie jego wydobycia i zalewanie wyrobisk wodą przynosi powolne, lecz pozytywne zmiany.

Czyste powietrze to zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem zdrowotny w Polsce, przyczyniający się do tysięcy zgonów rocznie z powodu chorób układu oddechowego i krążenia. Smog, spowodowany m.in. paleniem węgla i odpadów w piecach, zawiera toksyczne pyły szkodliwe dla zdrowia. Kampania społeczna „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” podkreślała znaczenie czystego powietrza dla zdrowia.

Oszczędność energii - korzyść dla środowiska i budżetów domowych

Podczas warsztatów uczniowie uczyli się, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Proste nawyki, takie jak gaszenie światła, wykorzystywanie światła dziennego, wyłączanie nieużywanych urządzeń czy gotowanie pod przykrywką, mogą znacznie obniżyć zużycie energii i rachunki. Pomimo inwestycji
w OZE, większość energii w Polsce wciąż pochodzi z węgla, więc efektywne zarządzanie zużyciem energii ma ogromne znaczenie.

Odnawialne Źródła Energii (OZE)

OZE to przyszłość energetyki. Słońce, wiatr, woda, geotermia, biomasa i biogaz to źródła, które są dostępne w krótkich odstępach czasu i mają mniejszy wpływ na środowisko. Energia słoneczna jest coraz bardziej popularna, a turbiny wiatrowe stają się częstym widokiem w krajobrazie. Energia wodna, geotermalna oraz biomasa i biogaz również zyskują na znaczeniu, oferując ekologiczne alternatywy dla paliw kopalnych.

Projekt „Zielona Transformacja” nie tylko edukuje młodych ludzi na temat odnawialnych źródeł energii, ale także podkreśla, jak ważne są małe kroki w oszczędzaniu energii. Działania te mają na celu poprawę jakości życia, zdrowia oraz ochronę środowiska. Uczniowie otrzymali również informacje o dostępnych doradcach klimatycznych, którzy mogą wspierać ich rodziny w dążeniu do bardziej zrównoważonego stylu życia.

Czystsza energia to lepsza przyszłość

Wspólnie możemy stworzyć lepszą przyszłość, odchodząc od paliw kopalnych na rzecz czystszych źródeł energii i wprowadzając proste nawyki oszczędzania energii w codziennym życiu. To inwestycja
w zdrowie, środowisko i oszczędności dla nas wszystkich.

Michał Jarek
Doradca ds. efektywności energetycznej

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Częściowe wyłączenie ruchu pojazdów w...

Częściowe wyłączenie ruchu pojazdów w rynku? Startują konsultacje...

29 maj.
Czym są zasoby naturalne?  Projekt „Akcja -...

Czym są zasoby naturalne? Projekt „Akcja - Zielona Transformacja”

15 maj.
Gospodarka w obiegu zamkniętym

Gospodarka w obiegu zamkniętym

25 kw.
 Rola odnawialnych źródeł energii w ochronie...

Rola odnawialnych źródeł energii w ochronie klimatu i budowaniu...

5 kw.
Życie Zero Waste. Filozofia i praktyka dla...

Życie Zero Waste. Filozofia i praktyka dla zrównoważonej...

4 mrz.
Wsparcie szkoleniowe dla rolników w Tureckiej...

Wsparcie szkoleniowe dla rolników w Tureckiej Izbie Gospodarczej....

25 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama