Praktyczne porady dla miłośników zimowych spacerów – jak się ubierać, co ze sobą zabrać?

Należysz do miłośników zimowych wędrówek? Lubisz przeczesywać trudnodostępne tereny leśne, wałęsać się w górach lub przemierzać zimowe krajobrazy w wyjątkowo ujemnej temperaturze? A może po prostu preferujesz długie zimowe spacery w mieście? W takim razie musisz wiedzieć, jak przygotować się do takich wędrówek. Podpowiadamy, w jaki sposób się ubierać i co zabierać ze sobą na przechadzkę, aby zawsze być gotowym na to, co może spotkać cię na szlaku.
Kurtka zimowa męska – najważniejsza część ubioru?
Planujesz zimowy trekking? Ubiór jest kwestią absolutnie priorytetową, a wśród elementów twojej trekkingowej garderoby to kurtka zimowa męska (ciekawe modele, od casualowych, po cięższe i odpowiednie na srogą zimę znajdziesz tutaj: https://dstreet.pl/kurtki-zimowe-meskie) powinna zajmować pierwsze miejsce. Dlaczego? Każda część ubioru spełnia swoje funkcje, broni cię przed chłodnym wiatrem, śniegiem, mrozem, ale to kurtka pokrywa największy obszar twojego ciała. Jest też jednym z najbardziej funkcjonalnych rodzajów odzieży wierzchniej.
Głęboki kaptur, mnóstwo kieszeni, dobra izolacja termiczna, którą oferuje, gdy ma grubą warstwę ocieplenia – każda z tych cech ma niebagatelne znaczenie dla trekkingu w komfortowych warunkach. Pamiętaj, że kurtki są różne, a ty nie musisz wybierać wyłącznie tych najgrubszych, gdy po prostu wychodzi na zimowy spacer w mieście. Zainteresują cię cięższe i cieplejsze modele, gdy lubisz przemierzać lasy i bezdroża. W przypadku naprawdę surowej zimy przydają się grube, ocieplane modele z kapturem z futerkiem.
Tak czy inaczej, kurtki zimowe męskie pozwalają ci na bezpieczne przemierzanie zarówno miejskich przestrzeni, jak i tych wiejskich, leśnych, a nawet górskich. Kurtka to jednak nie wszystko!
Pamiętaj o dobrym obuwiu
Sprawne i dobrze dobrane obuwie jest fundamentem bezpiecznego trekkingu zimowego. Wybór modelu między lżejszymi butami trekkingowymi a solidnymi butami górskimi uzależniaj przede wszystkim od terenu i warunków. Nie musisz kupować najdroższych butów do górskiej wspinaczki, jeśli spacerujesz przede wszystkim w mieście czy po wiejskich ścieżkach!
Buty wodoodporne z membraną, która zapewnia odpowiedni poziom wentylacji twoim stopom, to zawsze dobry wybór. Odporna podeszwa z bieżnikiem odpowiedniej głębokości pozwoli ci stabilnie chodzić po śniegu, a nawet lodzie. Pamiętaj też o impregnacji obuwia przed sezonem. Różnorodne preparaty ochronne zachowają twoje obuwie w dobrym stanie.
Pozostałe części stroju: czapka, rękawiczki, szalik, dodatki
Kurtka kryje większą część ciała. Co jednak z tego, gdy inne nie są osłonięte przed mrozem? Czapka powinna skutecznie chronić głowę, przez którą w atmosferę ucieka bardzo dużo ciepła. Rękawiczki podobnie – muszą chronić dłonie przed zimnem, ale pozostawiając jednocześnie swobodę ruchów.
Nie zapomnij o szaliku lub kominie, który ochroni twoją szyję i ułatwi oddychanie w chłodne dni – mroźne powietrze potrafi podrażniać górne drogi oddechowe (także oskrzela i w ogóle płuca czy klatkę piersiową). Wełna merino czy techniczne tkaniny szybkoschnące to najlepszy wybór na warstwy bezpośrednio przylegające do ciała.
Plecak, termos, jedzenie i tak dalej
Na wędrówkę zabierz wygodny plecak odpowiedniej wielkości! Upewnij się, że jest dopasowany, posiada wygodny system nośny (paski, klamry i tak dalej) zapewniający stabilność podczas spaceru. Niezbędne będzie także miejsce na termos z gorącą kawą czy herbatą oraz kaloryczne przekąski, na przykład w postaci orzechów. Wszystkie te elementy pozwolą ci utrzymać tempo marszu, siłę i ciepło podczas całodziennej wyprawy.
Telefon, powerbank, apteczka?
Bądź przygotowany na niespodziewane sytuacje. Telefon z pełną baterią, zapasowy powerbank mogą uratować ci życie, jeśli zboczysz ze szlaku lub kompletnie się zgubisz. W twoim plecaku nie powinno zabraknąć także apteczki pierwszej pomocy z bandażami, środkami przeciwbólowymi i plastrami. Dodatkowe ciepłe ubrania oraz koc ratunkowy to także świetne dodatki do twojego ekwipunku awaryjnego.
Stosuj wskazówki wspomniane w artykule, a każdy zimowy spacer, wyprawa czy dłuższa wędrówka w zimowym krajobrazie będzie przyjemnością. Nawet wtedy, gdy wymagania terenu dadzą o sobie znać!
źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany
