środa 12 grudnia 2018

Ady, Aleksandra, Dagmary

reklama

Tuliszków: Jakub Cieślak zdobywcą Złotego Buta OZPN Konin

Tuliszków: Jakub Cieślak zdobywcą Złotego Buta OZPN Konin
 

Znamy zwycięzcę pierwszej edycji rankingu Złoty But OZPN Konin 2016/2017. Nagrodę zdobywa Jakub Cieślak z Tulisii Tuliszków, a więc zawodnik mistrza A-klasy gr. II. Urodzony w 1994 roku napastnik zdobył 31 bramek, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem w regionie pod względem samej ilości strzelonych goli. W najlepszej trójce znaleźli się Patryk Grabowiecki z GKS Sompolno oraz Bartłomiej Sodkiewicz z Warty Pyzdry.

Przypomnijmy - po zakończeniu rundy jesiennej zaproponowaliśmy konkurs, by docenić nie tylko drużynowe, ale i indywidualne zmagania naszych zawodników. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem, zatem stało się jasne, że koniec sezonu przyniesie również rozstrzygnięcia w tej kwestii.

reklama

Tym sposobem prezentujemy ranking 10 NAJLEPSZYCH STRZELCÓW OZPN KONIN W SEZONIE 2016/2017. Jak widać - walka była niezwykle zacięta, a o triumfie zwycięzcy zadecydowała jedna setna punktu. Jak to obliczaliśmy?

Otóż, by sprawiedliwie rozstrzygnąć różnicę w liczbie spotkań i poziomie rozgrywek przyjęliśmy następujące kryteria:

  • Pod uwagę braliśmy ligi seniorskie organizowane przez OZPN Konin - zatem klasę okręgową, A-klasy oraz B-klasę.
  • W obliczeniach konieczne było uwzględnienie liczby spotkań. Dlaczego? Drużyny z okręgówki rozgrywają w sezonie 30 spotkań. A-klasy - 24, a B-klasy - zaledwie 14. Dysproporcja jest zatem spora.
  • Każda z tych klas rozgrywkowych to inny poziom. Należało więc wprowadzić współczynnik trudności. Nie jest tajemnicą, że łatwiej strzelić bramkę w B-klasie niż w klasie okręgowej. Oczywiście z całym szacunkiem dla każdej ze stron.
  • Braliśmy pod uwagę ilość meczów, jakie rozegrała drużyna, a nie sam zawodnik.
  • W przypadku identycznej liczby punktów o wyższej pozycji decyduje klasa rozgrywek zainteresowanych zawodników. Jeżeli występują w tej samej lidze - wyższe miejsce zajmuje zawodnik, którego drużyna zajęła wyższe miejsce w tabeli.

Tym sposobem, aby obliczyć sprawiedliwy wynik dla każdego gracza:

reklama
  • najpierw liczbę bramek dzielimy przez liczbę spotkań drużyny zawodnika,
  • otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik (dla klasy okręgowej - 2, dla A-klas - 1,5, dla B-klasy -1),
  • otrzymujemy w ten sposób ilość punktów, którą ma dany zawodnik.

Nagrodę Złotego Buta OZPN Konin w sezonie 2016/2017 zdobywa JAKUB CIEŚLAK z MGKS Tulisia Tuliszków, a więc zawodnik mistrza A-klasy gr. II. Urodzony w 1994 roku napastnik zdobył 31 bramek, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem w regionie pod względem samej ilości strzelonych goli.

Tuż za Nim znalazł się Patryk Grabowiecki z GKS Sompolno. Napastnik GKS-u strzelił dwie bramki mniej od Jakuba Cieślaka, jednak Grabowiecki trafiał na zawołanie ligę wyżej - w okręgówce. Lepszy dla ligi współczynnik pozwolił otrzeć się o zwycięstwo, do którego zabrakło zaledwie 0,01 punktu.

Obydwaj wymienieni wyżej gracze byli w czołówce najlepszych strzelców od początku sezonu. Na trzecie miejsce w klasyfikacji wskoczył w ostatniej chwili Bartłomiej Sodkiewicz z Warta Pyzdry, który po rundzie jesiennej był nawet poza pierwszą dziesiątką rankingu. Bardzo udana runda wiosenna pozwoliła wskoczyć na podium, gdzie napastnik Warty również był bliski wygranej.

Zauważmy - gracze z pozycji 1-4 dzieli w praktyce jedna bramka.

Tuż za podium znalazł się Bartosz Grabowski z MKS "Tur 1921" Turek. 28 bramek w trakcie jednego sezonu klasy okręgowej to znakomity wynik, jednak nie wystarczył w tym sezonie do zwycięstwa.

Na piątym miejscu znalazł się Arkadiusz Janczak z GKSu Lisewo, którego wynik punktowy był identyczny z wynikiem Kamila Krysiaka z MKS Dąbie. W tym wypadku decydowała w pierwszej kolejności klasa rozgrywek - Janczak strzelał w A-klasie, Krysiak w B-klasie, zatem wyższa pozycja przypadła temu pierwszemu.

Siódma pozycja przypadła trzeciemu w stawce reprezentantowi okręgówki - Dariusz Małachowski z Orła Grzegorzew zdobył w mijającym sezonie 21 goli, co przełożyło się na wynik 1,40.

Ósma pozycja w stawce to drugi reprezentant Tulisii. Patryk Janicki z MGKS Tulisia Tuliszków miał identyczny wynik, co Dariusz Zieliński z Warty Krzymów. Wobec tego w pierwszej kolejności patrzeliśmy na klasę rozgrywek - obaj gracze strzelali w A-klasie. Zatem o wyższej pozycji pierwszego z nich zadecydowało wyższe miejsce drużyny graczy w tabeli - Tulisia była pierwsza, Warta druga.

Dziesiątkę zamyka Łukasz Pamin - drugi w stawce gracz Orła Grzegorzew.

By nagrodzić zwycięzcę piękną statuetką, a także bonem na sprzęt sportowy - będziemy gościć na inauguracji nowego sezonu Tulisii Tuliszków, która po wywalczeniu mistrzostwa A-klasy gr.II powraca do klasy okręgowej. Tym sposobem najlepszy strzelec minionego sezonu będzie mógł już niedługo sprawdzić się klasę wyżej.

W przyszłym sezonie czeka Nas nowa edycja konkursu. Będziemy co miesiąc podawali aktualne wyniki, mając nadzieję, że taki ranking będzie dla zawodników dodatkowym zastrzykiem energii i motywacji.

Bartłomiej Tarłowski
Członek Zarządu, Przewodniczący Komisji ds. Marketingu Konińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej

Podobne artykuły

"Precyzyjnie o rolnictwie" w ZSR CKP w Kaczkach Śr.

z dzisiaj
Warsztaty piernikowe w Pałacu Tłokinia

Warsztaty piernikowe w Pałacu Tłokinia

z dzisiaj
Inteligentne ławki solarne już wkrótce w...

Inteligentne ławki solarne już wkrótce w Powiecie...

z wczoraj
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama