piątek 02 października 2020

Racheli, Sławy, Teofila

reklama

Wideo: Wielki spór o płody rolne. Susza prowadzi do konfliktów

Tegoroczna susza daje rolnikom w całej Polsce w kość. W tym roku straty z tego powodu sięgną ponad 10 mln zł. Pośrednio także, susza doprowadziła do konfliktu lokalnego, pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcą, który dzierżawi od PAK 190 ha zrekultywowanych gruntów.

Zamieszkujący gm. Kościelec rolnik, Piotr Michalak, zakupił pod koniec czerwca br. lucernę porastającą 190 ha rekultywowanych terenów pokopalnialnych. Grunty te dzierżawione są od PAK przez przedsiębiorę ze Środy Wielkopolskiej i to z nim właśnie Michalak podpisał umowę, płacąc za lucernę gotówką. Pierwszy pokos udało mu się zebrać bez problemu.

Problemy zaczęły się 18 sierpnia, kiedy Piotr Michalak, wraz z pomocnikami przyjechali dokonać drugiego pokosu lucerny. Na miejscu pojawił się także dzierżawca ze Środy Wielkopolskiej, zakazując rolnikom prac polowych. Na pole przyjechała również policja oraz... ochrona i przedstawiciele kopalni, którzy po pojawieniu się na miejscu mediów, odjechali.

Zdaniem rolników konflikt rozpoczął się, kiedy dzierżawca gruntu nagle wypowiedział zawartą w czerwcu umowę sprzedaży lucerny. Według Michalaka informację o zerwaniu umowy dostał poprzez MMS. Pytany o to, czy domyśla się jaki może być powód zerwania umowy, Michalak odpowiada, że dowiedział się, że lucernę kupiła, po wyższej cenie, jedna z lokalnych firm. Rzeczywiście, w pobliżu pola stał ciągnik, gotowy na koszenie plonów dla firmy, która jako druga kupiła lucernę.

Dzierżawca odmawia komentarza, odsyłając media do rzecznika kopalni dodając, że wymówienie umowy wysłał pocztą z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Jak podaje dzisiejsze EchoTurku 20 sierpnia na wniosek policji sprawa trafiła do prokuratury.

md

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

Wideo: O badaniach nad architekturą...

7 mrz.
Wideo: Polonez maturzystów ZST zachwycił...

Wideo: Polonez maturzystów ZST...

23 lt.
Wideo: Polonez na 58 par rozpoczął studniówkę I LO

Wideo: Polonez na 58 par rozpoczął...

17 lt.
Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z ZSR...

Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z...

26 st.
Wideo podsumowanie wydarzeń minionego 2019 roku

Wideo podsumowanie wydarzeń minionego...

6 st.
Wideo: Najlepsza Czarna Kaśka w Polsce pochodzi...

Wideo: Najlepsza Czarna Kaśka w Polsce...

23-12-2019
reklama
reklama
reklama