poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Zapustnicy z Dziadowic rozweselili w ostatki Turek i gm. Malanów

Wideo: Zapustnicy z Dziadowic rozweselili w ostatki Turek i gm. Malanów
 

Przed nami Środa Popielcowa i Wielki Post, więc we wtorek 9 lutego wypadało wesoło i z przytupem bawić się podczas ostatków. Wiedzieli o tym doskonale druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziadowicach. Barwny korowód poprzebieranych strażaków, którzy podtrzymują ludową tradycję, pojawił się w wielu miejscach powiatu – urzędach, firmach, szkole –  by tańcować, grać, murzyć sadzą kobiece policzki i wprawić wszystkich w świetne humory.

Starsi mieszkańcy naszego regionu pamiętają doskonale przebierańców, którzy krążyli po wsiach właśnie w ostatni dzień karnawału. W wielu miejscach ta tradycja zaginęła, ale nie w Dziadowicach. Tu zwyczaj ten odrodził się z nową siłą dzięki osobom, którym nie brakuje zapału i poczucia humoru. Rankiem 9 lutego druhowie OSP Dziadowice przebrali się, zamieniając się na jeden dzień w biuściastą babę, zapustnego słomianego niedźwiedzia, w śmierć, księdza i wiele innych postaci. Jako że strażakom talentu muzycznego nie brakuje, więc śpiew mógł odbywać się przy dźwiękach akordeonu, saksofonu czy bębna.

Tak przygotowani zapustnicy wyruszyli w długą podróż, w czasie której odwiedzili m.in. Szkołę Podstawową w Dziadowicach, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Turku, Urząd Gminy Turek przy ul. Ogrodowej, a także miejscowe zakłady pracy. Później przyszedł czas na wędrówkę przez wspomniane Dziadowice i odwiedzanie domostw sąsiadów. Kto chciał, mógł dać strażakom datek, wspierając jednostkę OSP.

Druhowie OSP Dziadowice dziękują Jerzemu Kubackiemu i personelowi restauracji Hacjenda w Malanowie za poczęstunek, zaserwowany po pracowitym dniu.

Wideo: MS

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: Wakacje nie tylko spontaniczne ale i...

Wideo: Wakacje nie tylko spontaniczne...

27 czerw.
Na żywo Sesja Rady Miasta - transmisja wideo

Na żywo Sesja Rady Miasta - transmisja...

23 czerw.
Wideo: Fani ekstremalnych sportów motocyklowych...

Wideo: Fani ekstremalnych sportów...

5 kw.
Wideo: Przepiękny polonez maturzystów ZST w...

Wideo: Przepiękny polonez maturzystów...

13 lt.
Wideo: Polonez maturzystów Zespołu Szkół...

Wideo: Polonez maturzystów Zespołu...

23 st.
Wideo:

Wideo: "Dla takich chwil warto żyć..."...

05-11-2021
reklama
reklama
reklama